Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
17. januára 2023, 13:23
Čas čítania 1:12

Sériový vrah z Kežmarku ide za mreže na doživotie. Zavraždil pumpára, v lese rozstrieľal muža a brokovnicou útočil na policajtov

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Odsúdený sa k skutkom priznal a oľutoval ich, no aj tak dostal doživotie.

Kežmarčan Ján Románek si za dve vraždy a ďalšie pokusy o vraždu odpyká doživotný trest odňatia slobody. Senát Najvyššieho súdu SR o tom rozhodol na utorkovom verejnom zasadnutí, keď v prípade doživotného trestu potvrdil vlaňajšie rozhodnutie prvostupňového Špecializovaného trestného súdu. Verdikt je právoplatný.

Úhrnný doživotný trest odňatia slobody si odpyká v maximálnom stupni stráženia. Najvyšší súd mu uložil aj trest prepadnutia majetku, čím čiastočne vyhovel odvolaniu prokurátora.

Predseda odvolacieho senátu Peter Paluda to zdôvodnil zištným motívom Románka pri prepadnutí benzínovej pumpy. Má tiež povinnosť nahradiť škodu poškodeným. Románek je vinný aj zo zadovažovania a prechovávania strelných zbraní i streliva.

vrah z kežmarku
Zdroj: TASR/Ondrej Hercegh

Obhajoba argumentovala psychickými problémami

Obhajoba vo svojom odvolaní spochybňovala závery znaleckého posudku, argumentovala i nedostatočným odôvodnením rozhodnutia. Poukazovala na psychické problémy Románka. Žiadala vrátenie prípadu prvostupňovému súdu na doplnenie znaleckého dokazovania a opätovné rozhodnutie. Najvyšší súd toto odvolanie zamietol.

10. februára 2024, 17:00 Čas čítania 0:59 GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity

Paluda priblížil, že prvý znalecký posudok sa opieral o dve samostatné krátke psychiatrické a psychologické vyšetrenia. Pribratý však bol aj forenzný ústav, ktorý sa odsúdeným zaoberal dlhodobo. „Rezultovalo to do záveru, že je príčetný, že vie rozpoznať nebezpečnosť svojho konania a vie ho ovládať,“ podotkol predseda senátu. Odsúdený psychické ochorenie podľa jeho slov len hrá.

Románek sa k skutkom priznal a úprimne ich oľutoval. Prvostupňový súd preto vlani vykonal len dokazovanie vedúce k uloženiu trestu, náhrade škody či prípadnému uloženiu ochranného opatrenia.

Odsúdený podľa obžaloby najskôr v januári 2015 na čerpacej stanici vo Veľkej Lomnici zastrelil zamestnanca a zobral z registračnej pokladnice peniaze. O dva roky neskôr sa pokúsil v blízkosti obce Holumnica zavraždiť dve osoby idúce autom. Utrpeli strelné poranenia. V apríli 2019 zastrelil v levočskom lese minimálne 12 výstrelmi Jozefa L.

Obvinili ho o dva roky neskôr po tom, ako strieľal z brokovnice na policajnú hliadku, ktorá ho chcela v Liptovskom Hrádku skontrolovať. Na utorkové verejné zasadnutie ho eskortovali z väzby.

17. januára 2023, 17:00 Čas čítania 6:11 Mafiánske Dvojičky či Beštia zo Zliechova, ktorá spaľovala ľudí. Týchto Slovákov odsúdili za posledné 2 roky na doživotie Mafiánske Dvojičky či Beštia zo Zliechova, ktorá spaľovala ľudí. Týchto Slovákov odsúdili za posledné 2 roky na doživotie
Domov
Zdieľať
Diskusia