Väčšinu príspevkov tvorili dezinformácie a správy s nenávistným obsahom.
12. októbra na Zámockej ulici v Bratislave napadol mladý extrémista troch ľudí pred podnikom Tepláreň. Dvaja z nich zraneniam na mieste podľahli. Internetom sa takmer okamžite začali šíriť nepravdivé informácie. Rada pre mediálne služby zverejnila rozsiahlu správu, v ktorej upozorňuje na pochybenie médií aj digitálnych platforiem.
Rada pre mediálne služby je slovenský národný regulačný orgán, ktorý vykonáva dohľad nad dodržiavaním právnych predpisov upravujúcich vysielanie, retransmisiu, poskytovanie audiovizuálnych služieb na požiadanie a poskytovanie platforiem na zdieľanie obsahu.
Na Facebooku sa takmer okamžite po skutku začali objavovať dezinformácie, ktoré skutočnosť značne skresľovali a snažili sa poskytnúť alternatívny pohľad na udalosť. Správy založené na nepravdivých infomáciách sa môžu zdať ako neškodné, podľa RpMS a Centra transparentnosti platformy Facebook však môžu podnietiť offline násilie.
Po útoku, ktorý bol prekvalifikovaný na teroristický čin, RpMS nahlásila 109 facebookových príspevkov s problematickým obsahom. Väčšinu príspevkov tvorili dezinformácie a správy s nenávistným obsahom. Spoločnosť Facebook zmazala len štyri z nich.
Rada sa snaží zamedziť šíreniu obsahu, ktorý v spoločnosti môže vyvolať vlny nenávisti. Facebook však podľa nej nezasiahol dostatočne rýchlo, priemerná reakcia na zaslané podnety bola podľa správy 32 dní. RpMS v podobných prípadoch vyžaduje čo najrýchlejšiu reakciu. Problém je podľa nej to, že obsah sa internetom šíri aj naďalej.
Útočník zo Zámockej bol najaktívnejší na Twitteri. Počas obdobia, keď na sociálnej sieti pôsobil, zverejnil 306 príspevkov. Z jeho rasistických, antisemitských a extrémistických postov vyplývalo, že teroristický útok plánuje. Platforma proti nemu nezasiahla včas.
Ohýbanie faktov
Niekoľko dní po čine zverejnil Marian Kotleba video, v ktorom diskutuje s otcom útočníka. Obaja vo videu naznačujú, že vrah môže byť v skutočnosti obeť, a ohýbajú informácie či spochybňujú fakty. Ešte v ten deň Facebook video stiahol, naopak, podľa Youtubu video neporušuje pravidlá.
Podľa zistení RpMS majú digitálne platformy stále výrazné nedostatky týkajúce sa nenávistného a nevhodného obsahu, ktorý sa internetom šíri. Podľa nej ide o „bezpečnostné ohrozenie jednotlivcov, skupín a demokratického zriadenia štátu všeobecne“, upozorňuje.
Nepochybili len sociálne platformy
V správe Rada pre mediálne služby upozorňuje aj na pochybenie novinárov v súvislosti s informovaním o tragickej udalosti. „Aj napriek snahe súčasných kvalitných mienkotvorných médií dodržiavať zásady etického spravodajstva v súvislosti s extrémistickými a teroristickými činmi je zrejmé, že mediálne prostredie na Slovensku je do veľkej miery stále ovplyvnené tlakom menej serióznych médií,“ píše.
Kritizuje najmä to, že médiá zverejňovali prepisy manifestu, vrahov list na rozlúčku rovnako ako jeho identitu a návody, ako si pozrieť jeho diskusiu na platforme 4chan. Rada sa v súvislosti s týmto zaoberá viacerými médiami.