Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
2. apríla 2020, 18:42
Čas čítania 1:18
Tímea Krauszová

Na obdobie Veľkej noci je možné, že vláda prijme ešte prísnejšie obmedzenie pohybu, tvrdí Igor Matovič

NEWS KORONAVÍRUS SLOVENSKO
Uložiť Uložené

Dnešná tlačová konferencia nepriniesla veľa noviniek, no zdá sa, že ešte do víkendu sa aktuálne opatrenia sprísnia.

Po rokovaní vlády dnes mal tlačovú besedu, na ktorej oznámil, že dnes vláda rokovala aj s predstaviteľmi štyroch najväčších slovenských bánk. O finálnej dohode budú informovať až zajtra, po druhom rokovaní. Spolu s predstaviteľmi bánk bude po rokovaní ďalšia tlačovka, kde budú hovoriť o konkrétnych pravidlách pri posúvaní splátok hypoték a úverov. Vláda zároveň prijala možnosť pre živnostníkov posunúť si platby za odvody.

Chce obmedziť pohyb na Veľkú noc, niektoré otázky ho vytočili

„Pre pendlerov zásadné zmeny nie sú,“ povedal s tým, že ľudia, ktorí bývajú do 30 kilometrov od hraníc, môžu pokojne dochádza do práce. Do povinnej karantény musia ísť všetci Slováci okrem tých, ktorí takto dochádzajú do práce. Výnimku bude môcť udeliť len hlavný hygienik.

Na margo blackoutu, ktorý už premiér viackrát avizoval, odmietol povedať meno aspoň jedného epidemiológa, ktorý mu blackout poradil. „My zažívame blackout, máme Slovensko vypnuté na 70 %, zvažujeme vypnúť ho ešte trochu viac,“ povedal s tým, že chce zabrániť tomu, aby u nás ľudia zomierali na koronavírus.

Odporúčané
Odborník na epidemiológiu: Keď sa nenakazíš na Pohode, nakazíš sa na druhý deň v električke. Na lockdowny nevidím dôvod (Rozhovor) Odborník na epidemiológiu: Keď sa nenakazíš na Pohode, nakazíš sa na druhý deň v električke. Na lockdowny nevidím dôvod (Rozhovor) 9. júla 2022, 14:30

Prioritizovaných je približne dvadsať kategórií ľudí, tí sa k testom dostanú ako prví. Hlavnou prioritou sú naďalej pracovníci v prvej línii v kontakte s koronavírusom, napríklad lekári a zdravotníci.

Ústredný krízový štáb podľa Matoviča zasadne zajtra a budú riešiť prioritne nadchádzajúce veľkonočné sviatky. „Už nie je tlak na nové opatrenie. Zajtra ale bude krízový štáb a budeme sa baviť, čo s Veľkou nocou.” Na obdobie Veľkej noci je možné, že sa prijmú ešte tvrdšie obmedzenia ohľadom pohybu ľudí. Premiér sa obáva, že ľudia napriek opatreniam a odporúčaniam budú cestovať a vírus sa ešte viac rozšíri.

Na otázku jedného z novinárov o tom, ako v praxi bude avizovaný blackout vyzerať, premiér odmietol odpovedať. Urazilo ho, že otázka navádza predstavu akejsi železnej opony a miesto vysvetlenia svojej predstavy len odkázal, že novinár nepočúval predošlé tlačovky dosť pozorne. „Nebudem používať slovíčko blackout, lebo ak vie niekto dobre po slovensky, povie si, že to chceme vypnúť.“ Premiér chce už radšej hovoriť „spomalenie“, lebo cieľom opatrení je spomaliť šírenie vírusu.

Odporúčané
Premiér pripúšťa, že Slovensko by sa mohlo na niekoľko týždňov úplne „vypnúť“ Premiér pripúšťa, že Slovensko by sa mohlo na niekoľko týždňov úplne „vypnúť“ 1. apríla 2020, 14:23

Domov
Zdieľať
Diskusia