Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 17. 10. 2019 meniny má Hedviga

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Umenie - Art
10
Viktor Kniš
4. január 2015, 12:33

Ilustrátor Marek Mráz: To, s kým pracujem si vyberám veľmi precízne

Na chvíľu sa spoločne s nami ponorte do sveta ilustrácií.

Viktor Kniš
4. január 2015, 12:33
Ilustrátor Marek Mráz: To, s kým pracujem si vyberám veľmi precízne
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
10
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Ak ste si mysleli, že sme na našich umelcov už zanevreli, ste na omyle. Práve naopak, v roku 2015 sľubujeme ešte viac domáceho umenia a rozhovorov so šikovnými ľuďmi, v čom nám pomáha už vyše polročný projekt rozbehnutý na facebooku. Od predsavzatí sa posunieme k činom, a teda k prvému talentu v novom roku. Je ním Marek Mráz, ktorý bol zároveň jedným z prvých prispievateľov na našej stránke, za čo mu ďakujeme, keďže začiatky nikdy nebývajú ľahké. Na túto záležitosť sme chystali už dlhšie a ja som rád, že si konečne môžete o Marekovi prečítať trochu viac. Len v krátkosti, dozvieš sa, čo si myslí o presadzovaní sa umelcov na Slovensku, aj o ešte horúcej spolupráci s H16

 

Ilustrátor Marek Mráz: To, s kým pracujem si vyberám veľmi precízne

 

Mohol by si nám na začiatok povedať niečo o sebe?

Volám sa Marek Mráz. Mám 22 rokov a pochádzam z Martina. Venujem sa ilustráciám a už nejaký ten rok aj komixu. V súčasnosti študujem na vysokej škole výtvarných umení.

 

Kedy a akou cestou si sa k umeniu dostal?

K umeniu som sa dostal cez graffiti. Síce to už bolo dosť dávno, ale dodnes som za to vďačný. Vlastne od malička sa to o mňa nejako stále obtieralo, až som sa dostal na strednú umeleckú školu a neskôr aj na vysokú s týmto zameraním. Každý má potrebu sa istým spôsobom vyjadriť, no a ja som taktiež nebol výnimkou. Bolo to pre mňa najprirodzenejšie a najjednoduchšie. Pamätám si, že to bola moja učiteľka výtvarnej na základnej škole, ktorá ma dotlačila k tomu, aby som šiel na umeleckú školu, za čo jej dodnes ďakujem.

 

Myslíš si, že je k práci umelca potrebná vysoká škola?

Umelecká vysoká škola (samozrejme, keď je kvalitná) ti dá to, čo z teba robí profesionála. Začneš rozoznávať, čo je umenie a čo je už len dekorácia, prípadne ešte niečo horšie. Výhodou je taktiež, že svoju prácu môžeš konzultovať s inými profesionálmi. Ja osobne vysokú umeleckú školu beriem ako najväčšiu výhru vo svojom živote. Získal som nadhľad a pokoru (zdravú). Tým ale nechcem podceňovať umelcov bez vysokej školy alebo akéhokolvek umeleckého vzdelania. Faktom však je, že taký človek sa narodí raz začas - ako napríklad génius Basquiat. Aj preto som rád, že poznám ľudí, ktorí sú profesionálmi aj bez vysokej školy.

 

Ilustrátor Marek Mráz: To, s kým pracujem si vyberám veľmi precízne

 

Čím sa najčastejšie zvykneš inšpirovať?

V podstate ma inšpiruje všetko. Asi je to nejaký dar, ale vidím veci úplne inak, a tak aj bežná vec, ktorú niektorí prehliadnu ma inšpiruje natoľko, že ju zvečním. Celkovo si myslím, že každý z nás je umelec, no len pár to naozaj v sebe našlo. Inšpirujú ma napríklad rôzne bizarné veci, anomálie, duševné choroby, filozofia, mystika, v poslednom čase židovská mystika (je to magické) a obrovský vplyv malo, že som dostal možnosť nahliadnuť do toho sveta zločinu. Tieto rôzne svety sa snažím vo svojej tvorbe prepojiť a nájsť v nich to vznešené, čo ale asi nemusí byť pochuti všetkým. Hlavne, že je to pochuti mne.

 

Mohol by si nám v krátkosti popísať, ako tvoje výtvory vznikajú a koľko času ťa stoja?

Na začiatku je vždy emócia, ktorú chcem vyjadriť. Často si dokonca predstavujem, že reálne stojím na miestach, ktoré vo svojich ilustráciách zobrazujem. Je to neuveriteľný pocit. Potom už len asociatívne spájam rôzne časti príbehu do jednotného celku. Posledných pár rokov mám všade so sebou môj zápisník a každú vec, ktorá ma zaujme zapisujem, poprípade hneď črtám. Zachytím tým počiatočnú  emóciu a okamih, ktorý trvá sekundu a neskôr sa ho snažím rozvinúť. Samozrejme, používam veľa symbolov, ktoré nútia diváka hľadať súvislosti a keď ich nájde, môže to celé pochopiť. Takmer vždy vznikajú v noci, ktorá ma svoju typickú atmosféru a pokoj. Čo sa týka času, je to veľmi odlišné. Niekedy spravím 5 ilustrácií za noc a inokedy zase robím na jednej týždeň. Záleží to naozaj na veľa faktoroch.

 

Svoje práce robíš len pre seba alebo ich posielaš ďalej? Ak áno, ktorá spolupráca bola pre teba najzaujímavejšia?

Samozrejme, že keď niečo miluješ a chceš sa tomu venovať naplno musíš to posúvať ďalej, ale veľmi precízne si vyberám s kým spolupracujem. Beriem asi tak 5 percent ponúk, pretože predsa len je to moja vizitka a musím si za tým stáť. Všetko, čo som doposiaľ robil bolo pre mňa istým spôsobom zaujímavé. 

 

Ilustrátor Marek Mráz: To, s kým pracujem si vyberám veľmi precízne

 

Poďme teda k tvojmu najaktuálnejšiemu projektu. Mnohí už určite zaregistrovali tvoju spoluprácu so známou slovenskou formáciou, H16. Ako k tomuto nápadu prišlo?

No bol to nápad ich menežéra, ktorý má s myšlienkou konfrontoval. Mne sa samozrejme nápad veľmi pozdával a hlavne som si nevedel predstaviť, ako to bude vyzerať. Asi preto ma to lákalo, a tak som do toho šiel. Hlavne išlo o to, aby to nebolo len čisto lyrics video bez akejkoľvek dynamiky.

 

Nejaké pikošky? Nechcel Otis opticky zmenšiť hlavu alebo Cigo väčšie svaly?

Hehe. Presne ako vravíš, nechceli. Ešte tam mali byť rôzne komické postavičky ako Tiefenbach, ale nakoniec sme sa rozhodli, že z toho nespravíme až takú estrádu.

 

Pracuje sa so skupinou takého rázu dobre? Nemali prehnané požiadavky a Ako dlho trval celý proces vzniku od počiatočnej myšlienky?

Sú to profesionáli. Tak ako u každého projektu, všetko sa tisíckrát prerába. Raz špinka za pravým uchom, potom krátky prst. Hah. Ale tak to má byť, veď o to ide - spraviť to dobre. Ja som mal na starosti len čisto ilustrácie, o postprodukciu sa staral Drahoslav Lysák z Optical PRO. Od prvotnej myšlienky zhruba 3-4 týždne, čo je pomerne narýchlo, no s konečným vizuálom som spokojný. Aj keď je pravda, že teraz by som to zase urobil inak.

 

Spomínané video €GANG, do ktorého prispel Marek svojimi ilustráciami.

 

Ilustrátor Marek Mráz: To, s kým pracujem si vyberám veľmi precízne

Ilustrátor Marek Mráz: To, s kým pracujem si vyberám veľmi precízne

 

S akými reakciami sa stretávaš, keď niekomu ukazuješ svoju tvorbu?

Rozdeľujem to na Slovensko a zahraničie. Neviem čím to je, ale u nás stále kraľuje to buranstvo už desiatky rokov, aj keď v posledných rokoch sa to trošku zlepšilo. Väčšinou počúvam frázu "mám z toho zmiešané pocity" - tým ale reagujú na obsah, nie na formu. Vôbec sa ale nesťažujem, vždy sa nájde veľa ľudí, ktorí to ocenia. Minule ma zarazila reakcia niektorých galérií, samozrejme slovenských, ktoré mali problém s obsahom mojich ilustrácií a nechceli ich vystaviť, čo je podla mňa 25 rokov po revolúcií fail. Čo sa týka feedbacku zo zahraničia, je to stále lepšie a lepšie. Viac to chápu a sú tomu otvorenejší. Asi to bude kultúrou, neviem. Napríklad na moste SNP mám 5 veľkých ilustrácií a pravidelne keď idem okolo sa pri nich fotia turisti, čo ma strašne teší.

 

Venuješ sa okrem ilustracii aj iným technikám?

Nie. Ako povedal docent Choma, špecializácia je dôležitá. Prešiel som snáď všetkým, čo výtvarné umenie ponúka a nevylučujem, že sa to o pár rokov zas niekde posunie a asi to tak aj bude. To je o tom vývoji, lebo nemôžeš jedno jedlo jesť celý rok.

 

Čo robíš vo voľnom čase mimo umenia?

Dobre, že sa pýtaš. Minule som nad tým rozmýšľal, že ja vlastne nič iné ani nerobím. Iba také tie bežné radosti života umelca, ale to tu asi radšej rozoberať nebudeme (asi to nie je moc bežné).

 

Ilustrátor Marek Mráz: To, s kým pracujem si vyberám veľmi precízne

 

Myslíš si, že má slovenský umelec reálnu šancu živiť sa svojou záľubou?

Jednoznačne áno. Je treba len utiecť zo slovenského stereotypu a veci sa zrazu začnú pohýnať správnym smerom. Myslím si, že práve teraz je tá doba, kedy sa veci začali posúvať podľa predstáv. Napríklad máme celkom výhodu, pretože tu nie je taká konkurencia. A dôkazom je zopár umelcov, ktorí sa tým živia, dokonca veľmi slušne. Nejde ani tak o tie peniaze ako to, že tým dostávaš slobodu robiť, čo ťa baví. Dôležitý je však aj marketing okolo celej tvorby, či skôr okolo osoby umelca. Síce sa tomu niektorí bránia, ale je to tak. Bez toho to ide len ťažko.

 

Máš nejaké konkrétne plány do budúcnosti?

Veľa cestovať, všetko ochutnať, všetko ovoňať, všetko vyskúšať. Prekonávať levely a hlavne sám seba. Ešte viac tvoriť, menej spať a robiť šťastnými svojich ľudí a rodinu.

 

Ďakujeme za rozhovor, na záver nechávame priestor na zopár slov pre čitateľov.

Milujem vás. Sledujte moju tvorbu, kupujte umenie - je krásne. Mier.

 

Ilustrátor Marek Mráz: To, s kým pracujem si vyberám veľmi precízne

Instagram                                                Tumblr                                                   Facebook

 

Ako novinku sme si pre vás pripravili možnosť opýtať sa v komentároch na ďalšie otázky ohľadom Marekovej tvorby, ktoré sme zabudli, prípadne sa pre ne nenašiel priestor. Odpovedať bude buď sám, alebo prostredníctvom nás. Pre dnešok je to už ale všetko, dovidenia.

Ohodnoť článok
1
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.