Sopka naposledy vybuchla v roku 1984, pričom láva zasiahla aj najbližšie mesto Hilo.
Na vrchole kaldery havajskej sopky Mauna Loa, ktorá je najväčšou aktívnou sopkou na svete, sa začala v noci na pondelok erupcia, oznámila americká geologická služba USGS. Mauna Loa sa rozprestiera na takmer polovici územia ostrova Havaj, známeho aj ako Veľký ostrov. Ide o najväčší spomedzi Havajských ostrovov. Týči sa do výšky 4 169 metrov nad Tichým oceánom. Naposledy Mauna Loa vybuchovala v marci a apríli 1984 a tok lávy sa vtedy dostal až do blízkosti priľahlého mesta Hilo.
„Prúd lávy sa v tejto chvíli drží v oblasti vrcholu a obce ležiace pod úbočím neohrozuje,“ uvádza sa vo varovaní, ktoré vydalo USGS.
Concerning video taken from Kailua-Kona of tonight’s Mauna Loa eruption. Still no confirmation that lava is outside of the summit.
— Sam Spangler (@SamSpanglerHI) November 28, 2022
Courtesy: Jareb Ombao https://t.co/HGrynWel3jpic.twitter.com/vMTv7lRfzf
Americká geologická služba ďalej upozorňuje, že vzhľadom na predchádzajúce skúsenosti môžu byť počiatočné fázy erupcie Mauny Loy veľmi dynamické, pričom miesto i postup lávového toku sa môžu rýchlo meniť.
USGS vo varovaní uvádza, že Havajské vulkanologické observatórium vykoná zo vzduchu prieskum sopky ihneď, ako to bude možné, aby vyhodnotilo nebezpečenstvo a dokázalo časovo viac spresniť jej výbuch.
Okolie sopky pritom za menej ako dve hodiny zasiahla aktuálne vyše desiatka zemetrasení s magnitúdou presahujúcou 2,5. Nájsilnejšie zemetrasenie malo magnitúdu 4,2.