Krach SVB je najväčším bankrotom americkej banky od roku 2008.
Americká banka Silicon Valley Bank špecializujúca sa na rizikové investície skrachovala a investori naprieč USA sa obávajú dominového efektu.
Podobnému osudu môžu podľa ekonómov bezprostredne čeliť aj iné banky. Krach SVB je najväčším bankrotom americkej banky od roku 2008, keď započala globálna ekonomická kríza.
Administratíva Joea Bidena podľa CNN ubezpečila, že veritelia SVB majú oddnes prístup k svojim peniazom a daňoví poplatníci nebudú zodpovední za žiadne straty spojené s riešením SVB. „Som pevne odhodlaný zobrať tých, ktorí môžu za tento neporiadok, na plnú zodpovednosť a pokračovať v našom úsilí posilniť dohľad a reguláciu väčších bánk, aby sme už nikdy neboli v podobnej pozícii,“ uviedol prezident USA.
Breaking: Federal regulators said all depositors of Silicon Valley Bank will get their money and said a second bank, Signature Bank, was closed https://t.co/Dr78IBeT3U
— The Wall Street Journal (@WSJ) March 12, 2023
Americké finančné úrady banku zavreli, aby ochránili veriteľov, a za správcu banky vymenovali Federálnu spoločnosť pre poistenie vkladov, ktorá uviedla, že aktíva SVB predstavujú 209 miliárd dolárov a vklady 175, 4 miliardy.
Toto opatrenie má pomôcť zažehnať krízu, ochrániť zákazníkov s vkladmi až do 250 000 dolárov a získať čas na nájdenie potenciálneho kupca. Silicon Valley Bank sa dostal do problémov pre nedostatok likvidity a vyhlásil platobnú neschopnosť. Krízu v SVB vyvolal výpredaj akcií európskych bánk a kolísanie akcií amerických bánk.