Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
7. januára 2020, 14:42
Čas čítania 3:57
Vl Mi

Len 14-ročný chlapec umlátil mamu kladivom a potom ju v dome podpálil. Inšpiroval sa krvákom Saw a vrahom zo seriálu

ZAUJÍMAVOSTI VRAŽDY SPÁCHANÉ DEŤMI
Uložiť Uložené
Citlivý obsah
Článok môže obsahovať:
  • produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
  • sex, nahotu a iný NSFW obsah
  • násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
mám nad 18 rokov
a chcem zobraziť obsah
späť na hlavnú stránkuSpäť

Daniel Bartlam skončil vo väzení za to, že zabil matku kladivom. Rád pozeral horory, a vraj mu „radcovia“ hovorili, aby niekoho zabil.

Daniel mal len 14 rokov, keď zabil svoju matku. Ako zbraň použil kladivo, následne jej telo spálil. Odsúdili ho a momentálne sedí vo väzení.

Chlapec najskôr polícii tvrdil, že jeho matku, 47-ročnú Jacqueline, 25. apríla 2011 zavraždil neznámy muž v ich dome v Redhill v Nottinghame. Vyzeralo to, že Daniel je hrdina.

Odporúčané
Podrezala spolužiačku, lebo ju na nete nazvala tučnou. Po prestávke sa zakrvavená vrátila do triedy Podrezala spolužiačku, lebo ju na nete nazvala tučnou. Po prestávke sa zakrvavená vrátila do triedy 6. decembra 2018, 13:20

Vyviedol totiž svojho brata, 5-ročného Dominika, a psa z domu, ktorý napokon pohltil oheň. Neskôr svoju verziu tragédie zmenil a priznal, že matku zabil po tom, čo sa pohádali. Stratil vraj nervy. Tragický príbeh o Danielovi a jeho matke patrí do série článkov Vraždy spáchané deťmi, vlákno určite neprehliadni.

Mal rád horory, vraždu si premyslel

Polícia po smrti Jacqueline preskúmala jeho počítač a našla zmazaný príbeh. Daniel v ňom bol hlavnou postavou a fantazíroval o vražde človeka. Informovala v roku 2012 BBC. Fiktívnu poviedku vraj napísal 4 dni pred vraždou.

Detektívi tiež zistili, že vražda Danielovej matky sa podobá na príbeh z britského seriálu Coronation Street. Jeden z predstaviteľov seriálu, John Stape, zavraždil ženu kladivom a jej telo potom ukryl vo vraku havarovanej električky. Daniel bol vraj práve touto postavou zo seriálu „posadnutý“.

Vyšetrovatelia navyše zistili, že mal záľubu v hororoch. V počítači našli montáž násilných scén zo seriálu Hollyoaks and Emmerdale, filmu Saw, či televíznej kriminálnej drámy Trial and Retribution.

Len 14-ročný chlapec umlátil mamu kladivom a potom ju v dome podpálil. Inšpiroval sa krvákom Saw a vrahom zo seriálu
Zdroj: Nottinghamshire police

Okrem fiktívneho príbehu z Danielovho počítača, našli v jeho izbe aj násilné kresby, spisy, fľašu čistiacej tekutiny a kladivo, píše miestny Nottingham Post. V internetovom prehliadači sa tiež našli podozrivé odkazy vo vyhľadávaní, ako napríklad „Muž zabije manželku“ či „Ako zahladiť stopy po vražde“.

Vraj mu povedala, že je šialený, preto ju zabil

„DIE BI*CH“, „DEATH TO ALL“, bolo napísané na kúskoch papiera, ktoré nezhoreli v ohni. Na jednom bola aj kresba ženy s dvoma nožmi zapichnutými v očiach. Zápisníky, ktoré objavili v Danielovej izbe, obsahovali zápisy o sexuálnom zneužívaní, znásilnení a smrti. Dva dni po smrti matky ho obvinili z vraždy.

Prípad zabitej Jacqueline mal črty plánovanej vraždy. Daniel to však popieral a tvrdil, že ho matka vyprovokovala. Údajne mu počas hádky povedala, že je „šialený“ a nazvala ho „bláznom“. Tento argument ho vraj natoľko vytočil, že ju zabil. Približne o rok, 9. februára 2012, ho jednomyseľne uznali vinným.

Odporúčané
Zanechala posmešný list s priznaním k vražde. Polícia ho nebrala vážne, 11-ročné dievča opäť zabíjalo Zanechala posmešný list s priznaním k vražde. Polícia ho nebrala vážne, 11-ročné dievča opäť zabíjalo 20. decembra 2018, 12:39

Dovtedy médiá, kvôli ochrane maloletého obvineného, nemohli informovať o chlapcovom skutočnom mene. Po rozsudku sudca Julian Flaux toto obmedzenie zrušil, písal vtedy The Guardian.

Ukázalo sa, že chlapec sa správal zvláštne už mesiace pred vraždou. Potvrdili to pracovníci úradov, ktorých súd vypočul.  Daniel okrem iného svojmu terapeutovi tvrdil, že počuje hlasy, ktoré mu hovoria, aby ľuďom ubližoval a že mal vízie, ako zabíja ľudí.

Matku zohavil kladivom a podpálil

Iba 6 týždňov pred vraždou Daniela vyšetrili odborníci, pričom sa nepotvrdilo, že by trpel duševnou chorobou alebo, že by bol rizikom pre seba a svoje okolie, písal The Telegraph. Mesiac po smrti svojej matky Jacqueline sa neúmyselne priznal zamestnancovi miestnej samosprávy, že ju zabil. Nezhodovali sa ani výpovede svedkov.

Daniel udrel svoju matku 7-krát kladivom, pričom jej znetvoril tvár a rozbil lebku. Telo aj celú izbu obložil novinami a polial benzínom. Niektoré zdroje uvádzajú, že telo mŕtvej mamy sčasti vypchal papierom. Následne izbu zapálil. Chcel tak zahladiť stopy, aby smrť vyzerala ako nehoda. Obeť bola tak znetvorená, že ju polícia identifikovala až vďaka záznamom zo zubnej karty.

Mladíka odsúdili na doživotie, pričom sudca stanovil minimálnu dĺžku trestu za mrežami 16 rokov. Sudca povedal, že vražda bola groteskná a nezmyselná a uviedol, že Daniel chcel svoj „perfektný“ čin takýmto spôsobom ututlať, informovala BBC. „Váš motív zostal nejasný,“  dodal sudca.

Prokurátor Shaun Smith zas povedal, že chlapec preukázal absolútny neexistenciu výčitiek svedomia. „Jediný, o koho sa zaujíma, je on sám. Chce len vedieť, aké je jeho postavenie, pokiaľ bude mať nárok na podmienečné prepustenie,“ informoval vtedy The Telegraph. Porotu sa napokon podarilo presvedčiť, že jeho úmysel matku zabiť bol zámerný, pričom si všetko starostlivo zistil a naplánoval.

Prečo matku zavraždil, nikomu neprezradil

Inšpektorka Kate Meynellová, ktorá vraždu vyšetrovala, povedala, že sa s takýmto ohavným činom ešte nestretla. „Úroveň násilia, stupeň plánovania a rozsah jeho lží sú nie len šokujúce, ale tiež mrazivé, keďže chlapec mal len 14 rokov,“ cituje The Guardian.

„Táto vražda zasiahla všetkých zúčastnených. Existuje iba jedna osoba, ktorá vie, prečo sa to stalo. Daniel po celý čas klamal a pokúšal sa pošpiniť Jacqueline. Každý, kto ju poznal, vedel, že žije pre svoje deti, bola to priateľská a milujúca matka,“ povedala detektívka.

Odporúčané
Vlámal sa do bytu a chcel marihuanu. Miesto toho tínedžer uniesol, znásilnil a zavraždil len šesťročné dievčatko Vlámal sa do bytu a chcel marihuanu. Miesto toho tínedžer uniesol, znásilnil a zavraždil len šesťročné dievčatko 7. júna 2019, 11:47

Inšpektorka Meynellová dodala, že sa raz možno dozvieme celú pravdu. „Existuje niekoľko neznámych, ktoré dokáže objasniť iba on,“ povedala s tým, že s rodinou obete strávila počas vyšetrovania veľa času a bude to pre veľmi ťažké, ak nie dokonca nemožné, aby sa pozostalí vyrovnali s tým, čo sa stalo.

Podľa slov Meynellovej Daniel vraždu svojej matky nejaký čas plánoval. Napokon ju zabil v noci. Rodičia zavraždenej, starí rodičia chlapca, vydali vyhlásenie v mene celej rodiny. Danielova snaha vykresliť ju ako zlú matku, podľa nich nemohla byť vzdialenejšia skutočnej povahe Jacqueline.  „Bola nádherná, milujúca, starostlivá žena,.. (ktorá) bola vždy k dispozícii, aby pomohla, keď mal niekto problémy,“ citoval The Guardian.

Žiadny víťaz, len porazení

Podľa vyhlásenia rodiny bola Jacqueline odhodlaná žena, ktorá tvrdo pracovala, aby bola úspešná. Pracovala na katastri nehnuteľností a jej kolegovia ju rešpektovali. Deti boli jej životom, bola láskavá a trpezlivá. „Jacqui sa starala a milovala, aj my sme ju milovali. Bude nám navždy chýbať. Ako naša dcéra, sestra, matka, teta a priateľka.“

 

Rodina ďalej uviedla, že sa stále vyrovnáva s tým, čo sa vlastne stalo. „Je pre nás ťažké vysvetliť, čím si prechádzame.“ Podľa rodiny nie sú žiadni víťazi. Stratili totiž Jacqueline, no aj Daniela. Pre to, čo spravil. „Vieme, že je rozhodnutie súdu správne. Je ale ťažké pochopiť, ako môže niečo také urobiť chlapec, ktorého ste milovali 14 rokov.“

Po tom, čo si rodina vypočula všetky podrobnosti, je pre ňu ťažké uveriť, že je to pravda. „Najťažšia je pre nás otázka, na ktorú dokáže odpovedať len Daniel je 'prečo'.“

Odporúčané
Len 12-ročné dievča vyvraždilo rodinu, zakázali jej totiž chodiť s 23-ročným priateľom. Keď ich zatkli, požiadal ju o ruku Len 12-ročné dievča vyvraždilo rodinu, zakázali jej totiž chodiť s 23-ročným priateľom. Keď ich zatkli, požiadal ju o ruku 30. marca 2019, 12:35

Tragickému prípadu rodiny sa venovala aj, do značnej miery kontroverzná, televízna šou Jo Frost. Spolu s psychológmi sa snažila zistiť, čo 14-ročného Daniela mohlo motivovať k brutálnej vražde vlastnej matky. Jedným z odborníkov, ktorú si moderátorka pozvala, bola Rebecca Sherdleyová, korešpondentka Nottingham Post. Tá sa zúčastnila aj súdneho procesu s chlapcom.

Podľa nej je ťažké zodpovedať otázky, či sa tragédii dalo zabrániť. Dôležité však je, aby sme s vrahmi nesympatizovali. „Myslím si, že ak diváci skončia so súcitom so zabijakmi, urobíme niečo správne,“ poznamenala novinárka. Prípad v Británii rozvíril vášne, keďže chlapec počas celého súdneho procesu útočil na zavraždenú Jacqueline a časť spoločnosti začala chlapca, vraha, obhajovať.

Domov
Zdieľať
Diskusia