Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
7. decembra 2022, 7:57
Čas čítania 0:36

Demokrati získali v Senáte tesnú väčšinu. Republikánsky kandidát prehral aj v štáte Georgia

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Porazeného kandidáta Herschela Walkera podporoval bývalý americký prezident Donald Trump.

Demokratický senátor v americkom štáte Georgia Raphael Warnock v utorok v druhom kole volieb zdolal svojho republikánskeho oponenta Herschela Walkera, píšu americké médiá. Demokrati tak v 100-člennom americkom Senáte získali tesnú väčšinu. 

Po Warnockovom víťazstve majú demokrati v Senáte väčšinu v pomere 51 : 49. Demokratická strana mala zabezpečenú kontrolu nad Senátom aj s 50 kreslami, keďže v prípade rovnosti hlasov rozhoduje viceprezidentka Kamala Harris.

Američania v novembrových voľbách do amerického Kongresu rozhodovali o obsadení 35 kresiel v 100-člennom Senáte a všetkých 435 v Snemovni reprezentantov.

Porazeného kandidáta Walkera podporoval bývalý americký prezident Donald Trump. Ním presadzovaní republikánski kandidáti v novembrových kongresových voľbách neuspeli v mnohých súbojoch o kreslá v americkom Kongrese, napríklad v kľúčových senátnych voľbách v štátoch Pensylvánia a Arizona. Vyvolalo to kritiku na Trumpovu adresu aj u časti predstaviteľov samotnej Republikánskej strany. Trump po týchto voľbách oznámil, že sa v roku 2024 bude opäť uchádzať o prezidentskú kandidatúru republikánov.

Domov
Zdieľať
Diskusia