Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
29. novembra 2022, 7:57
Čas čítania 1:09

V Rusku otvorili prvé queer múzeum. Pre nový zákon však bude prístupné iba pár dní

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Múzeum otvoril historik a aktivista Piotr Voskresenskij v Petrohrade.

V Petrohrade otvorili vôbec prvé queer múzeum v Rusku. Pre zákon o úplnom zákaze propagovania „netradičných sexuálnych vzťahov“, ktorý nedávno prijala Štátna duma, však bude múzeum fungovať len pár dní. Keď totiž zákon nadobudne účinnosť, bude existencia múzea protiprávna. Voskresenskij však nevylučuje, že sa stane „múzeom v exile“ alebo „múzeom-utečencom“, ak sa otvorí v inej krajine.

Na svojom webe to v pondelok uviedla stanica Rádio Sloboda, ktorá dodala, že zakladateľom múzea je aktivista za práva LGBT+ ľudí a miestny historik Piotr Voskresenskij.

„Pokiaľ to bude možné, budeme ukazovať, že ideológia, ktorú vnucuje totalitná diktatúra, je lož. Že úrady nemajú monopol na tradičné hodnoty, že LGBT ľudia existovali v Rusku pred 100 aj 200 rokmi a majú rovnaké právo na ľudskú dôstojnosť, šťastie a budúcnosť ako všetci ostatní občania,“ vyhlásil Voskresenskij.

V záujme bezpečnosti múzea, ktoré otvorili v nedeľu, Voskresenskij nezverejnil jeho presnú adresu. Dostať sa doň dá tak, že záujemca osloví Voskresenského cez sociálnu sieť Facebook. Návštevníkov múzea pri vstupe víta portrét Piotra Čajkovského, ruského hudobného skladateľa a jedného z najznámejších gejov z čias cárskeho Ruska. 

Nový zákon v Rusku

Stanica Rádio Sloboda pripomenula, že Štátna duma prijala 24. novembra v treťom, záverečnom čítaní návrh zákona o zákaze takzvanej LGBT+ propagandy, ktorý má za cieľ zastaviť šírenie informácií o homosexualite, bisexualite a transgenderizme. Podobný zákon už v Rusku platí od roku 2013. Vzťahuje sa však len na maloletých. Nový návrh zákona je zameraný na všetky vekové kategórie.

17. apríla 2024, 12:30 Čas čítania 10:32 Vlado jazdil na kamióne po sovietskom Rusku: Prostitútky idú aj za fľašu vodky a colníkov sme podplácali salónkami Vlado jazdil na kamióne po sovietskom Rusku: Prostitútky idú aj za fľašu vodky a colníkov sme podplácali salónkami

Súčasne zakazuje inzeráty, správy v médiách a na internete, knihy, filmy a divadelné predstavenia, ktoré obsahujú takúto „propagandu“. Rozširuje aj existujúce obmedzenia o zákaze šírenia informácií o zmene pohlavia pred neplnoletými.
Porušenia zákona sa budú trestať pokutami a ak sa ich dopustia ľudia bez trvalého pobytu v Rusku môže to viesť k ich vyhosteniu.

Domov
Zdieľať
Diskusia