Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Ivan Koribanič
18. januára 2023, 16:30
Čas čítania 6:42

Reportáž z Bachmutu: Rusi omylom netrafili hotel, v ktorom som spal. Na vlastné oči som videl, ako klamú o zničených Himarsoch

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené
Reportáž z Bachmutu: Rusi omylom netrafili hotel, v ktorom som spal. Na vlastné oči som videl, ako klamú o zničených Himarsoch
Zdroj: Refresher/Ivan Koribanič

V Bachmute som strávil 7 dní. Porozprával som sa s miestnymi a strávil Nový rok s ukrajinskou rozviedkou.

„Z 500-člennej brigády prežije mesiac v Bachmute iba 80 vojakov,“ vraví mi vojak Oleksij popri tom, ako sedíme v bachmutskom bunkri. Svetlo je veľmi slabé, priestory sa miestami otriasajú v základoch. Neďaleko nás strieľa ukrajinská artiléria.

Pre mnohých vojakov prichádzajúcich k nám do kuchynky to však nič neznamená. Je totiž sedem ráno a oni len pred chvíľou vstali. Ja si pomaly sŕkam zo silného „turka“ v sklenenom pohári.

Naberám odvahu. V hlave sa samého seba pýtam, či mám pokračovať v tejto téme, či to vôbec chcem a potrebujem vedieť. Situáciu aspoň na chvíľu odľahčuje malé šteniatko sučky, ktoré prišlo do kuchyne. S Oleksijom ju hladkáme, usmievame sa na seba. 

„Treba veriť, že sa všetko skončí dobre,“ konštatujem, aby reč nestála. „To hej, našťastie nie všetko sa končí smrťou. Za minulý mesiac sme v Bachmute mali 14-tisíc zranených vojakov,“ dopĺňa Oleksij.

Ukrajinský tank tesne pred odchodom na pozície.
Ukrajinský tank tesne pred odchodom na pozície. Zdroj: Refresher/Ivan Koribanič

Na Rusa môžeš naraziť kdekoľvek

Pohyb v Bachmute je nebezpečný. Podľa vojakov existujú nepísané časy, keď je pohyb po meste „iba“ nebezpečný a keď je veľmi nebezpečný. To platí pre časť mesta na ľavej strane rieky Bachmutka. Na pravej prebiehajú najťažšie boje. Vzdialenosť ruských vojsk od rieky možno rátať v stovkách metrov.

8. apríla 2024, 19:00 Čas čítania 8:10 Ako Rusi fanatizujú ukrajinské deti na okupovaných územiach a robia z nich zabijakov Ako Rusi fanatizujú ukrajinské deti na okupovaných územiach a robia z nich zabijakov

„Tam už môžeš na Rusa naraziť kdekoľvek. Ich pozície sa neustále menia, hocikto ťa tam môže zastreliť. Aj Ukrajinec, pre podozrenie. Naposledy sa nám stalo, že sme prišli na pozície. Neskôr sme zistili, že doslova na druhej strane steny boli ruskí vojaci,“ vraví Oleksij. Tým ma varuje, aby som prechod rieky dôsledne zvážil s tým, že ak sa rozhodnem ísť na druhý breh, tak skoro ráno, pretože pontóny sú počas dňa silne ostreľované.

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 128741 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Čo je úlohou ukrajinskej rozviedky v Bachmute a ako to u nich vyzerá.
  • Ako vyzerá nočná jazda po Bachmute a prečo je nebezpečná.
  • V čom spočíva práca dobrovoľníkov v Bachmute.
  • Aký je prídel jedla pre civilistu na mesiac.
  • Ako vyzeral Silvester u rozviedky v Bachmute.
  • Prečo Rusi používajú protivzdušné rakety S300 aj na pozemné ciele a ako vyzerá bezprostredné okolie po jej zásahu.
Domov
Zdieľať
Diskusia