Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 23. 9. 2021 meniny má Zdenka

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Snažia sa ťa muži pri zatýkaní zbaliť? (ODPOVEDÁ POLICAJTKA) Snažia sa ťa muži pri zatýkaní zbaliť? (ODPOVEDÁ POLICAJTKA)
Cibulkovú vykradli vinou kamaráta, tvrdí jej otec. Na hlavy zlodejov vypísal obrovskú odmenu Cibulkovú vykradli vinou kamaráta, tvrdí jej otec. Na hlavy…
David Dobrik uviazol na Slovensku. Prečo má problém s návratom do USA? David Dobrik uviazol na Slovensku. Prečo má problém s návratom…
Známa youtuberka šla kempovať so snúbencom, ale on sa domov vrátil bez nej. Mlčal, zatiaľ čo jej mŕtve telo našli v národnom parku Známa youtuberka šla kempovať so snúbencom, ale on sa domov…
Nové rozdelenie: od pondelka bude 5 okresov v bordovej farbe. Zelená zostáva už len Dunajská Streda Nové rozdelenie: od pondelka bude 5 okresov v bordovej farbe.…
Máme ďalšie čierne okresy, hlásia Dáta bez pátosu. Slováci podvádzajú, oslavy presúvajú do lepších okresov, tvrdia analytici Máme ďalšie čierne okresy, hlásia Dáta bez pátosu. Slováci…
News

Krivé výpovede, záhadná návšteva na NAKA i v Leopoldove pred výsluchom a nevysvetlené výjazdy. Príbehy kajúcnikov sa zamotávajú

Národná kriminálna agentúra a inšpekcia mininsterstva vnútra sa dostali do sporu o to, kto hovorí pravdu v prípade krivých výpovedí a marenia spravodlivosti. Viac svetla do prípadu vnáša uznesenie, v ktorom však nájdeme viacero nových otázok.

Viktor Kniš
29. júl 2021, 12:37 Čas čítania: 10:21
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
News
0
Viktor Kniš
29. júl 2021, 12:37
Čas čítania: 10:21

Krivé výpovede, záhadná návšteva na NAKA i v Leopoldove pred výsluchom a nevysvetlené výjazdy. Príbehy kajúcnikov sa zamotávajú

Národná kriminálna agentúra a inšpekcia mininsterstva vnútra sa dostali do sporu o to, kto hovorí pravdu v prípade krivých výpovedí a marenia spravodlivosti. Viac svetla do prípadu vnáša uznesenie, v ktorom však nájdeme viacero nových otázok.

Viktor Kniš
29. júl 2021, 12:37
Čas čítania: 10:21
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok

Príbeh troch členov mafiánskej skupiny takáčovcov obvinených z krivých výpovedí je len úryvkom z veľkej knihy o zatýkaní po voľbách 2020, môže sa však skončiť aj obvinením policajného prezidenta.

  

 

Krátka a zatiaľ izolovaná kapitola sa pre verejnosť začína momentom, keď Robert Fico prišiel na tlačovú konferenciu a v ruke držal screenshot autentických SMS správ z 22. augusta 2020. Vyšetrovatelia na prípade pracovali oveľa dlhšie, pravdepodobne niekoľko rokov, počas ktorých rozpracovávali skupinu takáčovcov.

 

Odosielateľom správ je vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry Ján Čurilla a adresátom je operatívec Ján Kaľavský, od ktorého sa dostali na verejnosť.


J. Čurilla J. Kaľavskému 22. 8. 2020 o 9.42 h: 

1. Viezol Bandurku do Towers.

2. Telefóny si nechali doma.

3. Bandurka išiel s obálkou, kde mal 100-tisíc, Čaba nevie, na čo boli tie lóve.

4. Vysadil Bandurku a videl cez sklo, že si sadol k Ferovi a po chvíli k nim prišiel Makó.

5. Bandurka vyšiel bez obálky, nechal ju Ferovi s Makóom.

6. Bolo to v čase, keď sa riešil pozemok na Drotárskej, to riešil Bandurka.

7. Moje meno nech tam nej**be.

 
Bandurka je Matej Zeman, Čaba je Csaba Dömötor, Fero je František Böhm, Makó je Ľudovít Makó – pozn. red. 

Robert Fico tvrdí, že séria týchto správ je inštruktážou od elitného vyšetrovateľa pre „univerzálneho udavača“, aby vedel, ako má vypovedať, keď chce zabezpečiť, aby mu dal prokurátor pokoj v jeho trestnej veci. Kým šéf Smeru-SD spája údajnú manipuláciu s výpoveďami v súvislosti s kauzami Dušana Kováčika a ďalších, uznesenie inšpekcie dokazuje, že podozrenia sa týkajú iba malej skupiny bývalých mafiánov.

 

Inštruktáže a následné krivé výpovede o sume 100-tisíc eur sa týkali údajnej korupcie v prípade developerskému projektu na Drotárskej ulici v Bratislave. 

 

V tomto článku si prečítaš:
 • Prečo sa pre túto kauzu vrátil na tlačovky Smeru Robert Kaliňák a čo hovoril na adresu policajtov, ktorí vyšetrujú najzávažnejšie prípady.
 • Kto je kto v kauze krivých výpovedí, kto sa skrýva a kto sa ku krivej výpovedi priznal.
 • Aká bola pôvodná motivácia k údajným krivým výpovediam.
 • Kto vraj ostatných na krivé výpovede navádzal a prečo.
 • Prečo by mal podľa Smeru aj pre túto kauzu odstúpiť minister vnútra Roman Mikulec.
 • Prečo má dnes veľký problém aj policajný prezident Peter Kovařík.
 • Ako sa dostali do konfliktu pre tento spor špeciálny prokurátor Daniel Lipšic a generálny prokurátor Maroš Žilinka.

 

Policajný prezident Peter Kovařík Ficovu teóriu popiera, vyšetrovateľa NAKA Čurillu sa zastal. Správy sú podľa neho spätným zhrnutím výpovede z 20. augusta 2020: „Vyšetrovateľ Ján Čurilla mi vysvetlil, že túto SMS zaslal operatívcovi, ktorý na prípade pracoval. Dôležitý je fakt, že SMS bola zaslaná 22. augusta 2020 o 9.40 h, teda dva dni po výsluchoch, ktoré boli vykonané 19. augusta a 20. augusta 2020. Ide o prípad, v ktorom vypovedali dve osoby C. D. a M. Z. Dôležitým faktom je aj to, že hodnovernosť výpovedí týchto osôb je podporená aj listinnými dôkazmi z obdobia, keď trestná činnosť mala byť spáchaná,“ uviedol Kovařík v máji 2021. 

 

V júli 2021 už inšpekcia ministerstva vnútra ako policajný útvar (postavením a kompetenciami silný ako NAKA) vytvorený na kontrolu policajtov a osôb páchajúcich trestnú činnosť v spolupráci s príslušníkmi zboru obvinila trojicu svedkov od takáčovcov z krivej výpovede a marenia spravodlivosti. V rámci vyšetrovania prípadu troch takáčovcov vytvorila inšpekcia špecializovaný tím vedený vyšetrovateľkou Dianou Santusovou, ktorá nariadila akciu ozbrojeným hraničným policajtom zo Sobraniec proti operatícom NAKA z tímu Očistec.

 

Kto je kto v kauze inšpekcia vs. NAKA feat. kajúcnici?

Peter Petrov (prezývaný Tiger) – bývalý člen takáčovcov. Mateja Zemana a Csabu Dömötöra údajne navádzal na krivé výpovede, pričom im vraj sľúbil výhody.

Csaba Dömötör (prezývaný Čaba) – bývalý člen takáčovcov. Inšpekcia ministerstva vnútra ho obvinila, že krivo svedčil proti Ľudovítovi Makóovi a dnes už mŕtvemu Františkovi Böhmovi v súvislosti s developerským projektom. Medzičasom sa ku krivej výpovedi priznal s tým, že ho na ňu nahovoril Peter Petrov.

Matej Zeman (prezývaný Bandurka alebo Zemák) – bývalý člen takáčovcov. Inšpekcia ministerstva vnútra ho obvinila, že krivo svedčil proti Ľudovítovi Makóovi a dnes už mŕtvemu Františkovi Böhmovi v súvislosti s developerským projektom, aj jeho vraj nahovoril Peter Petrov. Inšpekcia po ňom pátra. Zeman je zároveň korunným svedkom v prípade prepojenia bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika na gang takáčovcov. 

Ján Čurilla – elitný vyšetrovateľ NAKA, vyšetruje trestnú činnosť mafiánskej skupiny takáčovcov, vyšetroval aj daňového podvodníka Ladislava Bašternáka, v ktorého byte býval Robert Fico. Dnes Ján Čurilla vedie tím, ktorý vyšetruje exponované kauzy.

Ján Kaľavský – šéf bratislavských operatívcov, ktorého inšpekcia ministerstva vnútra v máji 2021 obvinila zo zneužitia právomocí verejného činiteľa, ako aj z vynášania utajovaných informácií. Prokurátor v júni 2021 obvinenie zrušil ako nezákonné, predčasné a nedôvodné.

Diana Santusová a špecializovaný tím feat. Sobrance (inšpekcia) – bývalá šéfka špecializovaného tímu vytvoreného na inšpekcii ministerstva vnútra, ktorý riešil ovplyvňovanie svedkov – takáčovcov. Vyšetrovateľke pozastavil minulý týždeň poverený šéf inšpekcie Peter Scholtz činnosť na pokyn ministra Mikulca. Odvolali ju, pretože nariadila, aby kukláči zo Sobraniec skontrolovali operatívcov NAKA z tímu Očistec, čo nebolo podľa predpisov. Pôjde na detektor lži, policajti z tímu Očistec ju namietali ako zaujatú.

Tím Očistec (NAKA) – Šéfom tímu, ktorý vyšetruje najzávažnejšie kauzy (Božie mlyny, Očistec, Judáš...), je Ľubomír Daňko. Ďalšími členmi tímu sú aj vyšetrovateľ NAKA Ján Čurilla a vyšetrovateľ NAKA Pavol Ďurka, ktorí sa v kauze krivých výpovedí spomínajú menovite.

7 hodín na NAKA a 40 minút v Leopoldove bez záznamu so spoločným menovateľom – vyšetrovateľom Ďurkom

Článok pre predplatiteľov REFRESHER+
PRIDAJ SA K PREDPLATITEĽOMUŽ MÁM PREDPLATNÉ: PRIHLÁSIŤ SA
alebo Odomkni 1 článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 101256 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Ako vysvetľuje spor v dátumoch výpovedí Lipšicov úrad. 
 • Ktorú údajne toxickú vyšetrovateľku inšpekcie z prípadu stiahli a prečo.
 • Ktorý moment z údajne krivej výpovede je preukázateľne nepravdivý.
 • Kto sa ku krivej výpovedi priznal.
 • Čo sa dialo dva dni pred oficiálnymi výpoveďami.
 • Ako SMS správy rozhádali Žilinku s Lipšicom.
 • Prečo hrozí Kovaříkovi trestné stíhanie.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: MV SR
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy news
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
pred 50 minútami
Záhadné úmrtie Gabby Petitovej vynieslo na svetlo ďalšie zmiznutie. Lauren Cho sa stratila na road tripe s bývalým priateľom.
pred hodinou
Netflix oznamuje 2. sériu Tiger King. Uvidíme ju už koncom roka, z väzenia sa v nej zúčastnil aj Joe Exotic.
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
Snažia sa ťa muži pri zatýkaní zbaliť? (ODPOVEDÁ POLICAJTKA) Snažia sa ťa muži pri zatýkaní zbaliť? (ODPOVEDÁ POLICAJTKA)
Cibulkovú vykradli vinou kamaráta, tvrdí jej otec. Na hlavy zlodejov vypísal obrovskú odmenu Cibulkovú vykradli vinou kamaráta, tvrdí jej otec. Na hlavy zlodejov…
David Dobrik uviazol na Slovensku. Prečo má problém s návratom do USA? David Dobrik uviazol na Slovensku. Prečo má problém s návratom do USA?
Známa youtuberka šla kempovať so snúbencom, ale on sa domov vrátil bez nej. Mlčal, zatiaľ čo jej mŕtve telo našli v národnom parku Známa youtuberka šla kempovať so snúbencom, ale on sa domov vrátil…
Nové rozdelenie: od pondelka bude 5 okresov v bordovej farbe. Zelená zostáva už len Dunajská Streda Nové rozdelenie: od pondelka bude 5 okresov v bordovej farbe. Zelená…
Máme ďalšie čierne okresy, hlásia Dáta bez pátosu. Slováci podvádzajú, oslavy presúvajú do lepších okresov, tvrdia analytici Máme ďalšie čierne okresy, hlásia Dáta bez pátosu. Slováci…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť