Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Jakub Paulík
23. júla 2022, 14:30
Čas čítania 5:22

Boli sme na mieste vrážd pri jazere Bodom. Prípad je najväčšou kriminálnou záhadou Fínska

Kategória:
Refresher
Uložiť Uložené
Boli sme na mieste vrážd pri jazere Bodom. Prípad je najväčšou kriminálnou záhadou Fínska
Zdroj: Refresher/Jakub Paulík
Citlivý obsah
Článok môže obsahovať:
  • produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
  • sex, nahotu a iný NSFW obsah
  • násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
mám nad 18 rokov (zobraziť obsah)
späť na hlavnú stránkuSpäť

Miesto činu je aj dnes lákadlom pre milovníkov darkturizmu.

Mala to byť obyčajná párová stanovačka pri jazere. Traja zo štyroch tínedžerov sa však nedožili druhého rána. Niekto ich totiž počas spánku v stane brutálne dobodal nožom a ubil neznámym tupým predmetom.

Povrávalo sa, že páchateľom mohol byť muž pracujúci pri jazere v stánku, ktorý nenávidel návštevníkov. Podozrenie padlo aj na jediného preživšieho člena skupiny. Ako vyzerá miesto činu neslávne známych bodomských vrážd, ktoré nie sú do dnešného dňa objasnené?

V kriminálnej sekcii Refresheru si môžeš prečítať aj o prípadoch 10 najdlhšie uväznených doživotných trestancov na Slovensku či o najhľadanejších Slovákoch, ktorým ide po krku aj Interpol. Prácu tohto obsahu podporujú členovia klubu Refresher+.

Traja tínedžeri na tomto mieste v roku 1960 strávili svoju poslednú noc.
Traja tínedžeri na tomto mieste v roku 1960 strávili svoju poslednú noc. Zdroj: Refresher/Jakub Paulík

Na mieste činu pred naším príchodom stanovala partia ľudí

Cesta do Helsínk trajektom z estónskeho Tallinnu nám trvá približne dve hodiny. Požičaným autom sa následne presúvame do druhého najväčšieho mesta Fínska Espoo. V jeho severozápadnej časti sa nachádza cieľ našej cesty – jazero Bodom. Populárna rekreačná oblasť, no zároveň miesto, kde sa v roku 1960 odohrali najznámejšie nevyriešené fínske vraždy, ktoré inšpirovali tvorcov mnohých hororových filmov.

11. apríla 2024, 9:30 Čas čítania 6:39 Dievča 10 rokov falšovalo vysvedčenia. Keď to jeho rodičia zistili, dalo ich zabiť Dievča 10 rokov falšovalo vysvedčenia. Keď to jeho rodičia zistili, dalo ich zabiť

Z auta vystupujeme na parkovisku neďaleko reštauračného zariadenia a bufetu Ravintola & Ulkoilukeskus Oittaa, odkiaľ sa popri malej piesočnej pláži presúvame okľukou ďalej. Aj keď je pondelkový začiatok pracovného týždňa, jazero sa plní ľuďmi. Otcami a matkami s deťmi, starými rodičmi či partiami tínedžerov. Zdá sa, že sa všetci dobre bavia a o neďaleké bývalé miesto činu na rozdiel od nás nejavia záujem. Ťažko odhadnúť, koľkí z nich sú turisti, ktorí o bodomskej tragédii možno ani nepočuli. Miestni však o nej dobre vedia.

Bodom
Zdroj: Refresher/Jakub Paulík

Ako sa blížime k malému špicu vytŕčajúcemu do jazera, kde sa odohrali vraždy, ľudí pomaly ubúda. V čase nášho príchodu si na mieste niekoľko návštevníkov balí dva menšie zelené stany a opúšťa miesto. Zrejme tam strávili noc, aby nasali atmosféru krvavej noci z 5. júna 1960.

V jednej ruke držíme telefón so stiahnutými archívnymi fotografiami z miesta činu a pozorujeme, kde presne štvorica ľudí v osudný večer stanovala. Orientovanie sa v priestore je podľa fotografií pomerne nenáročné. Aj keď už od vrážd ubehlo 62 rokov, dlhovekosť miestnych stromov hrá v náš prospech.

Bodom
Zdroj: Refresher/Jakub Paulík, iltalehti.fi

Lákadlo pre darkturizmus ako vyšité

Len niekoľko metrov pred výbežkom do jazera mala štvorica tínedžerov 5. júna 1960 umiestnený stan a podľa archívnych záberov sa po pravej strane od nás plavil čln s vyšetrovateľmi (foto dole), ktorí pátrali po dôkazoch. Niekoľko desiatok minút sme na mieste úplne sami, a tak si máme čas dôkladne prezrieť všetky detaily. V hlave si premietame, ako sa vraždy podľa opisu vyšetrovateľov približne udiali a na ktorých miestach našli policajti stopy.

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 118507 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Čo nám o vraždách povedal Fín, ktorý sa prišiel pozrieť na miesto činu.
  • Ako podľa polície vyzeral priebeh vraždy.
  • Koho vyšetrovatelia podozrievali.
  • Kto bol muž prezývaný Kiosk Man, ktorý vraj nenávidel tamojších táborníkov.
  • Čo sa stalo s jediným preživším členom partie.
Domov
Zdieľať
Diskusia