Vyplýva to z prieskumu v rámci projektu Reviv EU, ktorý na Slovensku robili Bratislava Policy Institute (BPI) a agentúra STEM. Odpovede zozbierali medzi 5. a 16. februárom od 1 019 respondentov.
Po roku od začiatku vojny na Ukrajine z rozsiahleho prieskumu vyplýva, že postoje ľudí na Slovensku voči utečencom z Ukrajiny sú skôr negatívne. Mnohí ľudia ich dokonca považujú za väčší problém než Rusov. Vyplýva to z prieskumu, ktorý sa realizoval v rámci projektu Reviv EU financovaného Európskou úniou.
Hoci 55 % opýtaných zo Slovenska v prieskume povedalo, že prijímať utečencov z Ukrajiny je správne, až 70 % vraví, že Slovensko robí pre utečencov viac ako pre domácich. Okrem toho sa väčšina obáva, že príchod ľudí z Ukrajiny zníži kvalitu verejných služieb a oslabí slovenskú ekonomiku.
Za vojnu vinia USA
Viac ako polovica opýtaných pritom dáva vojnu na Ukrajine za vinu Spojeným štátom a takmer polovica viní samotnú Ukrajinu. Mnoho opýtaných však hovorí, že najväčšiu zodpovednosť nesie Rusko (zásadne zodpovedné za vojnu je podľa 47 % respondentov).
Postoje voči Ukrajincom sa však zhoršujú v čase: pre 56 % ľudí sa vnímanie ukrajinských utečencov síce nezmenilo, ale 37 % ich vníma negatívnejšie a len 7 % pozitívnejšie. Väčšina z nich (84 %) pritom nemá susedov utečencov z Ukrajiny a väčšina sa ani nezapojila do pomoci utečencom, nemajú teda osobné skúsenosti.
Takmer polovica opýtaných (44 %) si myslí, že utečenci z Ukrajiny robia zo Slovenska horšie miesto na život (horšie dopadli už len utečenci prichádzajúci z Blízkeho východu a Afriky, pozitívnejšie zas vnímajú Vietnamcov, Číňanov či dokonca Rusov).
Problém je zrejme oveľa hlbší, keďže odpovede opýtaných naznačujú, že vo všeobecnosti máme na Slovensku problém prijať inakosť. Podľa 42 % opýtaných cudzinci narúšajú slovenskú kultúru, 26 % by nechcelo za šéfa cudzinca a 27 % by ho nechcelo ani za príbuzného (manžela alebo manželku, niekoho z rodiny).