Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
14. februára 2022, 18:29
Čas čítania 0:45
Jakub Paulík TASR

Je to „naša vec s Putinom“, povedal o možnom stiahnutí vojakov z hraníc Ukrajiny prezident Alexandr Lukašenko

ZAUJÍMAVOSTI ALEXANDR LUKAŠENKO RUSKO-UKRAJINSKÝ KONFLIKT
Uložiť Uložené

Prezidenti Ruska a Bieloruska majú naplánované stretnutie.

Prezident Bieloruska Alexandr Lukašenko sa stretne s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, aby sa dohodli na odsune vojakov od hraníc Ukrajiny. Konkrétne sa plánujú zaoberať stiahnutím ruských vojakov z juhu Bieloruska.

V súčasnosti v Bielorusku prebiehajú vojenské cvičenia bieloruských a ruských vojakov, ktoré majú trvať do 20. februára. Po cvičení sa chcú v Bielorusku rozhodnúť, kde budú „držať malý počet vojakov v súvislosti s tým, čo sa deje na Ukrajine“.

Odporúčané
Musím vyplniť formulár z internetu, aby som nemusel brániť vlasť, keď vypukne rusko-ukrajinský konflikt? (Otázky a odpovede) Musím vyplniť formulár z internetu, aby som nemusel brániť vlasť, keď vypukne rusko-ukrajinský konflikt? (Otázky a odpovede) 10. februára 2022, 9:30

Stiahnutie vojsk považuje prezident Lukašenko za záležitosť Ruska a Bieloruska. „Stretneme sa v najbližšom čase a rozhodneme, kedy, dokedy a podľa akého harmonogramu sa odtiaľto stiahnu ozbrojené sily Ruskej federácie. Toto je naša vec,“ vyjadril sa.

Povedal tiež, že cvičenie v Bielorusku bolo dohodnuté už dávno pred súčasnou krízou, ktorú označil za „hystériu“. Bielorusko aj Rusko inváziu na Ukrajinu popierajú. Západ však hovorí o eskalovaní napätia a príprave na útok.

Ukrajina a pobaltské štáty požiadali Bielorusko a Rusko, aby uviedli presné informácie o polohe, početnosti a výzbroji svojich jednotiek. Túto žiadosť predložili na základe Viedenského dokumentu. Rusko však žiadosť odignorovalo. Ukrajina bude preto v nedeľu žiadať o stretnutie signatárov dokumentu. Ďalšie články o kríze medzi Ukrajinou a Ruskom nájdeš tu.

Domov
Zdieľať
Diskusia