Lavínové nebezpečenstvo hrozí predovšetkým na záveterných svahoch, kde je naviate väčšie množstvo nového snehu, uloženého vo forme snehových dosiek, vankúšov a prevejov.
Mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, pretrváva vo vysokých polohách Západných, Vysokých aj Nízkych Tatier. V ostatných pohoriach a polohách je malá lavínová hrozba, prvý stupeň. Informoval o tom Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.
„Lavínové nebezpečenstvo hrozí predovšetkým na záveterných svahoch, kde je naviate väčšie množstvo nového snehu, uloženého vo forme snehových dosiek, vankúšov a prevejov. Uvoľnenie lavíny je tu možné najmä pri väčšom dodatočnom zaťažení,“ zhodnotil Kyzek.
Na horách v uplynulých dňoch pripadlo desať až 50 centimetrov nového snehu. Jeho rozmiestnenie je vplyvom vetra rozdielne. „Počas nedele 11. decembra fúkal silný vietor, ktorý dosahoval 40 metrov za sekundu. Sneh je často uložený až v pásme lesa alebo v rôznych depresiách, pod stenami, sedlami a podobne,“ dodal Kyzek.
Od pondelka 12. decembra sa nad územím Slovenska udržuje výbežok veľmi studeného vzduchu. Teploty na horách klesli pod mínus desať, vo vysokých polohách Tatier pod mínus 15 stupňov Celzia. Silné ochladenie bude mať podľa Kyzeka negatívny vplyv na stabilitu snehovej pokrývky.