Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
28. júna 2022, 9:08
Čas čítania 0:45
Jakub Paulík

Tisíce ľudí sa zložili na 3 drony pre Ukrajinu. Turecká firma Baykar peniaze odmietla

ZAUJÍMAVOSTI BAYRAKTAR SPRÁVY ZO SVETA
Uložiť Uložené

Spoločnosť Baykar Makina o svojom rozhodnutí informovala na Twitteri.

Bayraktar TB2 je špičkovým bezposádkovým lietadlom, ktoré sa už doposiaľ osvedčilo v bojoch Ukrajiny proti Rusku. Firma Baykar Makina na Twitteri uviedla, že crowdfundingová kampaň „Ľudový Bayraktar“ bola po niekoľkých dňoch úspešná a na trojicu dronov sa vyzbieralo množstvo ľudí.

Anketa:
Čo povieš na gesto spoločnosti Baykar?
Páči sa mi, Ukrajina si zaslúži ich podporu.
Nepáči sa mi, mali za ne zaplatiť.
Páči sa mi, Ukrajina si zaslúži ich podporu.
87 %
1047 Hlasov
Nepáči sa mi, mali za ne zaplatiť.
13 %
160 Hlasov

Spoločnosť však platbu za trojicu dronov neprijme a pošle ich zdarma. Požiadala však, aby sa financie vrátili ukrajinskému ľudu, ktorý sa potýka s ruskou agresiou. „Baykar sa modlí za férové riešenie a trvalý mier,“ uviedli vo svojom vyhlásení na sociálnej sieti.

Bezpečnostný analytik Vladimír Bednár pre Refresher povedal, že drony Bayraktar zohrávajú v konflikte Ruska a Ukrajiny významnú úlohu. V čom sú Bayraktary, o ktorých Ukrajinci zložili aj pieseň, také výnimočné?

„Ohromnou výhodou týchto dronov je to, že sú dostatočne malé a obratné, vďaka čomu je ťažké ich vo vzduchu identifikovať a zamerať. Na druhej strane majú dostatočnú kapacitu na to, aby disponovali relatívne silnými útočnými prostriedkami, ako napríklad protitankové riadené strely, ktoré sú zároveň inteligentné. Rakety vedia navádzať s extrémnou presnosťou rádovo v decimetroch, a tak môžu byť použité aj na pohyblivé ciele,“ vysvetlil pre náš portál.

Domov
Zdieľať
Diskusia