Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 30. 3. 2020 meniny má Vieroslava

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
News
1
Viktor Kniš
16. február 2020, 9:50
Čas čítania: 15:03

VOĽBY 2020: 10 vecí, ktoré by si mal vedieť o končiacej koalícii Smeru, SNS a Mosta-Híd. Pamätáš si ešte stranu Sieť? (Odomknuté)

Nebyť Radoslava Procházku, ďalšia vláda strany Smer by v roku 2016 pravdepodobne nevznikla.

Viktor Kniš
16. február 2020, 9:50
Čas čítania: 15:03
VOĽBY 2020: 10 vecí, ktoré by si mal vedieť o končiacej koalícii Smeru, SNS a Mosta-Híd. Pamätáš si ešte stranu Sieť? (Odomknuté)
Zdroj: TASR - Marko Erd
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Strana Smer získala v parlamentných voľbách pred štyrmi rokmi viac ako 28 %. Dnes jej prieskumy AKO a Focusu ukazujú len 17 % podporu s klesajúcim trendom. Ako suverén dokázal vtedajší premiér a predseda strany Robert Fico zložiť vládu, ktorá síce držala na vlásku (niektorí s humorom hovoria, že na šnúrke od nohavíc Radoslava Prochádzku) napriek tomu prežila aj kauzy, aké na Slovensku nemajú obdobu.

 

 

Dnes sa vynárajú náznaky, že pri tvorbe koalície mohol Ficovi, aj bez jeho vedomia, pomáhať Marian Kočner cez médiá Jaroslava Haščáka. Daňový podvodník napojený priamo na najvyššie poschodia v štáte, významní predstavitelia prokuratúry, súdov a polície pracujúci v prospech jednotlivcov a hlasovania o niektorých zákonoch s podporou extrémistov. Aj tieto skutočnosti sa odohrali v rokoch 2016 až 2020 počas vlády Smeru, SNS, Mosta-Híd a Siete. Posledná menovaná strana sa pár mesiacov po voľbách a po vstupe do koalície rozpadla. Pred voľbami pritom Sieť Radoslava Procházku ašpirovala na dvojciferný výsledok.

 

10 dôležitých vecí o vládnej koalícii 2016–2020: Ako po vražde novinára odstupovali Fico a Kaliňák, ako sa hádali a prečo vznikli
Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

 

Pripravili sme kritický prehľad toho, ako vláda na čele s Robertom Ficom a po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, s premiérom Petrom Pellegrinim fungovala. Pozrieme sa na niektoré predvolebné aj povolebné sľuby, pripomenieme si kľúčové momenty, konflikty, kauzy, míľniky, zhrnieme, čo sa dialo a čo naopak nie.

 

V tomto článku si prečítaš:
 • Kto zradil svojich voličov a pristúpil na dohodu s Ficom, aj keď proti nemu v kampani bojoval
 • Prehľadný zoznam dôležitých politikov, ktorí odstúpili
 • Ako s koalíciou nepohli ani kauzy, Kočnerova Threema, nahrávky Trnku, Gorily či odsúdenie Bašternáka
 • Ako extrémisti hlasovali s vládnou koalíciou

Ako koalícia vznikla

Pred voľbami v roku 2016 bola suverenita Smeru zjavná. A to napriek kritike, ktorú strana dostávala za kauzy v zdravotníctve, či v doprave. Moderátori v predvolebných diskusiách zisťovali, ako sa ostatné strany proti Robertovi Ficovi vyhraňujú. Ešte 15. februára – asi 3 týždne pred voľbami, sa Radoslav Procházka ako predseda strany Sieť a Béla Bugár za Most-Híd proti vláde so Smerom vyjadrili veľmi zreteľne. 

 

„Áno, môžem to na tejto pôde spraviť aj stoprvýkrát,“ odpovedal Procházka na otázku, či jasne vylučuje možnosť vlády Siete a Smeru. Jeho rétorika nebola vždy jednoznačná, slovenčinu pri otázkach na koalíciu s Ficovou stranou poohýbal viackrát. Aj keď kampaň staval na kritike fungovania štátu v rokoch 2012 až 2016, nechal sa počuť, že ak by mu niektoré zákony (protischránkový, hmotná zodpovednosť politikov) pomohol presadiť Smer, išiel by do toho.

 

Keď dostal Béla Bugár otázku, kde v rebríčku priorít figuruje možnosť spolupráce Mostu a Smeru. „Pán redaktor, nikde. My minimálne rok hovoríme o tom, že sú tri strany, ktoré by na základe hodnotových a programových blízkostí mali byť základom výmeny vlády Smeru. Nielenže o tom hovoríme posledný rok, ale robíme preto všetko,“ povedal skúsený politik pre Tablet.tv. Podobne ako v prípade Procházku, ani jeho rétorika nebola nikdy jednoznačná.  Obe strany nakoniec do vlády vstúpili a toto rozhodnutie ich pripravilo o politickú budúcnosť. Sieť sa rozpadla pár mesiacov po voľbách a Most má vo väčšine prieskumov v poslednom čase menej, ako potrebných 5 percent na vstup do parlamentu.

 

Ako Radoslav Procházka odpovedal, či pôjde do vlády so Smerom?

11. január 2015 (Denník N)– Nepôjde
8. september 2015 (SITA) – Pôjde
16. novembra 2015 (Aktuality) – Nepôjde
14. február 2016 (Trend) – Nepôjde
15. február (Tablet.tv) – Nepôjde

 

Kým SNS predsedu Andreja Danka bola po celý čas, pred voľbami aj po nich, „garantovanou nevestou“ Smeru, Procházka s Bugárom sa museli postaviť pred svojich voličov a oznámiť im „zradu“, ktorá by zradou nebola, ak by Slováci pozorne počúvali ich vyjadrenia v politických diskusiách.

 

„Vzhľadom na prvé rokovanie môžem povedať, že sme nenašli žiadny bod priorít, ktorý by hovoril, že nemôžeme pokračovať ďalej,“ povedal Bugár stojac vedľa Fica, Procházku a Danka 9 dní po parlamentných voľbách 2016. Aj keď kľúčoví poslanci hrozili Procházkovi odchodom, on s Ficom týždeň na to podpísal koaličnú dohodu. 

 

Po čase začala vládu podporovať aj trojica odídencov z hnutia Sme rodina Borisa Kollára. S koalíciou často hlasovali exmoderátorka Martina Šimkovičová, Peter Marček a Rastislav Holúbek.

 

10 dôležitých vecí o vládnej koalícii 2016–2020: Ako po vražde novinára odstupovali Fico a Kaliňák, ako sa hádali a prečo vznikli
Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Ako plnili svoj program

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 779 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Netflix: 10 najočakávanejších filmov a seriálov v apríliNetflix: 10 najočakávanejších filmov a seriálov v apríli
Od týchto 10 skvelých seriálov na Netflixe sa nepohneš od rána do večeraOd týchto 10 skvelých seriálov na Netflixe sa nepohneš od rána do večera
Dvestotisícová škoda, súdy s pacientmi a hororové hodnotenia. Ako pokračuje kauza plastických operácií v KošiciachDvestotisícová škoda, súdy s pacientmi a hororové hodnotenia. Ako pokračuje kauza plastických operácií v Košiciach
VIAC

Vláda si dala v programovom vyhlásení za cieľ boj s korupciou. Čiastočne sa to podarilo prostredníctvom tzv. protischránkového zákona. Jeho úlohou je, aby sa verejnosť dozvedela, kto skutočne profituje na obchode so štátom, teda kto je takzvaným konečným užívateľom výhod takéhoto biznisu. Presadila ho ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská za Most-Híd. 

 

Medzi ciele koalície patrila aj snaha zatraktívniť podnikateľské prostredie pre menších podnikateľov. Podarilo sa zvýšenie paušálnych výdavkov pre živnostníkov alebo zrušenie daňovej licencie. Aj napriek tomu však nie je možné všetky navyše zaplatené peniaze na licenciách za predchádzajúce roky dostať späť tak, ako vláda sľubovala, informuje poradkyňa zo Združenia podnikateľov a prezidentka účtovnej asociácie. 

 

Robert Fico pred voľbami sľuboval, že vyrovnaný rozpočet, teda, že štát minie rovnako ako mu príde na účet a nebude si požičiavať, bude mať Slovensko po prvýkrát v histórii v roku 2018. Následne sa ekonomicky míľnik dostal aj medzi priority novej vlády. No v roku 2018 sa to kvôli výdavkom vlády nepodarilo a termín sa posunul. V septembri 2019 nový minister financií za Smer Ladislav Kamenický opäť prišiel s informáciou, že ekonomika Slovenska na tom nie je o nič lepšie. A nevyšlo to ani v roku 2020.

 

„Vyrovnaný rozpočet na tento rok nebude. Cieľ bohužiaľ nesplníme, hospodárenie skončí opäť v mínuse,“ povedal pre TASR s tým, že niektoré rezorty ako zdravotníctvo alebo sociálne veci si vyžadovali dofinancovanie. Celkový deficit rozpočtu verejnej správy je na úrovni približne pol miliardy eur.

 

 

V programovom vyhlásení koaličnej vlády sa píše aj o dokončení diaľnice D1 medzi Bratislavou a Košicami: „Cieľom vlády je umožniť motoristickej verejnosti už od roku 2020 využívať všetky diaľničné úseky.“  V súčasnosti už ministerstvo dopravy a šéf rezortu Arpád Ersék hovorí o dokončení najkritickejšieho úseku D1 v trase Turany – Hubová v intervale rokov 2025 až 2027. S touto verziou sa zhoduje aj Národná diaľničná spoločnosť, ktorá hovorí o dokončení v roku 2026. Ale iba v prípade, že sa nevyskytnú žiadne problémy. 

 

Stále sa nepodarilo zaviesť hmotnú zodpovednosť politikov. „Vláda vytvorí podmienky pre zavedenie osobnej hmotnej zodpovednosti osôb nakladajúcich s verejnými zdrojmi,“ píše sa v programovom vyhlásení z roku 2016, ktoré podpísali Fico, Bugár, Danko a aj Procházka, ktorý už medzičasom z politiky odišiel. 

 

„Pacient na prvom mieste,“ uvádza rovnaký dokument. Zdravotnícky rezort aj napriek tomu neprešiel reformou a ministerka Kalavská ako nominantka Smeru nakoniec podala demisiu, pretože ju vláda nepodporila. Odborníci sa pri tom zhodovali, že ňou navrhnutá stratifikácia nemocníc je potrebná, v rámci volebného cyklu však prišla neskoro.

 

„Vláda preto konštatuje, že súčasný stav slovenského školstva, a to tak regionálneho, ako aj vysokého, považuje za veľkú výzvu,“ uvádza sa v 70-stranovom programovom vyhlásení. Po roku a pol už odstupoval z ministerstva Peter Plavčan za SNS pre podozrenia z podvodov s eurofondami. Reformy po príchode ministerky Martiny Lubyovej boli skôr čiastkové a aj za tie si priamo od učiteľskej obce často vyslúžila kritiku. 

 

10 dôležitých vecí o vládnej koalícii 2016–2020: Ako po vražde novinára odstupovali Fico a Kaliňák, ako sa hádali a prečo vznikli
Zdroj: TASR - Marko Erd

Ako sa hádali

V auguste 2017 Andrej Danko koaličnú zmluvu vypovedal, odôvodnil to tým, že je nevyhnuté prenastaviť pravidlá. Predseda NR SR a šéf SNS spravil tento krok bez diskusie a verejne ho oznámil v dovolenkovom čase. Aj preto koaliční partneri v tom čase neskrývali prekvapenie. „Rozhodol som sa a Robert Fico vie, čo má robiť. Mňa nebude on dráždiť,“ povedal v tom čase v rozhovore pre Plus 1 deň Danko. Situácia sa týkala podozrení z podvodov s eurofondami na vedu a výskum ministra SNS Plavčana, ktorého Fico pod tlakom odvolal. Zároveň chcel Danko do koaličnej dohody doplniť ďalšie podmienky. 

 

Obrovská vládna kríza sa ťahala niekoľko týždňov, zároveň sa dala racionálne vysvetliť len veľmi ťažko. „Danko je labilný a nevypočítateľný politik. Ak chce niekto racionálne uvažovať nad jeho krokmi, nemá to zmysel,“povedali v tom čase pre Denník N viacerí politici Smeru a Mosta-Híd. Danko si potom zobral 4 dni na rozmyslenie, či bude vo vláde pokračovať. 

 

Fico, Danko a Bugár sa nakoniec dohodli a na tlačovke sa už spoločne usmievali. Ficove reči o zlepencoch v opozícii zrazu prestávali dávať význam. 

 

 

Dočkali sme sa ešte dvoch otrasov, ktoré pripomenuli, že koalíciu drží pokope len vedomosť, že predčasné voľby by ich stranám pohoršili. V auguste 2018 žiadala SNS odvolanie predsedníčky zahraničného výboru parlamentu z Mosta Kataríny Cséfalvayovej. Dankovej strane prekážalo, že zvolala rokovanie zahraničného výboru ku kríze na Kryme. V tom čase si už posielali aj mediálne odkazy. „Ak sa Mostu-Híd nepáči táto vládna koalícia, nech nám nedáva mediálne odkazy, ale nech politicky koná, ako cíti,“ povedal Andrej Danko.

 

V prvej polovici roka 2019 ešte Danko zaútočil na Petra Pellegriniho – spochybňoval ho ako premiéra a opäť hrozil predčasnými voľbami. 

Ako vyšetrovali vraždu Jána Kuciaka

Novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú chladnokrvne zavraždili kvôli Kuciakovej novinárskej práci. Odhaľoval a písal o ekonomickej trestnej činnosti oligarchov. Dnes je z objednávky vraždy obžalovaný Marian Kočner.

 

Počas hlavného pojednávania kolegovia Kuciaka z redakcie Aktuality.sk skonštatovali, že investigatívec sa v článkoch venoval aj sponzorom strany Smer a podnikateľom Bödörovcom z Nitry, nemajú však pochybnosť o tom, že jediný, kto mal reálny motív dať ho zavraždiť, je Marian Kočner. Dôvodom má byť, že Kuciak svojou prácou Kočnerovi ohrozoval viac ako 100 miliónov eur. 

 

10 dôležitých vecí o vládnej koalícii 2016–2020: Ako po vražde novinára odstupovali Fico a Kaliňák, ako sa hádali a prečo vznikli
Zdroj: Martina Kušnírová/FB

 

Pri vyšetrovaní vraždy došlo k viacerým pochybeniam.  Miesto činu obhliadal nekvalifikovaný patológ a medzi prvými bol na mieste dvojnásobnej vraždy šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer, čo policajný prezident Tibor Gašpar dlho popieral. Potom uzrelo svetlo sveta video, ktoré priamo dokázalo, že Gašpar klame. Ukázalo sa tiež, že z polície, pravdepodobne z jej najvyšších poschodí unikali informácie z vyšetrovania vraždy aj k tým, ktorí sú z nej dnes obžalovaní.

 

Až po výmene ministra vnútra a následne aj policajného prezidenta skutočne nabralo vyšetrovanie na obrátkach a slovenský vyšetrovací tím v spolupráci s Europolom vykázal hmatateľné výsledky. Na ich základe páchateľov zadržali, obvinili a postavili pred súd.

 

Ako odstupovali

24 hodín po rozšírení informácie o smrti Jána Kuciaka vystúpili na tlačovej besede premiér Fico, minister vnútra Kaliňák a policajný prezident  Gašpar s miliónom eur na stole. Jedinou informáciou, ktorú poskytli bolo, že ponúkajú milión pre svedka, ktorý prinesie relevantné informácie k dolapeniu vraha. 

 

12. marca 2018 už podával demisiu Robert Kaliňák, policajného prezidenta Gašpara, ktorému bol priamo nadriadený, vo funkcii ponechal. A to napriek tlaku verejnosti, demokratickej opozície a v tom čase aj Bélu Bugára. Zverejnené časti komunikácie z Kočnerovho telefónu cez aplikáciu Threema naznačujú prepojenia medzi vtedajším šéfom policajného zboru Gašparom a podnikateľom Norbertom Bödörom.

 

Po tlaku Mosta Híd podal 15. marca demisiu aj premiér Robert Fico a nahradil ho Peter Pellegrini. Pri odchode dal jasne najavo, že zostáva v čele strany, len musel ustúpiť kolegom z koalície, aby udržal vládu: „Dámy a páni, ja sa vôbec s vami nelúčim, skoro sa uvidíme na tlačových konferenciách a ako predseda najsilnejšej strany budem súčasťou koaličnej rady s tým, že sa absolútne spolieham na profesionalitu Petra Pellegriniho,“ povedal Robert Fico.

 

10 dôležitých vecí o vládnej koalícii 2016–2020: Ako po vražde novinára odstupovali Fico a Kaliňák, ako sa hádali a prečo vznikli
Zdroj: TASR - Martin Baumann

 

Z Threemy ďalej vyplýva aj to, že situáciu okolo možného pádu vlády veľmi intenzívne sledoval aj Marian Kočner. Bolo v jeho záujme, aby vláda vydržala. Jeho volavka Alena Zsuzsová, tiež obžalovaná z objednávky vraždy Jána Kuciaka, sa v jednej komunikácii pýtala Kočnera, čo sa stane, ak Most odíde z vlády. „Ešte je tu Kotleba. Podrží vládu,“ odpovedal jej Kočner. Nakoniec sme sa nedozvedeli, či by to bola pravda, pretože vládu podržal Béla Bugár. 

 

Fico a Kaliňák neboli jediní, ktorí opustili vládu. Niektorí ministri museli odísť kvôli podozreniam z podvodov, iní sa nestotožňovali so smerovaním vlády a krokmi predsedov politických strán po vražde Jána Kuciaka. Našli sa aj takí, ktorí chceli presadzovať dôležité záujmy Slovenska, nenašli však podporu vo vlastnej vláde. 

 

Odstúpenia z vlády v rokoch 2016-2020

Peter Plavčan, minister školstva (SNS) – podozrenia z podvodov s eurofondami na vedu a výskum
Robert Fico, premiér (Smer)– pod tlakom po vražde Kuciaka
Robert Kaliňák, minister vnútra (Smer) – pod tlakom po vražde Kuciaka
Lucia Žitňanská, ministerka spravodlivosti (Most-Híd) – nestotožnenie sa so Smerom a SNS po vražde Kuciaka
Marek Maďarič, minister kultúry (Smer) – po vražde Kuciaka, pod rezort kultúry patria aj média
Tomáš Drucker, minister zdravotníctva (Smer) – po vražde Kuciaka
Tomáš Drucker, minister vnútra (Smer) – po vražde Kuciaka, keď nedokázal odvolať Tibora Gašpara
Peter Kažimír, minister financií (Smer) – zvolený za nového guvernéra NBS
Miroslav Lajčák, minister zahraničných vecí (Smer) – odstúpil, lebo ho nepodporila vlastná vláda, Kiska demisiu neprijal
Martin Glváč, podpredseda parlamentu (Smer)  – odstúpil kvôli medializovaným správam so Zsuzsovou
Andrea Kalavská, ministerka zdravotníctva (nominantka Smeru) – vláda nepodporila reformu nemocníc
László Sólymos, minister životného prostredia (Most-Híd) – incident v opitosti 

Kľúčové osobnosti polície, ktoré odstúpili

Tibor Gašpar, policajný prezident – pod tlakom po vražde Kuciaka
Peter Hraško, riaditeľ NAKA – pod tlakom po vražde Kuciaka,  čelil podozreniam z napojenia na Bödörovcov
Robert Krajmer, šéf protikorupčnej jednotky NAKA –  pod tlakom po vražde Kuciaka, bol na mieste činu a klamal, že nebol

Ako vplývali na dôveryhodnosť orgánov činných v trestnom konaní

Slovensko v roku 2019 opäť kleslo v celosvetovom rebríčku vnímania korupcie od Transparency International. Kým v roku 2018 skončila naša krajina na 57. mieste, vlani to už bolo 59. miesto. Za nami je len 5 krajín EÚ – Maďarsko, Grécko, Chorvátsko, Rumunsko a Bulharsko.

 

To, ako v niektorých prípadoch fungovala justícia, prokuratúra a polícia naznačuje aj Kočnerova Threema. Kočner mal moc ovplyvňovať vo svoj prospech to, komu budú na súdoch prideľované jeho prípady a ako sa v nich rozhodne. Dokázal ovplyvňovať mnohých sudcov na kľúčových súdoch, prokurátorov, získavať informácie z polície a ovplyvňovať aj cez najvyššie miesta týchto zložiek.

 

 

Pomáhať mu vraj mala aj bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti za Smer  Monika Jankovská. Kvôli podozreniam odstúpila z funkcie. Keď odstupovala, Robert Fico jej poďakoval za kus dobrej roboty a spochybnil podozrenia. Dnes správy z Kočnerovej Threemy čítajú na súdoch a sudcovia Špecializovaného trestného súdu nepochybujú o jej zákonnosti. Kompromitujúce správy sa týkajú celej plejády sudcov, ktorí postupne odstupujú, prípadne je im pozastavený výkony funkcie a na ich konanie sa už pozerá aj policajný vyšetrovateľ. 

 

Krkolomná bola aj voľba ústavných sudcov, ktorú Smer niekoľko mesiacov blokoval po tom, čo bol Robert Fico nútený stiahnuť kandidatúru a jeho sny o poste predsedu Ústavného súdu sa rozplynuli. Táto kľúčová inštitúcia však bola skoro celý rok nefunkčná a nemohla naplno pracovať ani rozhodovať. 

 

Dôveryhodnosti nepomohol ani špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorého skóre je, po zrušení obvinenia Roberta Fica za schvaľovanie rasistických výrokov odsúdeného extrémistu Mazureka, už 62:0. Presne v toľkých prípadoch neboli z jeho strany vyvodené žiadne dôsledky. 

 

10 dôležitých vecí o vládnej koalícii 2016–2020: Ako po vražde novinára odstupovali Fico a Kaliňák, ako sa hádali a prečo vznikli
Zdroj: TASR - Andrej Galica

 

Pomyselným klincom do rakvy dôvery boli zverejnené zvukové nahrávky a videá bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, ktorý až do pozastavenia funkcie, pôsobil ďalej na prokuratúre. Dnes ho vyšetrujú pre viaceré trestné činy a z nahrávok vyplýva, že v čase svojho pôsobenia na poste generálneho prokurátora konal v prospech Marian Kočnera.

 

Dôveryhodnosti orgánov činných v trestnom konaní nepomohlo ani jeho zadržanie. Policajti ho z domu odviedli v putách a prokurátor ho po niekoľkých hodinách z cely prepustil. Aj samotná ministerka vnútra Denisa Saková priznala, že problémom bola koordinácia medzi vyšetrovateľom a prokurátorom, ktorí mali na posúdenie obvinenia rozličné názory. 

 

„Vláda sa bude usilovať o zvýšenie dôvery verejnosti k súdnej moci a jej orgánom v rozsahu, ktorý by bol zárukou všeobecnej akceptovateľnosti súdnej moci ako garanta nielen zákonnosti, ale aj spravodlivosti a sudcov ako odborných a morálnych autorít,“ píše sa v programovom vyhlásení vlády z roku 2016, ktoré podpísali predsedovia koaličných strán. 

 

Ako odolávali kauzám

Vražda Jána Kuciaka, nálož správ z Kočnerovej Threemy, 36-hodinová nahrávka Gorily, obžalovaný aj odsúdený daňový podvodník napojený na stranu Smer, nevýhodné zmluvy pre štát, netransparentné výberové konania ani osobné zlyhania nepoložili mnohých predstaviteľov Slovenska, aj keď v zahraničí by sme sa s veľkou pravdepodobnosťou dočkali vyvodenia politickej zodpovednosti. Ministrom sa odstupovať nechcelo.

 

Vyvodenie zodpovednosti bolo pomalé aj v tak závažnom prípade, akým je nepochybne vražda Jána Kuciaka.

 

Ukazuje to ale aj kauza odsúdeného daňového podvodníka Ladislava Bašternáka. Dlhé roky sa vyhýbal vyšetrovaniu aj možným postihom, pravdepodobne aj vďaka svojim vzťahom na najvyšších miestach. Na jeho svadbe bol exminister vnútra Kaliňák čo dokazujú fotografie zo svadby, ktoré zverejnil Denník N.

 

10 dôležitých vecí o vládnej koalícii 2016–2020: Ako po vražde novinára odstupovali Fico a Kaliňák, ako sa hádali a prečo vznikli
Zdroj: TASR - Martin Baumann

 

Robert Fico, si od tohto daňového podvodníka v komplexe Bonaparte dlhé roky prenajímal byt. Expremiér mesačne platil nájomné vo výške 2650 eur. Odišiel z neho asi až pol roka po odsúdení Bašternáka a v byte nezostali podlahy, kachličky, dvere ani vodovodné batérie. 

 

 

Ako si Andrej Danko strieľal vlastné góly

Tlačové konferencie Andreja Danka, na ktorých sa snažil veci vysvetľovať, mu skôr ničili reputáciu a vo vláde končí na hranici zvoliteľnosti svojej strany.  Andrej Danko si strieľal v prvom rade vlastné góly. Bolo ich viac, stožiar s vlajkou, či údajné otváranie listov poslancov považujeme za tie menšie. 

 

Výložky. V januári 2017 minister obrany za SNS Peter Gajdoš v tichosti povýšil Danka do hodnosti kapitána v zálohe, následne o tom napísal Denník N a predseda SNS zvolal tlačovku.  Priniesol si na ňu aj ozdobné puzdro s výložkami a rozprával o tom, že si povýšenie zaslúžil, lebo v mladosti absolvoval základnú vojenskú službu. Danko si aj po otázkach novinárov stál za tým, že si hodnosť zaslúži. „Viete čo, urobím to tak, že nikdy,“ povedal Danko a pobozkal výložky. Od tohto momentu spojenie „kapitán Danko“ zľudovelo aj pre tých, ktorí politiku nesledujú. Dnes už pripúšťa, že spravil chybu.

 

 

Rigorózna práca. V septembri 2018 Denník N zverejnil článok o nejasných okolnostiach získania titulu doktora práv (JUDr.) v prípade Andreja Danka s tým, že jeho rigorózna práca má znaky plagiátu. Následne sa nedala nájsť, a potom predseda NR SR požiadal o jej nesprístupnenie. Keď sa médiám podarilo získať jej prepis, zistili, že s najväčšou pravdepodobnosťou ide o kompilát piatich učebníc. Dnes sa Danko bráni, že v tej dobe to bolo v poriadku a prácu vytvoril podľa zákonov. 

 

Alkohol? Z časti záznamu zo schôdze NR SR dostupného na stránke Zomri vyplýva, že mal Andrej Danko zjavné problémy s artikuláciu. Urážal opozičných politikov aj prezidentku. Viacero poslancov ho preto verejne požiadalo, aby podstúpil dychovú skúšku na alkohol. Podľa Danka poslanci nie sú zamestnancami Národnej rady, a tak nemusia dychovú skúšku absolvovať. 

 

Alena Zsuzsová. V čase, keď už bol Andrej Danko predsedom parlamentu, najmenej trikrát si volal s Alenou Zsuzsovou – Kočnerovou volavkou, no kontakt zamlčal. Z komunikácie vyplýva, že Marian Kočner chcel kontakt Zsuzsová-Danko využiť na to, aby po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej zistili, či padne vláda: „Skús kontaktnúť Andreja, že či idú ďalej alebo budú nové voľby,“ napísal jej Kočner 4. marca 2018. Na tlačovke sa potom bránil, že Zsuzsová pre neho bola virtuálna žena a nikdy sa nestretli. Aj napriek tomu mohol byť vydierateľný.

 

10 dôležitých vecí o vládnej koalícii 2016–2020: Ako po vražde novinára odstupovali Fico a Kaliňák, ako sa hádali a prečo vznikli
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Ako hlasovali s pomocou Kotlebu

Ešte v novembri sa malo moratórium na predvolebné prieskumy predĺžiť zo súčasných 14 na 50 dní pred voľbami. Poslanci Národnej rady odmietli pripomienky prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá  zákon vetovala a navrhovala, aby sa zákaz zverejňovať prieskumy nepredlžoval, pretože je protiústavný a odopiera Slovákom právo na základné informácie pri rozhodovaní. Zároveň by išlo o neférový zákon, pretože politické strany a ich spolupracovníci by prístup k prieskumom stále mali.

 

Novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva nakoniec poslanci schválili v pôvodnom znení a prelomili veto. Za 50-dňové moratórium hlasovali všetci poslanci strany SMER, SNS aj extrémistickej ĽSNS. Nakoniec Ústavný súd platnosť novely pozastavil.

 

 

Extrémisti pomohli vládnej koalícii viackrát, naposledy pred pár dňami. Andrej Danko avizoval, že plánuje zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu v utorok 18. februára. Do programu schôdze sa má zaradiť Istanbulský dohovor, zdvojnásobenie prídavkov pre rodičov, zavedenie 13. dôchodku, ako aj zrušenie diaľničných známok.

 

Tieto opatrenia by mohli stáť Slovensko viac ako 700 miliónov eur. Kým odborníci bijú na poplach, že si to nemôžeme dovoliť, niektoré strany môžu toto rozhodnutie považovať za časť predvolebnej kampane tesne pred voľbami. Je obzvlášť dôležité zdôrazniť, že prezidentka môže všetky zákony vetovať už po voľbách do parlamentu. Schôdzu iniciovali Smer a SNS, Most-Híd nesúhlasí. Podobne ako vo viacerých prípadoch v minulosti, Robert Fico a Andrej Danko našli podporu u Kotlebovcov. 

 

10 dôležitých vecí o vládnej koalícii 2016–2020: Ako po vražde novinára odstupovali Fico a Kaliňák, ako sa hádali a prečo vznikli
Zdroj: TASR – Jakub Kotian

Ako to môže volič vyhodnotiť

V prvom rade to každý z nás môže vyhodnotiť 29. februára vo voľbách – vyjadriť svoj názor na minulé, aktuálne aj budúce politické dianie. Sociológovia apelujú na to, aby Slováci sledovali politické diskusie tesne pred voľbami, práve v nich sa ukáže, ako potenciálni predstavitelia štátu na nasledujúce 4 roky vystupujú. Zároveň, slová v diskusiách musíme porovnávať aj s reálnymi činmi.

 

Už vieme, že si musíme dávať pozor na plané sľuby. Príkladom môže byť aj Radoslav Procházka. Naučil nás, že musíme počúvať oveľa pozornejšie a aj jedno „áno“ medzi stovkou „nie“ môže byť veľký výkričník.

 

Dávať si pozor a rozlišovať sľuby. Realizovateľné návrhy riešení a politický marketing nie je jednoduché rozlíšiť. Vždy sa môžeme pridržiavať faktov, dohľadávať si informácie a overovať zdroje. Pri rozhodovaní o konkrétnej politickej strane je dôležité „preklepnúť“ aspoň niekoľko významných kandidátov, čo sme už urobili za teba v tomto článku o kandidátkach. 

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR - Marko Erd Tagy: sieť, voľby, SNS, Róbert Kaliňák, smer, robert fico, Voľby 2020, Most Híd, volby2020
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
4
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.