Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 5. 12. 2022 meniny má Oto

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Nachádzaš sa na REFRESHER NEWSNa spravodajskom webe, kde nájdeš správy modernej generácie. Ak chceš prejsť na lifestylový obsah, klikni sem.
News

Igora Matoviča zachránili odídenci z ĽSNS, SaS ide rokovať o predčasných voľbách s opozíciou

Opoziční poslanci okolo Tomáša Tarabu nezahlasovali za odchod Igora Matoviča z postu ministra financií, aj keď v posledných dvoch rokoch boli za odchod koaličných ministrov.

Viktor Kniš
4. 10. 2022 13:00 Čas čítania: 4:57
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
News
0
Viktor Kniš
4. 10. 2022 13:00
Čas čítania: 4:57

Igora Matoviča zachránili odídenci z ĽSNS, SaS ide rokovať o predčasných voľbách s opozíciou

Opoziční poslanci okolo Tomáša Tarabu nezahlasovali za odchod Igora Matoviča z postu ministra financií, aj keď v posledných dvoch rokoch boli za odchod koaličných ministrov.

Viktor Kniš
4. október 2022, 13:00
Čas čítania: 4:57
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.

Minister financií Igor Matovič zostáva vo funkcii. Strane Sloboda a solidarita sa nepodarilo odvolať ho, pretože v pléne Národnej rady SR nazbierali len 73 hlasov za odvolanie, tri hlasy chýbali. 

 

Krátko po hlasovaní zverejnil minister financií status na Facebooku, v ktorom napísal, že výsledok hlasovania je „prostredník Richardovi Sulíkovi“. Predsedovi SaS zároveň vyčítal spojenie so Smerom a Hlasom. „Spiknúť sa s mafiou zo Smeru, HlasoSmeru a fašistom Mazurekom je zase meganázorným ukazovákom, že Richard Sulík je schopný spiknúť sa po voľbách aj s diablom či povaliť aj štvrtú protikorupčnú vládu, ak by, božechráň, bol jej súčasťou,“ napísal Matovič.

 

Strana Sloboda a solidarita na tlačovej konferencii po hlasovaní povedala, že chce rokovať o predčasných voľbách so Smerom a Hlasom.

 

Igora Matoviča podporuje už len 45 poslancov Národnej rady SR, stopercentnú podporu nemá v svojom klube ani v klube Borisa Kollára. Zdržala sa aj poslankyňa Katarína Hatráková, ktorá pôsobila v OĽaNO, kým nepodržala Roberta Fica pri vydávaní Špecializovanému trestnému súdu.

 

Zdroj: NR SR

Zachránili ho tarabovci 

Za odvolanie Igora Matoviča dodali hlasy poslanci Smeru-SD, Hlasu-SD a SaS, ktorá mimoriadnu schôdzu iniciovala.

 

Pridali sa aj nezaradení odídenci z koalície Tomáš Valášek a Miroslav Kollár. Hlasovanie dopadlo podľa očakávania, od začiatku bolo takmer isté, že rozhodnú hlasy poslancov Tomáša Tarabu, Štefana Kuffu a Filipa Kuffu. Tí dali ešte počas rozpravy ultimátum SaS, podľa ktorého by odvolanie ministra Matoviča podporili len za prísľub, že Sulík dodá hlasy na predčasné voľby. 

„Ponuka je jasná, a ak jej Sulík nevyhovie, je jasné, že má na odvolanie dosť hlasov, alebo odvolávanie nemyslí vážne,“ konštatoval Taraba minulý týždeň. 

 

Tarabovci doteraz odvolávanie ministrov vlády Eduarda Hegera podporovali. 

 

Zdroj: TASR

Matoviča už podporuje len 45 poslancov

Juraj Šeliga zo Za ľudí v nedeľu v RTVS hovoril, že nesúhlasí s tým, ako sa Igor Matovič vyjadruje o novinároch, a vyzval ho, aby sa im ospravedlnil. Krátko pred hlasovaním na svoj Facebook napísal, že za odvolanie Igora Matoviča nezahlasuje, lebo by to vnímal ako spojenie sa s Robertom Ficom a Milanom Mazurekom. „Táto vláda má pre mňa väčšiu hodnotu ako osoba ministra financií.“

 

Šeliga tvrdí, že odvolanie predsedu najsilnejšej politickej strany by neprispelo stabilite. „Netvárime sa, že všetko je v poriadku, preto sa na dnešnom hlasovaní nezúčastníme ako apel na nášho koaličného partnera,“ napísal za seba a dve ďalšie poslankyne, ktoré strane Za ľudí zostali.

 

„Verím, že všetci rozumní ľudia okrem rečí Igora Matoviča vidia aj výsledky a hodnotu tejto vlády. Rovnako verím, že každý rozumný človek vidí rozdiel medzi Robertom Ficom a Igorom Matovičom. Ja ten rozdiel vidím, a preto nebudem pomáhať predčasným voľbám,“ dodal. 

V koalícii je oveľa viac poslancov, ktorí Matovičovi podporu nevyjadrili a radšej sa na hlasovaní zdržali. Zo Sme rodina nezahlasovali proti a radšej sa zdržali až piati poslanci, menovite Ľuboš Krajčír, Ľudovít Goga, Romana Tabák, Petra Krištúfková a Peter Pčolinský. Igorovi Matovičovi vypovedalo poslušnosť 9 poslancov z jeho vlastných radov. 

 

Vo výzve žiadajú od Matoviča navrhnutie dohody na obnovenie stabilnej väčšiny v parlamente, pričom z rozvratu vinia spory medzi dvomi politikmi. Chcú, aby sa Matovič ospravedlnil novinárom. Za vyhlásením stoja poslanci Kristián Čekovský, Róbert Halák, Monika Kozelová, Anna Mierna, Anna Remiášová, Jaromír Šíbl, Tomáš Šudík, Jarmila Vaňová a Vladimír Zajačik. Deviati poslanci oznámili vznik Občianskej a demokratickej platformy, ktorá chce spolupracovať s poslaneckým klubom SaS.

 

Zdroj: TASR

SaS je pripravená rokovať o predčasných voľbách

Richard Sulík na tlačovej konferencii krátko po hlasovaní o neúspešnom odvolávaní vyhlásil, že jeho strana je pripravená rokovať o predčasných voľbách.

 

Šéf SaS zároveň dodal, že sa už nebudú pokúšať nadviazať spoluprácu s koalíciou ani o návrat do koalície. Richard Sulík neplánuje ani ďalšie odvolávanie Igora Matoviča. Vraj sa zo strany Sloboda a solidarita dnešným dňom stáva tvrdá opozičná strana. „Naši bývalí koaliční partneri plus niektorí fašisti sa rozhodli držať Igora Matoviča vo funkcii,“ povedal Sulík. „Pre stranu SaS sú snahy vrátiť sa do tejto vlády uzavreté. Nebudeme sa o to viac pokúšať,“ dodal. Liberáli tak v budúcnosti podľa Sulíka v parlamente podporia iba návrhy, s ktorými sa stotožnia

Predseda SaS upozornil, že Matovič by nezostal ministrom bez podpory nezaradených poslancov okolo Tomáša Tarabu, ktorým v utorok parlament posunul do druhého čítania viacero zákonov. „Vládne tu OĽANO so Sme rodina a s fašistami. Je to úplne jasné. Ja som zvedavý, čo spravia tí ľudia, ktorí hovorili, že pre nich také niečo neprichádza do úvahy,“ povedal Sulík.

 

O predčasných voľbách budú podľa Sulíka rokovať aj s Robertom Ficom a Petrom Pellegrinim.

Progresívne Slovensko: Matoviča podržali fašisti

Predseda Progresívneho Sloveska a Michal Šimečka vníma výsledok dnešného hlasovania ako prekročenie červenej čiary, vidí spoluprácu medzi OĽANO a fašistami. 

 

„Akokoľvek však Matovič mlží a zavádza, pravdu už neprekryje - je to práve on, kto povýšil fašistov na partnerov a otvoril im dvere k moci. To on vďačí za zotrvanie vo funkcii poslancom, ktorí sa do Národnej rady dostali priamo na kandidátke odsúdeného Kotlebu, spoločne s odsúdeným Mazurekom, Medveckým a ďalšími extrémistami. Poslancom, ktorí zdieľajú ich názory, chcú ľuďom siahať na práva, vzhliadajú k autoritárskym režimom a fandia Putinovi,“ konštatuje Šimečka.

 

Podľa podpredsedu Európskeho parlamentu odídenci z ĽSNS podržali Igora Matoviča, a získali vplyv, aký je v demokratickej spoločnosti neprípustný.


„Toto je prekročenie červenej čiary. Zaslepeným sledovaním vlastného politického zisku Matovič a všetci, ktorí ho v koalícii kryjú, vážne ubližujú Slovensku. Poškodzujú naše meno v zahraničí, prehlbujú v ľuďoch frustráciu z politiky a dláždia Ficovi cestu k moci,“ dodáva Šimečka. 

 

Ďalšie kroky mimoparlamentnej strany zatiaľ nešpecifikoval. 

 

Zdroj: TASR/Martin Baumann

O päť minút dvanásť vytiahol eurofondy

Krátko pred hlasovaním o odvolaní zverejnil Igor Matovič status, v ktorom deklaroval úspech v rokovaniach s Európskou úniou. Minister financií tvrdí, že dnes Slovensko dostalo prísľub týkajúci sa využitia starých eurofondov na riešenie energetickej krízy. 

„Je to obrovský úspech Slovenska. Jediní sme o to žiadali a viacmenej jediným nám táto zmena pomôže. Veľká vďaka patrí premiérovi Edovi Hegerovi aj za jeho osobnú intervenciu.“ dodal Igor Matovič asi desať minút pred hlasovaním, ktoré SaS iniciovala aj s argumetom, že predseda OĽANO nie je kompetentný viesť ministerstvo financií. 

 

Tento argument následne na tlačovej konferencii použili aj členovia klubu OĽANO, podľa ktorých ide o dôkaz, že Matovič je dobrý minister. 

 

Denník N pripomenul, že o výnimku žiadal predseda vlády Eduard Heger, ktorý na rokovaniach EÚ argumentoval neférovým prerozdelením peňazí zo ziskov výrobcov elektriny z iných ako plynových zdrojov. Premiér Heger vyrokoval pre Slovensko 3 až 4 milardy eur. 

 

Predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš vylúčil, že sa hnutie dohodlo s poslancami okolo Tomáša Tarabu, aby zachránili Matoviča výmenou za podporu niektorých zákonov.

 

Premiér Heger sa poďakoval svojim poslancom, ktorí podržali Igora Matoviča vo funkcii. „V týchto časoch je pre nás maximálne dôležité, aby sme mohli celé naše úsilie vložiť do riešení energetickej krízy a prijímať opatrenia, ktoré pomôžu našim občanom a ochránia slovenskú ekonomiku,“ dodal. Vyzval na odloženie politických tričiek v parlamente.

OĽANO vraj rokovalo o návrhoch tarabovcov na koaličnej rade

Podľa informácií Denníka N poslanecké návrhy Tarabu a Kuffovcov prerokovali poslanci koalície na pondelkovom stretnutí OĽANO, Sme rodina a Za ľudí. Tarabovcom nakoniec skutočne prešli až tri zákony – o skrátení volebného obdobia a dani z minerálnych olejov a nájmov za pozemky. Zákony podporili napríklad Marek Krajčí, Anna Záborská alebo poslanci Sme rodina. 

 

Poslanci OĽANO hlasovali aj za návrhy odídenca Martina Čepčeka. 

 

Kým poslanec Taraba a predseda poslaneckého klubu OĽANO dohody zapierali, Matovičov poslanec Richard Vašečka priznal rokovanie o zákonoch na koaličnej rade. „Dohodlo sa, že sa pustia niektoré prvé čítania, pretože tam boli obsahovo dobré návrhy,“ povedal Vašečka Denníku N. Vraj však nevedeli, ako budú tarabovci hlasovať, aj keď to predtým verejne deklarovali.

 

Kuffovci na otázky novinárov k hlasovaniu neodpovedali, chovali sa k ním arogantne.  

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy news
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.