Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
7. septembra 2020, 21:21
Čas čítania 1:18
Adam Novosad

Už žiadne chaotické zatváranie hraníc. Európska komisia chce, aby sa všetky krajiny riadili rovnakou cestovateľskou mapou

NEWS CESTOVANIE EURÓPSKA ÚNIA
Uložiť Uložené

Európskej komisii sa nepáči, ako členské štáty pristupujú k obmedzovaniu voľného pohybu v rámci Únie.

V jednotlivých členských štátoch Európskej únie sa dnes na pravidelnej báze stretávajú konzíliá epidemiológov či pandemické komisie, ktoré rozhodujú aj o tom, ako bude vyzerať národný cestovateľský semafor.

V Európe potom vzniká chaos, pretože každá krajina sa riadi vlastnými pravidlami a nikto nevie, či neodcestuje do zelenej krajiny a nevráti sa z nej ako z červenej krajiny s dodatočnými povinnosťami. Európska komisia sa preto rozhodla, že na stretnutí čelných predstaviteľov členských štátov navrhne, aby v celej Európskej únii fungoval jednotný cestovateľský semafor.

V praxi by tak mala Európska únia na základe dát od jednotlivých vlád každý týždeň vydať aktualizovanú mapu s rizikovými a menej rizikovými krajinami. Fungovať by mala na princípe zelenej, oranžovej a červenej farby.

Odporúčané
Ako ušetriť na cestovaní po Bratislave? Najlepšie tipy Ako ušetriť na cestovaní po Bratislave? Najlepšie tipy 24. apríla 2024, 15:00

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vyhlásila, že kroky obmedzujúce voľný pohyb občanov musia byť jasne zrozumiteľné a nesmú nikoho diskriminovať.

Žiadny občan Európskej únie, odhliadnuc od farby krajiny, odkiaľ cestuje, by podľa nej nemal mať odopretý vstup do akejkoľvek inej krajiny Únie. V prípade cesty z červenej krajiny by však mal podstúpiť test na koronavírus alebo absolvovať karanténu. Komisia v tomto prípade favorizuje testovanie ako preferovaný spôsob uľahčenia testovania.

Odporúčané
V Nitre zomrel pacient s koronavírusom, ktorého predtým museli napojiť na pľúcnu ventiláciu V Nitre zomrel pacient s koronavírusom, ktorého predtým museli napojiť na pľúcnu ventiláciu 7. septembra 2020, 14:58

Navrhované zmeny majú výrazne pomôcť nielen cestovateľom, ale najmä pracovníkom, ktorí musia pravidelne prekračovať hranice a v najbližšom období aj študentom cestujúcim z domovskej krajiny do krajiny, kde majú školy.

Nemal by tak nastať prípad Maďarska, ktoré náhle zakázalo vstup do krajiny a potom ho pod niekoľkými podmienkami povolilo len občanov z krajín V4. Aby takáto cestovateľská mapa mohla fungovať, musia však s návrhom súhlasiť členské štáty, a tak je už len na vládach, ako sa k nemu postavia.

Domov
Zdieľať
Diskusia