Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
20. decembra 2022, 6:41
Čas čítania 0:39

Colníci v EÚ majú plné ruky práce. Na hraniciach zadržali fejky luxusných značiek za takmer 2 miliardy

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

V Európskej únii zadržali colníci falšovaný tovar v hodnote 1,9 miliardy eur.

V roku 2021 colné orgány zadržali v rámci celej EÚ viac ako 86 miliónov kusov falošného tovaru v hodnote vyše 1,9 miliardy eur. Na vonkajších hraniciach to bolo 42 miliónov kusov za viac ako 1,2 miliardy eur. 

„Ide o alarmujúci nárast, pretože v roku 2020 bolo na vonkajších hraniciach EÚ zadržaných 27 miliónov kusov falošného tovaru,“ povedala hovorkyňa z Úradu priemyselného vlastníctva.


Na Slovensku bolo v roku 2021 zadržaných 1 109 kusov falšovaného tovaru, čo predstavuje v porovnaní s rokom 2020 pokles zhruba o tretinu. Jeho hodnota dosiahla 2,1 milióna eur. Z okolitých krajín najviac falošného tovaru zadržali v Rakúsku – takmer 318-tisíc kusov, čo je nárast o 458 percent v porovnaní s predošlým rokom.


Podľa úradu sa najčastejšie porušuje právo vzťahujúce sa na ochrannú známku EÚ a medzinárodné či národné ochranné známky. Ide najmä o napodobeniny oblečenia, obuvi, luxusných kabeliek, hodiniek, parfumov či kozmetiky.

Väčšina nelegálneho tovaru pochádzala z Číny, Turecka a Hongkongu. Až 62 percent produktov bolo zadržaných v krajinách ako Taliansko, Francúzsko, Holandsko alebo Španielsko.

Domov
Zdieľať
Diskusia