Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
4. decembra 2022, 17:28
Čas čítania 0:35

Po výbuchu sopky Semeru vyhlásili v Indonézii najvyšší stupeň pohotovosti

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Sopka Semeru na indonézskom ostrove Jáva v nedeľu vychrlila oblaky horúceho popola.

Úrady na indonézskom ostrove Jáva vyhlásili najvyšší stupeň pohotovosti a nariadili evakuáciu okolitých dedín. Stalo sa tak po tom, čo vybuchla sopka Semeru. 


Po erupcii dosiaľ nehlásili žiadne obete ani zranenia, indonézsky úrad vulkanológie však varoval obyvateľov, aby sa nepohybovali vo vzdialenosti ôsmich kilometrov od krátera.
Semeru sa nachádza na východe ostrova Jáva približne 800 kilometrov od indonézskej metropoly Jakarta. Je to najvyššia hora na hlavnom ostrove krajiny.


Japonské úrady vydali varovanie pred vlnami tsunami, ktoré by mohli zasiahnuť ostrovy Mijako a Jaejama v prefektúre Okinawa, informovala agentúra Kjódó.

Sopka Semeru naposledy vybuchla pred rokom. O život vtedy prišlo najmenej 51 ľudí. Pri erupcii pokryli bahno a popol celé ulice a početné domy, útočisko muselo vyhľadať takmer 10-tisíc ľudí.


Indonézia sa nachádza v oblasti takzvaného Ohnivého kruhu, kde sa stretávajú tektonické platne. To spôsobuje vysokú sopečnú a seizmickú aktivitu. V súostrovnej krajine juhovýchodnej Ázie sa nachádza takmer 130 aktívnych sopiek.

Domov
Zdieľať
Diskusia