Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
6. februára 2022, 9:11
Čas čítania 0:52
Ivan Koribanič TASR

Rusko má na hraniciach už 70 % síl potrebných na inváziu. Tá hrozí od 15. februára, tvrdia Američania

Rusko má na hraniciach už 70 % síl potrebných na inváziu. Tá hrozí od 15. februára, tvrdia Američania
Zdroj: TASR
POLITIKA RUSKO RUSKO-UKRAJINSKÝ KONFLIKT UKRAJINA VLADIMIR PUTIN
Uložiť Uložené

Úplná invázia by si vyžiadala veľké straty na životoch. Ukrajina by mohla prísť o 5 000 až 25 000 vojakov, zatiaľ čo straty ruských vojakov by sa mohli pohybovať od 3 000 do 10 000.

Rusko má k dispozícii približne 70 % bojovej sily, ktorú by potrebovalo na prípadnú inváziu na Ukrajinu, uviedli americkí predstavitelia pre agentúru Reuters. Moskva pritom k hraniciam so svojím západným susedom posiela ďalšie jednotky.

Za posledné dva týždne sa počet taktických skupín v pohraničnom priestore zvýšil zo 60 na 83 a ďalších 14 sa presúva. Čo sa týka načasovania invázie, predstavitelia uviedli, že maximálna úroveň zamrznutia pôdy sa očakáva okolo 15. februára, čo umožní ruským vojenským jednotkám jednoduchší tranzit v teréne. Takéto podmienky potrvajú do konca marca.

Tento časový harmonogram a rastúci počet a potenciál ruských síl v blízkosti Ukrajiny by mohli naznačovať, že okno diplomacie sa zatvára. Americkí predstavitelia neposkytli dôkazy, ktoré by podporili ich odhady.

Washington sa domnieva, že Rusko si môže vybrať aj iné možnosti ako úplnú inváziu, napr. obmedzený prienik, a nemyslí si, že prezident Vladimir Putin už urobil konečné rozhodnutie.
Ak by Rusko napadlo hlavné mesto Kyjev, to by mohlo ovládnuť do niekoľkých dní.

Úplná invázia by si vyžiadala veľké straty na životoch, uviedol jeden z predstaviteľov. Ukrajina by mohla prísť o 5 000 až 25 000 vojakov, zatiaľ čo straty ruských vojakov by sa mohli pohybovať od 3 000 do 10 000. Civilné obete by podľa odhadov USA mohli dosiahnuť 25 000 až 50 000. Úplná invázia by zároveň podnietila útek miliónov ľudí, domnieva sa Washington.

Domov
Zdieľať
Diskusia