Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
24. decembra 2020, 9:30
Čas čítania 4:52
Viktor Kniš

Štedrý večer vo väzbe: Bude kapustnica, filé a výnimočne telka do polnoci

Štedrý večer vo väzbe: Bude kapustnica, filé a výnimočne telka do polnoci
NEWS MARIAN KOČNER NORBERT BÖDÖR TIBOR GAŠPAR
Uložiť Uložené

Rok 2020 priniesol akcie Búrka, Víchrica, Judáš, Božie mlyny a Očistec, v rámci ktorých sa do väzby dostali aj tí, ktorých sme dlho pozorovali v médiách ako najvyšších ochrancov zákona na Slovensku.

Rok 2020 je výnimočný aj pre Zbor verejnej a justičnej stráže, ktorému pribudlo hneď niekoľko prominentných väzňov. Marian Kočner už Vianoce vo väzbe zažil pred rokom, Norbert Bödör, Monika Jankovská, Tibor Gašpar, Milan Lučanský, Dušan Kováčik, Jaroslav Haščák, Zoroslav Kollár a mnoho ďalších však zažíva prvý Štedrý deň na mieste, kde sa tradície dodržiavajú skôr z povinnosti. 

Podľa vyšetrovateľov mnohým pretekali cez ruky desiatky až stovky tisíc eur, ktoré mohli byť použité v rámci korupčnej  trestnej činnosti. Ak by sa podozrenia potvrdili, vyplývalo by z toho, že si v minulosti užívali viac luxusu, na aký mali nárok.

Teraz ich čaká presný opak. Budíček, raňajky, osobné voľno, obed, spoločenské hry, Štedrovečerná večera a sledovanie televízie výnimočne do polnoci.

Odporúčané
Hacienda pri Martine, luxusná chata vo Valčianskej doline a apartmán na Floride. Ako sa Lučanský dostal k majetkom a do väzby Hacienda pri Martine, luxusná chata vo Valčianskej doline a apartmán na Floride. Ako sa Lučanský dostal k majetkom a do väzby 20. decembra 2020, 9:34

Naviac, svojich blízkych neuvidia osobne ani na chvíľu.  „Nemôžu objať a navštíviť svojich blízkych alebo aspoň na malú chvíľku sa vidieť pri návšteve, pretože aj naďalej platí zákaz realizácie návštev v ústavoch pre všetkých obvinených a odsúdených,“ uvádza Zbor väzenskej a justičnej stráže v súvislosti s opatreniami. 

V tomto článku si prečítaš:
 • Ako bude vyzerať tohtoročné menu pre väzňov
 • Prečo nie je vylúčené, že sa niektorí majetnejší väzni môžu mať v zariadeniach ZVJS lepšie
 • Aké voľnočasové aktivity môžu väzni počas sviatkov vykonávať
 • Prečo sa väzni tešia na to, kedy ich prepustia alebo odsúdia
Monika Jankovská
Monika Jankovská Zdroj: TASR/Ján Krošák

Najťažšie je nevedieť, koľko takých Vianoc ešte zažijú

Slovák Robert strávil vo vyšetrovacej väzbe v Prešove uplynulé Vianoce. „Najťažšie na tom bolo to, že človek nie je s rodinou. Nevedel som ešte ani, koľko rokov vo väzení budem musieť byť, teda, mal som v hlave kaleráby,“ uviedol pre Refreseher respondent, ktorého zadržali kvôli drogovej trestnej činnosti.  

Odporúčané
Ak Kočnerovi nechutili palacinky, mohol sa sťažovať vyššie: takto fungujú jedálne v slovenských väzniciach Ak Kočnerovi nechutili palacinky, mohol sa sťažovať vyššie: takto fungujú jedálne v slovenských väzniciach 1. decembra 2023, 18:30

Podľa Roberta väčšina väzňov robí všetko pre to, aby Vianoce vyzerali ako každý iný deň v zariadení. „Celý deň som sedel na izbe spolu s ďalšími piatimi ľuďmi a toaletou priamo na „izbe”. Najväčším pozitívom bolo jedlo a taktiež ľudskosť od bacharov, že nám nechali dlhšie pustenú TV,“ zaspomínal si Robert na Štedrý deň v prešovskom zariadení. Rovnaké pozitívna zažil aj na Nový rok. „K tomu som cez malú škárku občas videl ohňostroj,“ dodáva.

Aj ďalší väzni nám potvrdili teóriu o tom, že je lepšie si počas Vianoc nepripúšťať, čo sa deje za múrmi zariadenia. 

Respondent, ktorý si neželal byť menovaný, zažil väzbu v Nitre. „U nás na cele sme si jasne povedali, že žiadne ozdoby a žiadne sentimenty, proste deň prebehne ako každý iný, a tak sa aj nastavíme v hlavách,“ povedal Refresheru väzeň, ktorý bol väzobne stíhaný za ublíženie na zdraví. „Čo sa týka jedla, tak klasika, filé, cibuľový šalát, šošovicová polievka, mandarínka,“ dodal. 

Tretí Slovák Billy si odsedel 26 mesiacov za drogovú trestnú činnosť vo väznici v Dubnici nad Váhom. Najviac ho na Štedrý deň potešilo, že nemusel ísť do práce, kde pracoval od pondelka do piatku za 20 eur mesačne ako krajčír, keďže mal pohľadávky. 

Odporúčané
Bödörove „teambuildingy” vo vinici Radošina: Vždy tam vraj chodili aj Dušan Kováčik a Robert Kaliňák Bödörove „teambuildingy” vo vinici Radošina: Vždy tam vraj chodili aj Dušan Kováčik a Robert Kaliňák 7. decembra 2020, 18:33

Aký Štedrý deň zažijú prvýkrát Monika Jankovská, Norbert Bödör, Dušan Kováčik či Jaroslav Haščák? Privilégiá nie sú vylúčené

Viacero väzňov nás upozornilo na špecifické podmienky v najprísnejšej kolúznej väzbe, ktoré nemusia byť nutne negatívne, ak ide o majetnejších väzňov. Už v minulosti prehovoril spoluväzeň Mariana Kočnera, ktorý tvrdí, že viackrát videl, ako dostával obžalovaný Kočner iné jedlo, ako ostatní. Hrušku mal Tomáš len raz, keď ju zobral z toho, čo bolo objednané pre Kočnera. 

„Viackrát som videl, ako Kočner civilného kuchára otočil s tým, že on nechce talianske cestoviny, ale radšej čisté s kečupom a zvlášť do misky nastrúhať syr. Jedlo sa mu robilo len z čerstvej zeleniny a ovocia. Na raňajky dostával omeletu alebo croissant, o tom mohli iní väzni iba snívať,“ uviedol Tomáš pre Nový čas. ZVJS v tom čase vylúčilo, že by mali niektorí väzni privilégiá.

Zbor väzenskej a justičnej stráže definuje podľa oficiálneho stanoviska pre všetkých rovnaké pravidlá, líšiť sa môžu len veľmi mierne podľa miesta výkonu trestu.

Jaroslav Haščák
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Najväčšou radosťou býva televízia

„Počas sviatkov majú väznené osoby mimoriadne povolenie sledovať televízne vysielanie do 24:00 hod,“ uvádza hovorkyňa. Väzni majú možnosť sledovať aj polnočnú svätú omšu, rôzne katechézy a modliť sa ruženec či absolvovať spoveď. Aj naši respondenti si pri otázke na najpozitívnejší zážitok najčastejšie spomenuli na televíziu. Mimo sviatkov majú večierku už o desiatej.

Odporúčané
ZÁZNAM: Zvrat v Kočnerovej kauze, priznal sa obžalovaný Tomáš Szabó ZÁZNAM: Zvrat v Kočnerovej kauze, priznal sa obžalovaný Tomáš Szabó 14. apríla 2022, 8:06

Väčšinu harmonogramu dňa tvorí aj počas bežných dní osobné voľno.  To môžu väznené osoby využívať počas Štedrého dňa napríklad písanie listov svojim blízkym, hranie spoločenských hier alebo čítanie kníh. Naši respondenti si spomenuli, ako v rámci oddielov najčastejšie hrali Scrabble, žolíka alebo Človeče nehnevaj sa o známky. 

Priestor majú počas Vianoc aj na bežné aktivity  pre jednotlivcov, ako napríklad lúštenie krížoviek, sudoku či sledovanie DVD filmov a iného vianočného televízneho vysielania. Taktiež sa konajú vianočné turnaje napr. v šachu, dáme, šípkach a stolnom tenise.  

Odporúčané
Na ministerstve vnútra malo byť tajné stretnutie Kaliňák–Bödör–Gašpar. Riešili diskreditáciu Matoviča pred voľbami, vypovedal Makó Na ministerstve vnútra malo byť tajné stretnutie Kaliňák–Bödör–Gašpar. Riešili diskreditáciu Matoviča pred voľbami, vypovedal Makó 4. decembra 2020, 10:18

Ako vyzerá vianočné menu?

Slávnostná štedrovečerná večera je naplánovaná v každom ústave od 17:00, vzhľadom na prísne opatrenia však bude prebiehať v menších skupinkách. 

Strava počas vianočných sviatkov je prispôsobená náboženským a kultúrnym zvyklostiam, tradíciám a taktiež zdravotnému stavu väzňov. Stravovanie počas Vianoc je vo väzniciach prispôsobené aj zvyklostiam regiónov.

Naši respondenti neboli s kvalitou jedla spokojní, prirovnávali ho k staničnému bufetu alebo horšej školskej jedálni. Robert si z väzby v Prešove spomína, že jedla bolo viac, ako po iné dni. „Ak by nebolo viac jedla, tak by to bol rovnaký deň, ako každý iný,“ dodal na adresu menu.

Billy z väznice v Dubnici nad Váhom si so spoluväzňami pripravili vlastné jedlo a koláč, keďže dostali možnosť nakúpiť si ingrediencie v bufete.

Jednotlivé druhy jedál z jedálnych lístkov, ktoré budú konzumovať väznené osoby počas vianočných sviatkov:

Raňajky

 • zelenina, syr Eidam, chlieb, čierna káva z kávoviny,
 • tavený syr, mini maslo, mlieko, grahamové pečivo,
 • biela káva, chlieb, syr tavený, maslo,
 • chlieb, nátierka, čaj, ovocie,
 • makovník, džem, kakao, chlieb, mini maslo,
 • káva biela, chlieb, syr tavený, maslo

Obed

 • brokolicová polievka, zeleninové rizoto, kyslá uhorka,
 • rybacia polievka, rybie filé na masle, zemiaky varené, červená repa, syr údený,
 • brokolicová polievka, zeleninové rizoto, šalát z červenej repy,
 • pohánková polievka so zeleninou, chlieb, plnená cuketa s kuskusom a syrom,
 • šošovicová polievka, zeleninové rizoto, šalát,
 • zeleninová polievka, tofu na šampiónoch, tarhoňa,
 • zeleninová polievka, dukátové buchtičky s vanilkovým krémom

Večera

 • polievka hubová krémová, zemiakový šalát, rybie filé pečené na masle, ovocie,
 • kapustnica s údeným mäsom, rybie filé na masle, zemiaky varené, šalát,
 • vyprážané rybie filé v sezame, zemiakový šalát s majonézou,
 • kapustnica s údeným mäsom, chlieb, vyprážané rybie filé, zemiakový šalát, ovocie, keks,
 • kapustnica s haluškami, rybie filé vyprážané, zemiakový šalát cibuľový, ovocie, čaj,
 • rybacia polievka, rybie filé vyprážané, zemiaková šalát cibuľový, ovocie, čaj
Marian Kočner obvinený z objednania vraždy Jana Kuciaka.
Marian Kočner obvinený z objednania vraždy Jana Kuciaka. Zdroj: TASR/Michal Svítok

Vo väzbe aj bez vlastnej kefky

Vo všeobecnosti platí, že režim v cele predbežného zadržania a následne vo väzbe je prísnejší, ako po odsúdení, kedy sa väzeň začlení k ostatným.

Väzni v kolúznej väzbe (kvôli obave z ovplyvňovania svedkov a marenia dôkazov) môžu telefonovať iba s advokátom a len za vopred určených podmienok. Ak to dovoľujú pandemické opatrenia, rodina môže prísť väzobne stíhaného do kolúznej väzby navštíviť len so súhlasom súdu alebo orgánov činných v trestnom konaní. V kolúznej väzbe zároveň všetkým kontrolujú korešpondenciu.

Odporúčané
ZÁZNAM: Do kauzy Kuciak opäť vstúpi Najvyšší súd, bude rozhodovať o zaujatosti sudkyne Pamely Záleskej ZÁZNAM: Do kauzy Kuciak opäť vstúpi Najvyšší súd, bude rozhodovať o zaujatosti sudkyne Pamely Záleskej 28. februára 2022, 7:54

Podľa Denníka N sa muži vo väzbe sprchujú na Slovensku len dvakrát do týždňa, väčšinou v pondelky a štvrtky, ženy majú sprchu povolenú denne. Budíček je vo väzbe väčšinou už o 5:45, v niektorých zariadeniach sa však môže režim mierne líšiť. Napríklad v Prešove sa vstáva o 15 minút neskôr.

Program dňa je monotónny, spestrením môže byť denná tlač, knihy alebo trestné spisy, ktoré môžu obvinení vo väzbe študovať v rámci osobného voľna. Využiť ho môžu aj na sledovanie televízie alebo počúvanie rádia. Povinne musia absolvovať prepočítavanie alebo eskorty na výsluchy alebo pojednávania, ak je to potrebné. Vychádzky v exteriérovej časti väznice sú povolené na približne hodinu denne. 

Cela musí mať najmenej 3,5 štvorcového metra, väzni môžu mať vlastné oblečenie, ktoré vyhovuje štandardom väznice.  

Domov
Zdieľať
Diskusia