Až 78 % Sloveniek malo podľa výskumu Možnosti voľby problém s prístupom k hormonálnej antikoncepcii.
Prichádzam do Lekárne sv. Alžbety v Bratislave. Na základe tipov od niekoľkých žien, ktoré mi povedali, že tu odmietajú predávať antikoncepciu, chcem zistiť, ako to v skutočnosti je.
„Také veci tu nepredávame,“ hovorí mi lekárnička, keď si vypýtam hormonálnu antikoncepciu predpísanú lekárom. Dodáva, že niečo také v lekárni nemajú „z morálnych dôvodov“. Na otázku, či sa tu nedá kúpiť ani tabletka po (núdzová antikoncepcia), razantne pokrúti hlavou.
Skúšam teda ďalšiu prevádzku – Lekáreň Milosrdní bratia na Námestí SNP. Odpoveď je podobná. Antikoncepciu aj tabletku po mi odmietnu predať, údajne ju ani tu nemajú. „My sme katolícka lekáreň,“ vysvetľuje mi farmaceutka. Odkaz týchto lekární znie teda jasne: Sex má slúžiť na počatie, a pokiaľ sa chceš chrániť pred otehotnením, sem nechoď.
Lekárnici povedia, že ju nemajú. Pravda je inde
Na hormonálnu antikoncepciu a tabletku som sa pýtala v pätnástich lekárňach. Vo väčšine z nich boli tieto lieky samozrejmosťou. No ak mi ich odmietli vydať hneď dve lekárne len v centre Bratislavy, koľko je takýchto prevádzok po celom Slovensku?
Ak ťa zaujímajú témy z oblasti sexuality či ženského zdravia, dočítaš sa o nich tu. Podpor podobné reportáže a pridaj sa do klubu Refresher+. Získaš tak neobmedzený prístup k našim článkom.
Podnetom na túto reportáž bol fakt, že Slovenky majú piaty najhorší prístup k antikoncepcii v celej Európskej únii. Podľa prieskumu Európskeho parlamentného fóra pre sexuálne a reprodukčné práva sme skončili na 38. mieste zo 46 krajín sveta najmä preto, že u nás antikoncepciu neuhrádza zdravotná poisťovňa, uvádza portál Euractiv. Vo svete to už je samozrejmosťou. Podľa nášho zákona si však za antikoncepciu musí platiť pacientka, dokonca jej ju nemusia ani vydať.
O dostupnosti antikoncepcie na Slovensku som sa rozprávala s lekárničkou Evou (jej plné meno na jej želanie nezverejňujeme, redakcia jej totožnosť pozná), ktorá vo farmaceutickom priemysle pracuje už sedem rokov. Prekvapila ma príbehom o kolegoch, ktorí klamú o dostupnosti antikoncepcie v lekárňach.
Farmaceutka Eva má skúsenosti s kolegami, ktorí si v lekárni uplatňovali výhradu vo svedomí. Zo zákona majú pracovníci nárok nevydať lieky, s ktorými nie sú stotožnení. Mali by však nasmerovať pacienta na ďalšieho lekárnika, ktorý im liek vydá. Podľa Evy však niektorí lekárnici klamú a skutočnosť, že v danej lekárni majú antikoncepciu v sklade, jednoducho zataja.
„Nikto im na to nič nemôže. Ani majiteľ lekárne, ani kolegovia,“ hovorí Eva. Podľa nej sa stáva, že lekárnici takto odbijú pacienta s nepravdou, že antikoncepciu v lekárni nemajú alebo sa nedá objednať. „Pritom v lekárni bola a dalo sa ju aj objednať,“ dodáva. Sama mala hlboko veriaceho kolegu, ktorý odmietal pacientom vydať antikoncepciu.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako na tento problém reaguje lekárnická komora.
- Ako môžu lekárnici odmietnuť vydať antikoncepciu alebo tabletku po.
- Koľko z nás malo problém v prístupe k antikoncepcii.