Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Jana Chovancová TASR
5. augusta 2022, 15:20
Čas čítania 0:48

Čína pozastavuje spoluprácu s USA, medzi krajinami to začína iskriť

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Po Pelosiovej návšteve Taiwanu začalo napätie medzi Čínou a USA eskalovať. Čína prerušuje spoluprácu vo viacerých oblastiach.

V piatok čínske ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že pozastavuje dialóg so Spojenými štátmi vo viacerých oblastiach vrátane klimatickej zmeny, vojenských záležitostí či spolupráce pri prevencii drogovej trestnej činnosti. Peking tak reaguje na cestu predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwan.

Pelosiová navštívila Taiwan v rámci svojho turné po ázijských krajinách v priebehu utorka a stredy. Od štvrtka je v Japonsku, ktoré je jej poslednou zastávkou na tejto ceste, v rámci ktorej zavítala aj na Singapur, do Malajzie či Južnej Kórey.

Podľa Číny návšteva Taiwanu znamená podkopávanie jej suverenity a územnej celistvosti, preto rezort čínskej diplomacie prijal voči Pelosiovej a jej najbližšej rodine sankcie. Čína označila jej cestu na Taiwan za neprijateľnú eskaláciu väzieb medzi Washingtonom a súčasnými lídrami Taiwanu. Diktátorskému režimu sa nepáči, že USA podporujú nezávislosť tohto ostrova.

Rezort čínskej diplomacie zároveň uviedol, že pozastavuje rozhovory s USA týkajúce sa klimatickej zmeny, ruší plánovaný dialóg vojenských lídrov Washingtonu a Pekingu, ako aj rokovania o vojenskej námornej bezpečnosti. Čína prerušuje aj spoluprácu vo veci repatriácie nelegálnych migrantov, súdnej pomoci a nadnárodnej trestnej činnosti.

17. apríla 2024, 9:30 Čas čítania 2:48 Vlaky tu jazdia cez budovy, autá tankujú na strechách. Čunking je najväčšie mesto sveta, o ktorom si možno nepočul Vlaky tu jazdia cez budovy, autá tankujú na strechách. Čunking je najväčšie mesto sveta, o ktorom si možno nepočul

Vládnuca Komunistická strana Číny považuje nezávislý a demokratický Taiwan za súčasť svojho územia, ktoré chce jedného dňa ovládnuť, a to aj s použitím sily, ak to bude nutné.

Domov
Zdieľať
Diskusia