Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Ema Stanovská TASR
20. júla 2022 o 13:05
Čas čítania 0:50

Ministerstvo vnútra nakúpi pre policajtov a záchranárov dva vrtuľníky za 29 miliónov eur. Nahradia problémové ruské Mi-171

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Techniku využíva najmä polícia, slúži však aj hasičom a horským záchranárom.

Ministerstvo vnútra nakúpi pre policajtov a záchranárov dva vrtuľníky za vyše 29 miliónov eur. Vláda v stredu odsúhlasila uzavretie zmlúv. Suma zahŕňa aj výcvik pilotov.

Dôvodom obmeny vrtuľníkovej techniky sú problémy pri údržbe a prevádzke súčasných ruských vrtuľníkov Mi-171 v súvislosti s ruským útokom na Ukrajinu a následne prijatými sankciami.


Za vrtuľník Leonardo AW 189 vrátane výcviku troch pilotov a výbavu zaplatí rezort lichtenštajnskej spoločnosti Helipool GmbH 13,135 milióna eur. Od britského dodávateľa Castle Air Limited kupuje vrtuľník Leonardo AW 139 s výcvikom a ďalšou výbavou za 16,253 milióna eur.

Prevádzku Mi-171 plánovali do roku 2027

„Vzhľadom na časovú tieseň, vzniknutú na základe uvedených udalostí, nebolo možné uskutočniť verejnú súťaž, užšiu súťaž ani rokovacie konanie so zverejnením, preto sa nákup bude realizovať priamym rokovacím konaním,“ uviedol rezort. Finančné prostriedky na nákup vrtuľníkov má zabezpečiť minister financií.


Ministerstvo aktuálne disponuje dvomi vrtuľníkmi Mi-171 a jedným vrtuľníkom Bell 429. Prevádzka vrtuľníkov Mi-171 bola pred vyhlásením mimoriadnej situácie plánovaná do roku 2027. Techniku využíva najmä polícia, slúži však aj hasičom a horským záchranárom.

19. júla 2024 o 16:30 Čas čítania 9:56 Historický klenot Slovenska Banskú Štiavnicu roky trápia čierne stavby. Úradníkov je málo a pamiatky sú v ohrození Historický klenot Slovenska Banskú Štiavnicu roky trápia čierne stavby. Úradníkov je málo a pamiatky sú v ohrození

Prípravu nového verejného obstarávania na vrtuľníky avizoval rezort ešte v roku 2020. V rámci rámcovej dohody z roku 2017 na dodávku dvojmotorových viacúčelových vrtuľníkov sa rozhodol nezadávať zákazky. Zdôvodnil to tým, že nezodpovedá aktuálnym potrebám z hľadiska ponúkaných parametrov a výkonov.

Domov
Zdieľať
Diskusia