Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
20. februára 2023, 7:22
Čas čítania 1:19

Župan Trnka nejde do väzby. Špecializovaný trestný súd prichádza s novým konštatovaním v jeho prospech

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Druhého obvineného Richarda Redaya súd neoslobodil z dôvodu podozrenia z možného ovplyvňovania svedkov.

Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka nebude stíhaný väzobne. Druhý obvinený z kauzy Valentín, Richard Reday, ide do väzby. Rozhodol o tom v nedeľu večer Špecializovaný trestný súd v Pezinku. Rozhodnutie nie je právoplatné, prokurátor aj obvinený Richard Reday podali sťažnosť. O sťažnostiach rozhodne Najvyšší súd SR. 

„Sudca pre prípravné konanie ŠTS rozhodol o vzatí do väzby Richarda Redaya, ktorý je obvinený z pokračovacieho zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe. Dôvodom väzby je obava z možného ovplyvňovania svedkov, teda kolúzna väzba,“ informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Sudca podľa jej slov nenariadil nad obvineným dohľad probačného a mediačného úradníka. Rovnako neprijal písomný sľub obvineného ani peňažnú záruku vo výške 20 000 eur, ktorú ponúkla zložiť manželka obvineného.

„Naproti tomu sudca pre prípravné konanie nezobral do väzby obvineného Rastislava Trnku a prepustil ho zo zadržania na slobodu,“ dodala Kudjáková.

Prokurátor Peter Kysel doplnil, že sudca uznal kolúzny dôvod väzby pri obvinenom Richardovi Redayovi, no neuznal dôvod preventívnej väzby. „Vo vzťahu ku kolúznej väzbe neuznal však dokonanie kolúzneho konania,“ priblížil. Voči rozhodnutiu súdu podal prokurátor podľa vlastných slov sťažnosť v rozsahu, v ktorom nebolo vyhovené návrhu prokurátora.

26. februára 2024, 16:30 Čas čítania 18:31 Veľký rozhovor s Ivanom Korčokom: Hovoriť Ukrajincom, aby sa vzdali, je pokrytecké a zbabelé Veľký rozhovor s Ivanom Korčokom: Hovoriť Ukrajincom, aby sa vzdali, je pokrytecké a zbabelé

Súd zároveň podľa slov prokurátora aj advokátky obvineného Rastislava Trnku Ivety Rajtákovej konštatoval, že stíhanie šéfa KSK nie je dôvodné. Rajtáková zopakovala, že jej klient trvá na tom, že sa nedopustil protiprávneho konania. Samotné obvinenie rozoberať nechcela. „Je to rozhodnutie súdu. Od začiatku sme tvrdili, že obvinenie nie je zákonné, nie je podložené,“ podotkla. Sudca sa podľa jej slov stotožnil s názorom, že chýba materiálny predpoklad, aby mohlo byť rozhodnuté o vzatí do väzby.

Akcia Valentín

NAKA zasahovala v piatok 17. februára na východe Slovenska v rámci akcie s krycím názvom Valentín, ktorá bola zameraná na dokumentovanie ekonomickej trestnej činnosti. V rámci akcie zadržala sedem osôb. Vyšetrovateľ podal podnet na návrh na vzatie do väzby dvoch obvinených – Richarda Redaya a Rastislava Trnku.

Predseda KSK čelil v minulosti kritike za nákup bezdotykových teplomerov a nákladných vozidiel pre údržbu komunikácií, ktoré mali byť predražené, čo on odmietal.

rastislav trnka
Zdroj: TASR/Michal Svítok
Domov
Zdieľať
Diskusia