Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Eduard Starkbauer
3. augusta 2022, 19:43
Čas čítania 0:50

Časti rakety, ktoré padli na austrálsku farmu, patria rakete SpaceX. Úlomky budú obyvatelia nachádzať ešte niekoľko mesiacov

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Najväčší úlomok meria asi 3 metre.

Úlomky vesmírneho telesa objavené na austrálskej farme pochádzajú z rakety spoločnosti SpaceX patriacej Elonovi Muskovi. Austrálska vesmírna agentúra (ASA) potvrdila, že súčasti objavené v Novom Južnom Walese pochádzajú z kozmickej lode Crew Dragon.

Úlomky vesmírneho telesa našli podľa The Guardian na svojich pozemkoch dvaja pastieri oviec. Agentúru ASA kontaktoval astrofyzik Brad Tucker z Austrálskej národnej univerzity, ktorý si uvedomil, že čas a miesto dopadu úlomkov korešponduje s návratom rakety SpaceX do atmosféry Zeme 20 mesiacov po jej vypustení na obežnú dráhu.

Brad Tucker tvrdí, že medzičasom sa objavil tretí úlomok z pohonnej časti rakety a očakáva, že v nasledujúcich mesiacoch budú ľudia objavovať ďalšie a ďalšie. ASA vystríha ďalších prípadných nálezcov, aby sa úlomkov nedotýkali a aby ich nepremiestňovali. Zriadila aj špeciálnu mailovú stránku a infolinku. O zodpovednosti za netradičnú škodovú udalosť rozhodne už čoskoro austrálska vláda. Muskovo SpaceX sa k téme zatiaľ nevyjadrilo.

Úlomky vesmírnej rakety pri dopade nevytvorili obrovský kráter, keďže väčšinu svojej rýchlosti stratili pri prechode atmosférou a rozpadli sa. Podobný incident, za ktorý si vyslúžila Čína medzinárodnú kritiku, sa odohral aj pred niekoľkými dňami.

31. júla 2022, 10:35 Čas čítania 1:12 Na zem dopadla neovládateľná čínska raketa. NASA ostro kritizuje Peking za to, že nezverejnil informácie o páde Na zem dopadla neovládateľná čínska raketa. NASA ostro kritizuje Peking za to, že nezverejnil informácie o páde

Čínska raketa Dlhý pochod 5B, ktorá vyniesla na obežnú dráhu modul potrebný na dokončenie čínskej vesmírnej stanice Tchien-kung (Nebeský palác), dopadla do oblasti pri Indickom oceáne zrejme v sobotu o 14.45 h stredoeurópskeho času.

Domov
Zdieľať
Diskusia