Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Tento článok je PR správa spoločnosti Futurino.
29. marca 2022, 12:00
Čas čítania 2:05
Sponzorovaný obsah

Ekologické kryty na mobil vás prekvapia. Tieto musíte mať aj vy

TECH MOBILY
Uložiť Uložené

Vedeli ste, že za rok sa vyhodí v priemere 1,5 miliardy nerozložiteľných plastových obalov?

Éra legendárnej nerozbitnej Nokie je dávno preč a vlastniť kryt na mobil, ktorý poskytne krehkému smartfónu adekvátnu ochranu, je takpovediac nutnosť. Čo však s alarmujúco vysokým číslom následného plastového odpadu? Viacerí výrobcovia v tom majú jasno. Snažia sa o udržateľnosť a ekologickú zodpovednosť. Buďte o krok bližšie k prírode s ekokrytmi. 

Plastové a silikónové kryty na mobil

Najčastejšími materiálmi na výrobu obalov na mobil sú vo všeobecnosti plast (TPU alebo PC) a silikón. Z hľadiska odolnosti majú tieto kryty síce skvelé vlastnosti a chránia smartfón pred znehodnotením, no z ekologického hľadiska sú veľkou záťažou pre životné prostredie. Takéto kryty na mobil sa nedokážu biologicky vôbec rozložiť, resp. čas rozkladu je veľmi dlhý. 

 
Pri počte 1,5 miliardy vyhodených krytov, ktoré ročne končia na skládkach spolu s množstvom iných plastových komponentov (potravinárske obaly, stavebné materiály, spotrebné tovary ako slnečné okuliare a iné), to môže byť veľký problém. 

mobil, kryt na mobil
Zdroj: Shutterstock/Alice Rodnova

Ekofriendly kryty na mobil

Viacero spoločností vrátane veľkých gigantov v oblasti automobilového priemyslu, módy či iných sektorov si začína uvedomovať vážnosť situácie a inklinujú k udržateľnej ekologickej výrobe – snaha o využívanie obnoviteľných materiálov. Na trhu preto v dnešnej dobe nájdete okrem veľkého množstva klasických krytov na mobil Samsung aj iné modely smartfónov – aj tie ekologické. 

Z čoho sú ekokryty vyrobené

Vo veľkej miere bývajú vyrobené zo 100 % biologicky rozložiteľných materiálov na rastlinnej báze – rastlinné kompozity, napríklad ľanová slama. Rovnako farebný pigment pochádza z prírodného zdroja, použitý je sójový atrament. Čo zo zeme vzišlo, opäť v zemi skončí. V zmysle tohto hesla sú teda ekoobaly na mobil kompostovateľné

Odporúčané
Novinka z dielne spoločnosti PanzerGlass. Ochranné sklo Re:fresh ochráni nielen tvoj mobil, ale aj prírodu Novinka z dielne spoločnosti PanzerGlass. Ochranné sklo Re:fresh ochráni nielen tvoj mobil, ale aj prírodu 13. mája 2024, 10:00

Okrem toho sa na výrobu môžu používať aj plasty z oceánov či recyklovaných fliaš. V tomto prípade síce nejde o biologicky rozložiteľné materiály, ale svojím spôsobom aj napriek tomu prispievajú k ochrane životného prostredia a cirkulárnej ekonomike.

Na čo sa pri výbere krytu zamerať

Odolnosť a ochrana

Rozhodne sa nemusíte obávať zníženej ochrannej schopnosti ekofriendly krytov. Sú navrhnuté tak, aby ochránili váš milovaný mobil pred prípadnými pádmi či škrabancami. 

Tip: Vo všeobecnosti odporúčame vybrať si puzdro so zvýšenými okrajmi, ktoré do istej miery dokáže zabrániť rozbitiu displeja pri priamom páde na túto plochu.

Originálny dizajn

Okrem praktickej úlohy plnia obaly na mobil aj dizajnovú funkciu – odlišujú váš smartfón od iných. Poobzerajte sa po originálnom kryte, ktorý z neho urobí štýlový doplnok. No nečudujte sa. Aj tak ho väčšinu času držíte v ruke, takže je stále na očiach. 

Tip: Ak chcete ozvláštniť svoj klasický kryt na mobil Samsung, iPhone alebo iný druh smartfónu, siahnite po dizajnovom expandujúcom držiaku na zadnú stranu, tzv. prsteni.

Kompatibilita

To, že kryt na mobil musí dokonale sedieť, aby umožňoval jednoduchý prístup k portom a tlačidlám, je samozrejmosť. Ak však chcete napríklad pri iPhonoch 12 alebo 13 siahnuť po možnosti bezdrôtového nabíjania MagSafe, je potrebné uistiť sa, že dané kryty na iPhone sú s touto technológiou kompatibilné. Ak by túto požiadavku kryty nespĺňali, museli by ste ich z mobilu pred nabíjaním zložiť. 

Transparentnosť výrobcu 

Nekupujte mačku vo vreci. Ak sa rozhodnete pre ekologický kryt na mobil, je potrebné urobiť si prieskum a zistiť, či ide naozaj o ekoprodukt, šetrný k životnému prostrediu. Zamerajte sa na transparentnosť výrobcu a urobte si prieskum. Zaberie vám to len pár minút navyše. 

Domov
Zdieľať
Diskusia