Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
27. decembra 2022, 13:34
Čas čítania 1:24

Richard Sulík chce rokovať o novej parlamentnej väčšine. Spolupracovať chce aj s Igorom Matovičom

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Predčasné voľby budú podľa neho až v septembri.

Opozičná SaS dosiahla, čo chcela, išlo jej o odstavenie lídra OĽaNO Igora Matoviča z vlády, povedal šéf SaS Richard Sulík. Ak ho dočasne poverený premiér Eduard Heger osloví, SaS má záujem rozprávať sa o novej väčšine v parlamente. Sulík nechcel povedať, aké podmienky budú mať na prípadnú podporu zrekonštruovanej vlády. Je pripravený diskutovať o predčasných voľbách. Ich termín predpokladá na september.

„Spoločnosť je natoľko traumatizovaná Igorom Matovičom, že sme museli niečo urobiť. Spor s ním sme sa snažili riešiť posledných šesť mesiacov. Po tom, ako došlo k prelomeniu prezidentkinho veta s fašistami, sme zistili, že to nemôže takto fungovať,“ skonštatoval Sulík. Keďže do konca leta Matovič neodišiel z vlády, dospeli k návrhu na jeho odvolanie. To sa nepodarilo, preto iniciovali návrh na vyslovenie nedôvery vláde. Dodal, že dosiahli, čo chceli. „Nám išlo o to, aby sme odstavili Igora Matoviča z vlády,“ tvrdí.

Sulík hovorí, že má plán a na stole sú tri možnosti, a to úradnícka vláda, rekonštrukcia vlády či predčasné voľby. Nechcel povedať, ktorú z troch možností chce. „Najprv si to prejdem s kolegami, potom budem o tom hovoriť verejne, respektíve až keď bude na tom dohoda. Preferujem nejakú možnosť, ale považujem za chybu o tom hovoriť teraz,“ skonštatoval s tým, že SaS nebude súčasťou zrekonštruovanej vlády.

Spolupracovať budeme aj s Matovičom

Sulík si vie predstaviť spoluprácu s Matovičom na úrovni politických rokovaní, keďže Matovič bude po odchode vlády stále lídrom OĽaNO. Závisí to od toho, o čo pôjde. Pripomenul, že na jeseň SaS podporila rozumné vládne návrhy. „Viem si predstaviť spoluprácu, keď je o ňu záujem, keď sa dodržujú dohody. Pri rozpočte bola dohoda veľmi komplexná a všetko hladko prebehlo,“ priblížil.

13. novembra 2023, 15:30 Čas čítania 1:41 Viac vlastenectva, národnej literatúry v školách či národný šport. Toto dali Fico, Danko a Pellegrini do programového vyhlásenia Viac vlastenectva, národnej literatúry v školách či národný šport. Toto dali Fico, Danko a Pellegrini do programového vyhlásenia

Na predčasné voľby treba podľa Sulíka dohodu prakticky celého parlamentu. Myslí si, že budú v septembri. „To je dátum, pri ktorom bude každý mierne nespokojný, ale dôležité je, že všetci zúčastnení budú rovnako mierne nespokojní, a preto by to mohlo prejsť. Niektorí ich chcú čím skôr, niektorí vôbec, tretí chcú úradnícku vládu, štvrtí nechcú,“ skonštatoval. Zároveň zopakoval, že poslanci SaS podporia zmenu Ústavy SR o možnosti skrátiť volebné obdobie len vtedy, ak prejde pozmeňujúci návrh ich poslankyne Márie Kolíkovej.

Domov
Zdieľať
Diskusia