Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Viktor Kniš
18. augusta 2022, 10:23
Čas čítania 1:29

Maroš Žilinka dá preveriť platformu Youdare Sulíka mladšieho. Nepáčia sa mu zvrátené výzvy za peniaze pre maloletých

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Generálny prokurátor Maroš Žilinka na Facebooku informoval, že sa zaujíma o platformu Filipa Sulíka. Tá ponúka peniaze mladým ľuďom za splnenie bizarných výziev natočených na video.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa zaoberá aplikáciou Youdare, ktorej spoluautorom je syn Richarda Sulíka, Filip Sulík. Platforma vznikla ako „sociálna sieť“, na ktorej sa navzájom vyzývajú používatelia na plnenie rôznych výziev za peniaze.

Tie následne natáčajú na video. Ide často o bizarné výzvy – aj maloletí si napríklad umývajú zuby šampónom, jedia výkaly a fyzicky si ubližujú. Odmeny za splnenie výzvy sa pohybujú v desiatkach eur.

Žilinka dá preveriť, či „v súvislosti so sprostredkovaním a plnením bizarných až zvrátených výziev za odplatu na sociálnej platforme Youdare, najmä osobami mladšími ako 18 rokov, spôsobilých vážnym spôsobom ohroziť či poškodiť život, zdravie, morálnu výchovu, slobodu alebo ľudskú dôstojnosť, nedošlo alebo nedochádza k spáchaniu niektorého z trestných činov proti životu a zdraviu, proti mládeži, proti slobode a ľudskej dôstojnosti, či proti iným právam a slobodám“.

Generálny prokurátor si myslí, že ide o aktivity, ktoré môžu škodiť nielen jednotlivcom, ale aj vývoju spoločnosti. „Považujem za nutné zdôrazniť, že dôstojnosť ľudskej osoby nie je len základným právom ako takým, ale predstavuje skutočný základ základných práv. Ľudská dôstojnosť sa musí bezvýhradne rešpektovať, a to aj v prípade obmedzenia iného práva,“ dodal generálny prokurátor. 

Maroš Žilinka.
Maroš Žilinka. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Sulík mladší: Filtrujeme nebezpečný obsah

Platformu vymyslel Filip Sulík, syn ministra hospodárstva Richarda Sulíka, programátor a výkonný riaditeľ Youdaru. V našom rozhovore povedal, ako vznikla a ako sa údajne snažia zabrániť šíreniu nebezpečného obsahu. 

22. augusta 2022, 9:30 Čas čítania 6:30 Hamran vyčítal Žilinkovi nezrozumiteľné rozhodnutia. Tvrdenia nemajú reálny vecný základ, odpovedá generálny prokurátor Hamran vyčítal Žilinkovi nezrozumiteľné rozhodnutia. Tvrdenia nemajú reálny vecný základ, odpovedá generálny prokurátor

„Pôvodný plán vyzývať influencerov až tak nefungoval a ani o to nebol až taký záujem. Pochopili sme, že cesta je urobiť z toho sociálnu sieť, kde si budú môcť používatelia medzi sebou vymýšľať výzvy a vzájomne interagovať,“hovoria zakladatelia startupu.

Podľa Sulíka platforma vopred upozorňuje na nebezpečný obsah pre dospelých. 

„Každý, kto sa prihlási na Youdare, musí uviesť dátum narodenia, a keď chce vidieť alebo robiť nebezpečný obsah či NSFW obsah, musí si to zaškrtnúť v nastaveniach. Takýto obsah sa ukazuje len ľuďom, ktorí ho chcú vidieť a vyhlásia, že sú dospelí. Takisto máme chalanov, ktorí nad tým denne sedia a kontrolujú všetky výzvy, a keď sa objaví nejaká nebezpečná alebo sexuálna, tak ju okamžite označia NSFW označením.“

Zároveň priznáva, že na overovanie veku sú prikrátki. Podľa svojich slov už niekoľko najzvrátenejších výziev vymazali. 

Filip Sulík v rozhovore pre Refresher priznal, že aj chlapec, ktorý za sto eur zjedol exkrement, nemusel byť dospelý. 

Domov
Zdieľať
Diskusia