Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
5. februára 2019, 11:20
Čas čítania 0:00
Adam Novosad

Na Havaji chcú zakázať predaj cigariet pre každého človeka pod 100 rokov

ZAUJÍMAVOSTI CIGARETY
Uložiť Uložené

Radikálny krok by mal bojovať proti rozšírenému zlozvyku.

Na Havaji začali v posledných rokoch vnímať fajčenie cigariet ako jeden z najzákladnejších problémov celého štátu. Americké federálne nariadenia hovoria o tom, že jednotlivé štáty môžu povoliť predaj cigariet len ľuďom nad 18 rokov. Niektoré štáty už preto zdvihli minimálny vek na nákup cigariet na 19 rokov, zatiaľ čo Havaj sa posunul ešte ďalej a v roku 2016 posunul hranicu na 21 rokov.

Štátu to však nestačí a momentálne sa do tamojšieho parlamentu dostal návrh zákona, ktorý by zdvihol minimálny vek na nákup cigariet na 30 rokov od budúceho roku, v ďalšom roku na 40 rokov, potom na 50 rokov, 60 rokov a v roku 2024 by sa hranica napokon zastavila na 100 rokoch.

V praxi by to znamenalo, že od roku 2024 by si na Havaji mohli kúpiť cigariet výlučne miestni obyvatelia, ktorí už oslávili okrúhle 100. narodeniny.

Zákon by nezakazoval transport cigariet na Havaj zo strany turistov, takže keby si mal chuť zafajčiť si, niekoľko škatuliek si samozrejme priniesť môžeš. Nariadenie by sa netýkalo ani elektronických cigariet, cigár či žuvacieho tabaku.

Na Havaji chcú zakázať predaj cigariet pre každého človeka pod 100 rokov
Zdroj: MaxPixel
 

Za návrhom zákona stojí Richard Creagan, ktorý upozorňuje, ako veľmi závislá na cigaretách je veľká časť havajského obyvateľstva. Aj keď ľudia vedia, že cigarety môžu spôsobiť smrť, kvôli silnej závislosti sa zo začarovaného kruhu nevedia vymotať, tvrdí Creagan.

Odporúčané
Čo sa deje s tvojím telom pri fajčení? Oxid uhoľnatý „vysáva“ kyslík z orgánov, v krvi ti koluje arzén aj kyanid Čo sa deje s tvojím telom pri fajčení? Oxid uhoľnatý „vysáva“ kyslík z orgánov, v krvi ti koluje arzén aj kyanid 3. novembra 2023, 14:30

Havaj každý rok zarobí približne 100 miliónov dolárov z daní na cigarety, čo zobral do úvahy aj Creagan vo svojom návrhu. Minimálny vek na nákup cigariet by sa preto zvyšoval postupne každý rok, aby štát mohol nájsť alternatívne spôsoby, ako výpadok rozpočtu nahradiť.

Návrh vychádza aj zo štúdie, ktorá skonštatovala, že ak niekto nezačal pravidelne fajčiť do svojich 25 rokov, pravdepodobne už nezačne fajčiť nikdy.

Domov
Zdieľať
Diskusia