Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
Tímea Krauszová TASR
11. februára 2023 o 19:47
Čas čítania 1:42

Prieskum: Iba štvrtina Slovákov od 18 do 30 rokov nahlási trestný čin polícii. Dôvodom je strach aj nevedomosť

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Hoci sme ochotní pomáhať obetiam trestných činov, ak sa obeťami staneme my, je nepravdepodobné, že pôjdeme na políciu, vyplýva z nového prieskumu.

Iba 24 percent obetí trestného činu na Slovensku nahlási incident na polícii. Vyplýva to z reprezentatívneho online prieskumu Európskej komisie, ktorý zrealizovala v decembri na vzorke mladých Slovákov vo veku 18 až 30 rokov. Výsledky prieskumu viedli k osvetovej kampani Majme oči otvorené, ktorá informuje o možnostiach podpory, ktoré obete majú zadarmo k dispozícii.

A nie je ich málo: viac ako jeden zo štyroch Európanov a Európaniek sa ročne stane obeťou obťažovania a 22 miliónov ľudí je fyzicky napadnutých. Napriek tomu väčšina z nich na políciu nejde.

K najčastejším dôvodom, prečo trestné činy ľudia nenahlasujú, pritom patrí strach (52 %) či skutočnosť, že si mnohí neuvedomujú, že v danom prípade ide naozaj o trestný čin (58 %). Obete násilia pritom majú právo na ochranu aj na Slovensku, takmer polovica opýtaných však o tom ani nevie.

Mladí ľudia sú ochotní obetiam pomôcť

„Je trochu alarmujúce, že 40 percent mladých ľudí nepozná práva obetí trestných činov a takisto okolo 58 percent mladých ľudí nenahlasuje takéto trestné činy,“ skonštatovala hovorkyňa Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ingrid Ludviková. Podľa nej mladí ľudia nevedia posúdiť, či je v danom prípade potrebné obrátiť sa na políciu. Poukázala, že pokiaľ sa obete neobrátia na orgány činné v trestnom konaní, majú právo vyhľadať aj iné formy podpory.

26. novembra 2024 o 20:18 Čas čítania 3:16 Refresher sa rozprával so šéfredaktorom redakcie, ktorej sa dnes vyhrážali podpálením: „Mali sme reálne obavy o život” Refresher sa rozprával so šéfredaktorom redakcie, ktorej sa dnes vyhrážali podpálením: „Mali sme reálne obavy o život”

Dobrou správou je, že podľa prieskumu sú mladí ľudia ochotní pomáhať obetiam násilia vo svojom okolí. Takmer 80 percent z nich by odporučilo obetiam vyhľadať pomoc prostredníctvom profesionálnych podporných služieb.

Podľa Ludvikovej je dôležité, aby o právach obetí trestných činov vedeli aj blízki ľudia v ich okolí. Najmä v prípade detí, ľudí so zdravotným postihnutím alebo s hendikepom môžu pomôcť usmerniť, ak obeť nevie, čo ďalej. Okrem toho v prípade, že obeť v dôsledku trestného činu umrie, jej práva automaticky prechádzajú na príbuzných. Všetky dôležité informácie nájdeš aj na webe kampane.

Aké práva majú obete v EÚ:

Právo byť pochopený: Všetka komunikácia s obeťami musí byť jednoduchá a zrozumiteľná.
Právo na informácie: Obete majú právo na informácie o podpore, odškodnení, restoratívnej spravodlivosti a ochrane. Majú byť informované o tom, ako nahlásiť trestné činy a ako získať právne poradenstvo.
Právo na podporu: Všetky obete majú právo na služby podpory obetiam, ktoré sú bezplatné a dôverné.
Procesné práva: Obete majú právo byť vypočuté, majú právo na právnu pomoc a právo rozhodnúť o odškodnení od páchateľa.
Právo na ochranu: Obete a ich rodinní príslušníci majú právo na ochranu pred sekundárnou a opakovanou viktimizáciou, zastrašovaním a odvetou. Obete trestných činov majú právo na individuálne posúdenie.

Tieto práva majú byť zaistené kdekoľvek v EÚ, takže v zahraničí máš právo napríklad aj na tlmočníka (aby sa naplnilo právo byť pochopený). Zdroj: Európska komisia
Domov
Zdieľať
Diskusia