Spoločnosť sa stále nespamätala z pandemickej krízy.
Spoločnosť Cineworld Group vyhlási podľa BBC už v najbližších týždňoch bankrot. Korporácia, ktorá na Slovensku vlastní sieť multiplexov Cinema City, je druhou najväčšou spoločnosťou v sektore na svete. Krátko po oznámení možnosti bankrotu klesli akcie spoločnosti o 60 % na historické minimum. Cineworld zápasí s dlhmi v hodnote 5 miliárd dolárov.
Regal Cinemas owner Cineworld is preparing to file for bankruptcy within the next few weeks, after the post-pandemic return to cinemas didn't prove as profitable as expected. https://t.co/FLuRpojXMhpic.twitter.com/v0TyWpyLky
— IGN (@IGN) August 19, 2022
Spoločnosť sa stále nespamätala z veľkých dlhov, ktoré nahromadila počas pandémie koronavírusu, keď musela na dlhý čas uzavrieť veľkú časť svojich kinosál. Slovenská dcérska spoločnosť Cinema City, ktorá vlastní kiná v Bratislave, sa podľa Finstatu počas pandémie prepadla do takmer polmiliónovej straty.
Cineworld nedávno uviedol, že počet zákazníkov po pandemických nestúpol dostatočne. „Napriek postupnému oživeniu dopytu nesplnila návštevnosť po opätovnom otvorení naše očakávania. Nízka návštevnosť je spôsobená aj obmedzenou ponukou filmov.“
Cineworld prevádzkuje 9 189 premietacích sál vo vyše 750 mestách sveta a zamestnáva viac ako 28 000 ľudí. Pred zásadnými finančnými ťažkosťami varoval už v septembri 2020. V porovnaní s predpandemickým rokom 2019 klesli tržby spoločnosti o 32 %.
Za pretrvávajúcu zlú situáciu viní bývalý šéf Cineworldu Peter Williams nedostatočný počet kasových trhákov. Tento rok si v kinách nadštandardne počínali len filmy Jurský svet: Nadvláda, Top Gun: Maverick, Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva, Mimoni: Zloduch prichádza a Elvis.
Čoraz väčšiu konkurenciu pre kinosály predstavujú aj streamovacie služby, ktoré prinášajú do našich obývačiek blockbustre ako The Grey Man či Red Notice. Istú nádej pre tržby kín by malo na jeseň predstavovať pokračovanie Čierneho pantera a veľkofilmu Avatar.