Umelá inteligencia by mohla pomôcť pri medicínskom vzdelávaní aj klinickom rozhodovaní.
Výskumný experiment ukázal, že umelá inteligencia ChatGPT je schopná absolvovať lekársku licenčnú skúšku v USA. Četbot vykazoval „strednú presnosť“ a pri skúškach sa s prehľadom pohyboval „v rozmedzí úspešnosti“, píše Medpage Today.
Umelá inteligencia ChatGPT, ktorú vyvinula spoločnosť OpenAI, je podľa výskumníkov schopná absolvovať všetky tri časti lekárskej skúšky. „ChatGPT dosiahol vo všetkých troch skúškach výsledky na hranici úspešnosti, alebo blízko nej, a to bez akéhokoľvek špecializovaného školenia či inej pomoci,“ skonštatoval tím vedcov, ktorý skúma spôsoby využitia umelej inteligencie na zlepšenie zdravotnej starostlivosti.
ChatGPT, an artificial intelligence search tool, has passed the United States Medical Licensing Exam. pic.twitter.com/sK639Ih6PR
— Watcher.Guru (@WatcherGuru) January 23, 2023
Uviedli, že nástroj dokázal v odpovediach preukázať „vysokú úroveň zhody a vedomostí“. Výsledky podľa nich naznačujú, že „veľké jazykové modely môžu mať potenciál pomôcť pri medicínskom vzdelávaní a potenciálne aj pri klinickom rozhodovaní“. ChatGPT dosiahol v skúškach takmer 60-percentnú úspešnosť.
Neposkytuje lekárske rady
Četbot však poskytol aj niekoľko neurčitých odpovedí, pretože je zjavne naprogramovaný tak, aby nedával žiadne lekárske rady. „Tieto odpovede boli také všeobecné, že bolo ťažké povedať, či boli správne alebo nie,“ povedal Morgan Cheatham, jeden z autorov, ktorý študuje medicínu na Brownovej univerzite.
Prvú časť lekárskej skúšky absolvujú študenti medicíny po dvoch rokoch štúdia, druhú skúšku absolvujú študenti štvrtého ročníka medicíny, ktorí majú za sebou dva roky praxe, a tretia skúška čaká študentov postgraduálneho štúdia.
Nie je to jediná skúška, ktorú sa umelej inteligencii podarilo zdolať. Portál Financial Times nedávno informoval, že četbotu sa podarilo získať aj titul MBA na ekonomickej škole Wharton School v Pennsylvánii.
V New Yorku ho zakázali
ChatGPT zaujal akademikov už v minulosti svojou schopnosťou vypracovať kvalitné eseje a spracovať zložité témy. V štáte New York už zakázali jeho používanie na verejných školách. Niektorí však poukazujú aj na to, že četbot je náchylný na dezinformácie a chýba mu určitá hĺbka porozumenia.
ChatGPT shows how Donald Trump would explain #Bitcoinpic.twitter.com/crLFpJZWdM
— Watcher.Guru (@WatcherGuru) January 14, 2023
Spoločnosť OpenAI očakáva v roku 2024 príjmy na úrovni jednej miliardy dolárov a jej četbot má už teraz viac ako milión používateľov. Neskôr v tomto roku by sme však mali byť svedkami uvedenia novej generácie GPT-4 a odborníci z tohto dôvodu pre OpenAI očakávajú ešte vyššie príjmy ako miliarda dolárov ročne.
Četbot si momentálne „pamätá“ len udalosti do roku 2021, takže na vyhľadávanie aktuálnych informácií ti stále lepšie poslúži Google. Ak sa s ním chceš porozprávať, nechať ho napísať báseň či vtip, stačí sa prihlásiť cez túto stránku.