Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
28. novembra 2022, 14:54
Čas čítania 0:50

Najväčšia sopka sveta sa po takmer 40 rokoch prebudila k životu. Jej okolie zasiahlo niekoľko zemetrasení

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Sopka naposledy vybuchla v roku 1984, pričom láva zasiahla aj najbližšie mesto Hilo.

Na vrchole kaldery havajskej sopky Mauna Loa, ktorá je najväčšou aktívnou sopkou na svete, sa začala v noci na pondelok erupcia, oznámila americká geologická služba USGS. Mauna Loa sa rozprestiera na takmer polovici územia ostrova Havaj, známeho aj ako Veľký ostrov. Ide o najväčší spomedzi Havajských ostrovov. Týči sa do výšky 4 169 metrov nad Tichým oceánom. Naposledy Mauna Loa vybuchovala v marci a apríli 1984 a tok lávy sa vtedy dostal až do blízkosti priľahlého mesta Hilo.


„Prúd lávy sa v tejto chvíli drží v oblasti vrcholu a obce ležiace pod úbočím neohrozuje,“ uvádza sa vo varovaní, ktoré vydalo USGS.

Americká geologická služba ďalej upozorňuje, že vzhľadom na predchádzajúce skúsenosti môžu byť počiatočné fázy erupcie Mauny Loy veľmi dynamické, pričom miesto i postup lávového toku sa môžu rýchlo meniť.

9. apríla 2024, 19:30 Čas čítania 5:30 Vplyvný Rus zo sankčného zoznamu vraj vybavoval slovenským podnikateľom stretnutie v Moskve. V pozadí je obrovský biznis s plynom Vplyvný Rus zo sankčného zoznamu vraj vybavoval slovenským podnikateľom stretnutie v Moskve. V pozadí je obrovský biznis s plynom

USGS vo varovaní uvádza, že Havajské vulkanologické observatórium vykoná zo vzduchu prieskum sopky ihneď, ako to bude možné, aby vyhodnotilo nebezpečenstvo a dokázalo časovo viac spresniť jej výbuch.

Okolie sopky pritom za menej ako dve hodiny zasiahla aktuálne vyše desiatka zemetrasení s magnitúdou presahujúcou 2,5. Nájsilnejšie zemetrasenie malo magnitúdu 4,2.

Domov
Zdieľať
Diskusia