Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
26. novembra 2022, 8:55
Čas čítania 0:42

Veľká novinka: Mobilné dáta aj SMS ti už onedlho budú v lietadle fungovať ako na zemi. EÚ schválila novú technológiu

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené
Veľká novinka: Mobilné dáta aj SMS ti už onedlho budú v lietadle fungovať ako na zemi. EÚ schválila novú technológiu
Zdroj: Unsplash/JESHOOTS/na voľné použitie

Lietadlá nainštalujú tzv. pikobunky.

Letecké spoločnosti budú môcť v rámci Európskej únie inštalovať do svojich lietadiel najnovšiu telekomunikačnú technológiu 5G. Ich inštalácia umožní cestujúcim používať smartfóny a iné pripojené zariadenia úplne rovnako ako na zemi.

Európska komisia týmto krokom prispôsobila svoje právne predpisy o mobilnej komunikácii najmodernejším svetovým normám. „Pokiaľ ide o vysokorýchlostné a vysokokapacitné pripojenie, nebo už nie je limitom. 5G umožní inovatívne služby pre ľudí a príležitosti na rast pre európske spoločnosti," povedal komisár EÚ pre vnútorný trh Thierry Breton.

 
Pokrytie 5G bude možné vďaka inštalácii tzv. „pikobunky" v lietadlách. Prostredníctvom tejto sieťovej stanice sa môžu telefonické hovory, textové správy a dátová prevádzka posielať cez satelitnú sieť do mobilnej siete na zemi.


V ďalšom rozhodnutí chce EK sprístupniť frekvencie 5GHz aj pre wifi v autách, autobusoch a iných dopravných prostriedkoch. Členské štáty EÚ majú lehotu na sprístupnenie 5GHz pásiem pre cestnú dopravu do 30. júna 2023.

Domov
Zdieľať
Diskusia