Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Viktor Kniš
8. septembra 2022, 11:22
Čas čítania 5:17

Policajný prezident Hamran: Fico stratil posledné zvyšky ľudskej dôstojnosti

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Policajný prezident zorganizoval tlačovú konferenciu, na ktorej Robertovi Ficovi odkázal, aby nezastrašoval vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov.

Podľa Štefana Hamrana je nemysliteľné, aby v právnom štáte prevzal právomoci súdu politik na tlačových konferenciách. Kritizoval tak včerajšiu 80-minútovú tlačovú konferenciu Roberta Fica, na ktorej šéf Smeru útočil na orgány činné v trestnom konaní. 

V tomto článku si prečítaš:
  • Ako Hamran vyvracia vyjadrenia Roberta Fica.
  • Prečo podľa policajného prezidenta mali dávno zrušiť obvinenia vyšetrovateľom NAKA.
  • Ako vraj zlyhala generálna prokuratúra.
  • Ako na kritiku reaguje Maroš Žilinka. 

„My policajti sme zvyknutí na ostrú a intenzívnu kritiku zo strany politikov aj na ich slovník na našu adresu. Ale to, čo včera odprezentoval Robert Fico na tlačovej konferencii, nemôže zostať bez povšimnutia v krajine, ktorá sa tvári ako právny štát,“ vyhlásil policajný prezident na tlačovej konferencii s názvom Krajina krivých zrkadiel.

Hamran avizoval tlačovú konferenciu ešte včera v ranných hodinách, keď nevedel, že Robert Fico zaútočí na vyšetrovateľov. Šéf Smeru-SD po boku s exministrom vnútra Robertom Kaliňákom a bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom nazýval policajtov „zvery“. 

Na snímke zľava zástupca špeciálneho prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Ladislav Masár, špeciálny prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Daniel Lipšic, dočasne poverený prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran a riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ľubomír Daňko.
Na snímke zľava zástupca špeciálneho prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Ladislav Masár, špeciálny prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Daniel Lipšic, dočasne poverený prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran a riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ľubomír Daňko. Zdroj: TASR

Fico stratil posledné zvyšky dôstojnosti

Robert Fico podľa Hamrana predviedol na včerajšej tlačovej konferencii neprijateľné divadlo a zaútočil na vyšetrovateľov NAKA neprijateľným spôsobom, za ktorý má znášať dôsledky. „Bezprecedentne, hrubo, znevažujúco a nechutne zaútočil na ľudskú dôstojnosť vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov a zrejme si pri tom neuvedomil, že stratil zvyšky svojej ľudskej dôstojnosti,“ vyhlásil Hamran. 

28. decembra 2021, 14:30 Čas čítania 8:16 Vyšetrovatelia NAKA sa možno dostanú vyššie ako k Bödörovi či Gašparovi. Policajný exfunkcionár Chudý hodnotí rok 2021 v kauzách Vyšetrovatelia NAKA sa možno dostanú vyššie ako k Bödörovi či Gašparovi. Policajný exfunkcionár Chudý hodnotí rok 2021 v kauzách

Štefan Hamran vyhlásil, že Fico sa obúva do tých istých orgánov činných v trestnom konaní, ktoré boli v policajných zložkách, na prokuratúrach a súdoch aj v čase, keď bol šéf Smeru-SD premiérom. Policajný prezident si myslí, že Fico útočí na vyšetrovateľov NAKA, lebo stíhajú ľudí na najvyšších poschodiach štátu vrátane jeho samého. 

„V jednej veci sa s pánom Ficom môžem stotožniť. V našej spoločnosti naozaj prebiehali zverstvá, ale netrafil sa v časových súvislostiach. Tieto veci sa diali za vlád Roberta Fica. Svedčia o tom aj rozsudky súdov,“ povedal Štefan Hamran.

Pripomenul, že medzi odsúdenými je aj špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorého šéf Smeru-SD vždy chválil za „kus dobrej roboty“. Policajný prezident argumentuje tým, že už aj Najvyšší súd označil Kováčika za zločincaSamotný policajný prezident označil bývalého špeciálneho prokurátora za gaunera a myslí si, že predseda opozičnej strany Smer-SD by sa mal ospravedlniť za svoje výroky o tom, že Kováčik bol kvalitný funkcionár. 

Štefan Hamran hovorí, že politici vyvíjajú tlak na prebiehajúce trestné konania a zastrašujú OČTK s cieľom ovplyvniť spôsob, akým budú ďalej pracovať. „Cez vyhrážky chcú pôsobiť na výsledky ich práce. Táto éra, keď sa rozsudky predávali za kabelky, tu už bola,“ povedal Hamran.

Pripomenul, ako sa policajti chodili spovedať do budovy Transpetrolu na šieste poschodie, kde vraj organizoval stretnutia svojej údajnej zločineckej skupiny oligarcha z Nitry Norbert Bödör.

13. októbra 2021, 12:30 Čas čítania 9:40 Pozná politikov, tajných a hľadá ho NAKA. Pán X môže byť chápadlo mafiánskej chobotnice, tvrdí policajný exfunkcionár Chudý Pozná politikov, tajných a hľadá ho NAKA. Pán X môže byť chápadlo mafiánskej chobotnice, tvrdí policajný exfunkcionár Chudý

Hamran sa opiera aj o výpovede kľúčových svedkov Ľudovíta Makóa, Bernarda Slobodníka či Františka Imreczeho, ktorí opisovali systém fungovania „našich ľudí“. Výpovede týchto spolupracujúcich obvinených už potvrdili aj súdy. 

Hamran
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Fico sa opieral o výpovede tajného agenta na úteku

Štvorica obvinených – Fico, Kaliňák, Gašpar, Para – sa vo viacerých kauzách na včerajšej tlačovke odvolávala na dôkazy, ktoré polícii poskytol bývalý vyšetrovateľ NAKA Ján Kaľavský.

Citovali z jeho výpovedí, ktoré údajne dokazujú snahu Národnej kriminálnej agentúry ovplyvňovať vyšetrovania. Kaľavský je v skutočnosti tajný agent obvinený z mnohých trestných činov, ktorý je momentálne na úteku v Bosne a Hercegovine. Tá ho odmieta vydať na Slovensko.

Ján Kaľavský bol pred dvadsiatimi rokmi francúzskym legionárom, informujú Aktuality.sk

Neskôr sa stal ostreľovačom v Lynx Commande a odtiaľ prestúpil priamo do NAKA, kde za vedenia Branislava Zuriana raketovo stúpal až na funkciu vedúceho druhého operatívneho oddelenia.

Kaľavský je dnes na úteku, je na neho vydaný európsky a medzinárodný zatýkací rozkaz. 

„Obvinený mal prijať úplatok najmenej v piatich prípadoch, k zneužívaniu právomoci malo dôjsť z jeho strany viac ako desaťkrát, marenie spravodlivosti sa mu pripisuje v najmenej troch prípadoch,“ povedal o Kaľavskom hovorca prokuratúry pre TV Markíza

23. septembra 2021, 15:30 Čas čítania 5:41 ČASOVÁ OS: Takto sa vyvíjala vojna v polícii ČASOVÁ OS: Takto sa vyvíjala vojna v polícii

Medzičasom sa z neho stal tajný agent inšpekcie, ktorý donášal na vyšetrovateľov NAKA Čurillu a spol. Aj on prispel k tomu, aby obvinili vyšetrovateľov pracujúcich na najzávažnejších kauzách.

Podľa Aktualít, ktoré sa rozprávali s viacerými kolegami Kaľavského, bol tento policajt profesionálnym informátorom a viacerým osobám vopred prezradil, že sa na ne chystá akcia. Dobrým známym Kaľavského bol aj pán X alias Peter Košč, ktorého považujú za človeka blízkeho politike aj tajným službám. 

Kaľavský
Zdroj: MV SR

Čurillovcov stíhajú už rok, nahrávky im stále nepustili

Policajný prezident Štefan Hamran tlačovú konferenciu zorganizoval s cieľom poukázať na množstvo nezrovnalostí v prípade, kde policajná inšpekcia stíha vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry už rok.

Podľa šéfa polície však inšpekcia, Krajská prokuratúra v Bratislave aj generálna prokuratúra v prípade opakovane pochybili. Hamran naznačuje, že stíhanie je účelové s cieľom diskreditovať policajtov, ktorí idú po krku bývalým vysokopostaveným politikom a bývalým špičkám v štáte.

Policajný prezident dlhodobo poukazuje na skutočnosť, že sa vyšetrovatelia do dnešného dňa ani po roku od vznesenia obvinenia nedostali ku kompletným prepisom nahrávok z kancelárií na Prezídiu Policajného zboru, ktoré im napichla inšpekcia s cieľom dokázať, že vyšetrovatelia Ján Čurilla a spol. manipulujú exponované kauzy. 

22. septembra 2021, 12:30 Čas čítania 12:08 Policajný exfunkcionár Chudý: V SIS je niekoľko toxických ľudí. Vyšetrovatelia vo väzbe sú čestní policajti, nedali by sa pokriviť Policajný exfunkcionár Chudý: V SIS je niekoľko toxických ľudí. Vyšetrovatelia vo väzbe sú čestní policajti, nedali by sa pokriviť

Podľa Hamrana sa doteraz najmä cez tlačovky Smeru-SD dostali na verejnosť len úryvky, ktoré sú povytrhávané z kontextu, a preto vrhajú na vyšetrovateľov zlé svetlo. Hamran predniesol aj niekoľko dôkazov, z ktorých vyplýva, že napríklad vyšetrovateľ NAKA Čurilla nebol prítomný v kancelárii v čase, keď ho prepisy citujú.

Uznesenie generálnej prokuratúry poukazuje napríklad na zvukový záznam zo 17. júla, kde Ján Čurilla údajne s niekým telefonoval. Osemnásteho júla zasa vraj Ján Čurilla hovoril o zaisťovaní spisov. Generálna prokuratúra sa však podľa Hamrana s určitosťou mýli, pretože Čurilla môže dokázať, že 17. júla a 18. júla v kancelárii nebol, odpočúvacie zariadenia ho preto nemohli zachytiť. 

Najdôležitejšie podľa Hamrana je, že už niekoľko inštitúcií súdov opakovane konštatovalo, že stíhanie vyšetrovateľov je neopodstatnené. 

Novinári sa pýtali, ako vedenie polície hodnotí niektoré vulgárne časti nahrávok, ktoré sa už na verejnosť dostali. Vyšetrovatelia si podľa prepisov robia posmech z Diany Santusovej a vyjadrujú sa o nej neslušne. Podľa Hamrana ide o bežnú komunikáciu ľudí v uzavretej komunite, ktorí sa medzi sebou týmto spôsobom bavia vlastným žargónom. Zároveň podľa neho treba brať do úvahy, že vyšetrovatelia NAKA boli pod tlakom a rolu mohli zohrávať aj emócie. 

Hamran si pripravil dlhú prezentáciu, v ktorej bod po bode vyvracal tvrdenia generálnej prokuratúry. Tá okrem iného tvrdila, že nemôže zrušiť obvinenie čurillovcom, lebo neexistuje konkrétny úradný záznam. Tento záznam však Hamran na tlačovej konferencii ukázal a dodal, že sa nachádza aj v spise. 

Aktuality
Zdroj: Aktuality Reprofoto

Krajina krivých zrkadiel

Policajný prezident na tlačovej konferencii kritizoval aj generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Myslí si, že by mal využiť všetky svoje právomoci a zákonné kompetencie, aby dal bodku celej kauze týkajúcej sa vyšetrovania čurillovcov.

Žilinka by sa mal podľa Hamrana zaoberať tým, prečo nemajú vyšetrovatelia k dispozícii kompletné nahrávky zo svojich kancelárií. Policajný prezident predpokladá, že zvyšok nahrávok hovorí v prospech vyšetrovateľov NAKA obvinených z manipulovania trestných vecí. Hamran cituje z Trestného poriadku a hovorí, že takáto nahrávka sa podľa zákona musí v spise uchovávať v celistvosti na elektronických nosičoch a obvinený ju má mať celú k dispozícii.

Vyšetrovateľ inšpekcie dal tiež podľa Hamrana prepočuť niektoré nahrávky a ukázalo sa, že niektoré prepisy neboli presné.

Podľa Hamrana ide o kľúčový prípad, ktorý ukazuje, ako účelovo a selektívne postupuje inšpekcia. Šéf polície poukázal aj na nedávny výrok Maroša Žilinku: „(...) Ale zároveň si kladiem otázku, či ďalej má význam a či chcem byť súčasťou tejto krajiny krivých zrkadiel.“

Hamran odkazuje Žilinkovi, že on má v tejto otázke jasno. Chce ďalej pokračovať vo svojej funkcii a robiť všetko pre to, „aby pomyselné zrkadlo zobrazovalo len realitu a nič iné“.

Prokuratúra by sa podľa policajného prezidenta mala pozrieť aj na to, že Robert Fico má k dispozícii aj dôkazy zo spisu, ku ktorým ostatní prístup nemajú. 

Generálny prokurátor reagoval na tlačovú konferenciu vedenia polície po dvoch hodinách. Hamranovi odkázal, aby nezneužíval svoje postavenie a nemanipuloval verejnú mienku.

„Generálna prokuratúra žiada prezidenta Policajného zboru, ktorý nie je orgánom činným v trestnom konaní, aby nezneužíval svoje postavenie a v neskončených trestných veciach neprípustným spôsobom nevytváral nátlak na činnosť príslušných orgánov činných v trestnom konaní a prostredníctvom svojich jednostranných vyhlásení nemanipuloval verejnú mienku,“ uviedol Žilinkov úrad vo vyhlásení.

Domov
Zdieľať
Diskusia