Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Martin Adam Pavlík TASR
30. septembra 2022 o 7:27
Čas čítania 1:09

Vladimir Putin uznal nezávislosť Záporožskej a Chersonskej oblasti

Kategória:
Politika
Uložiť Uložené
Vladimir Putin uznal nezávislosť Záporožskej a Chersonskej oblasti
Zdroj: TASR/AP Sergei Bobylev

Oficiálne pripojenie štyroch ukrajinských regiónov k Rusku má byť v piatok popoludní na slávnostnej ceremónii.

Ako sme informovali vo štvrtok, Rusko oznámilo, že anektuje štyri regióny Ukrajiny, v ktorých sa konali referendá. Výsledky referend však odmietli uznať všetky západné krajiny. 

Ruský prezident Vladimir Putin už podpísal výnosy o uznaní nezávislosti Záporožskej a Chersonskej oblasti ležiacich na juhu Ukrajiny. S odvolaním sa na ruské tlačové agentúry o tom vo štvrtok informovala britská stanica BBC.

V piatok bude nasledovať ďalší krok, keď budú o 15.00 h miestneho času v moskovskom Kremli podpísané dohody o pripojení štyroch ukrajinských regiónov k Rusku. Na základe týchto dokumentov sa k Rusku pripoja Záporožská a Chersonská oblasť i dve samozvané republiky, ktoré na území Donbasu na východe Ukrajiny vyhlásili proruskí separatisti ešte v roku 2014.

Vladimir Putin.
Vladimir Putin. Zdroj: TASR/AP Grigory Sysoev


Putin uznal nezávislosť Doneckej ľudovej republiky (DĽR) a Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) už vo februári tohto roku, tesne predtým, ako ruská armáda 24. februára zaútočila na Ukrajinu. Podobne Putin uznal aj nezávislosť Krymu, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014 na základe sporného referenda. Kyjev ani Západ tento krok nikdy neuznali za legitímny.

Ukrajina v reakcii na nedávne tzv. referendá zorganizované proruskými úradmi na okupovaných územiach zopakovala svoj sľub, že tieto štyri regióny, ako aj Krym získa späť.
Rusko sa zasa opakovane zaviazalo, že bude brániť celé svoje územie – vrátane novopripojených regiónov – všetkými dostupnými prostriedkami vrátane jadrových zbraní. BBC dodala, že zatiaľ žiadna krajina na svete nedeklarovala svoj zámer uznať túto ďalšiu anexiu ukrajinských území Ruskom.

Túto napätú situáciu podľa agentúry AP zvyšuje tzv. čiastočná vojenská mobilizácia v Rusku i obvinenia zo spáchania sabotáže na plynovodoch Nord Stream 1 a Nord Stream 2 na dne Baltského mora, ktoré mali dodávať zemný plyn z Ruska do Európy. K problémom Kremľa prispieva aj úspech Ukrajiny pri znovuzískaní častí svojho územia a problémy s mobilizáciou v Rusku, ktoré vo štvrtok priznal aj Putin.

Domov
Zdieľať
Diskusia