Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 6. 12. 2021 meniny má Mikuláš

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Finalisti prvej série SuperStar sa po 17 rokoch stretli pokope Finalisti prvej série SuperStar sa po 17 rokoch stretli pokope
Podľa americkej tajnej služby plánujú Rusi začiatkom roku 2022 inváziu na Ukrajinu. Prezident USA je vraj pripravený konať Podľa americkej tajnej služby plánujú Rusi začiatkom roku 2022…
Rytmus, Ego a Anys sa vyvážajú Dubajom na luxusných autách. Sú chodiacou reklamou na rap Rytmus, Ego a Anys sa vyvážajú Dubajom na luxusných autách. Sú…
PREHĽAD: Vláda schválila núdzový stav, začne platiť od polnoci. Zakáže vychádzanie a zatvorí všetky prevádzky PREHĽAD: Vláda schválila núdzový stav, začne platiť od polnoci.…
PREHĽAD: Toto je lockdown pre nezaočkovaných, vyhlásil Heger. Vláda predstavila nové opatrenia PREHĽAD: Toto je lockdown pre nezaočkovaných, vyhlásil Heger.…
Slabá batéria na smartfóne Xiaomi? Poradíme vám, čo robiť Slabá batéria na smartfóne Xiaomi? Poradíme vám, čo robiť
News

Pozri si prehľad výnimiek zo zákazu vychádzania. Kedy a na aký účel môžeš v najbližších dňoch vyjsť z domu?

Vláda na stredajšom rokovaní rozhodla o vyhlásení núdzového stavu

Eduard Starkbauer, TASR
25. november 2021, 7:11 Čas čítania: 3:15
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Pozri si prehľad výnimiek zo zákazu vychádzania. Kedy a na aký účel môžeš v najbližších dňoch vyjsť z domu?
Zdroj: TASR/Michal Svítok
News
2
Eduard Starkbauer
TASR
25. november 2021, 7:11
Čas čítania: 3:15

Pozri si prehľad výnimiek zo zákazu vychádzania. Kedy a na aký účel môžeš v najbližších dňoch vyjsť z domu?

Vláda na stredajšom rokovaní rozhodla o vyhlásení núdzového stavu

Eduard Starkbauer
TASR
25. november 2021, 7:11
Čas čítania: 3:15
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Pozri si prehľad výnimiek zo zákazu vychádzania. Kedy a na aký účel môžeš v najbližších dňoch vyjsť z domu?
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Vo štvrtok 24. novembra sa na Slovensku začína trojmesačný núdzový stav. 

 

Vo všeobecnosti zákaz vychádzania neplatí od 1.00 do 5.00 h a vôbec sa nevzťahuje na zamestnancov, ktorí nemôžu pracovať z domu. Tí však budú potrebovať potvrdenie zamestnávateľa, ktoré obsahuje adresu a čas výkonu práce.

 

Od 5.00 do 20.00 h môžete opustiť domov aj na účely pracovného pohovoru, výberového konania, prijímacieho konania alebo keď idete uzavrieť pracovnú zmluvu.

 

Výnimku zo zákazu majú aj podnikatelia, ktorí musia uskutočniť naplánovanú služobnú cestu.

 

Pre učiteľov a zamestnancov škôl platí výnimka zo zákazu vychádzania od 5.00 do 20.00 h.

 

Všetci občania si môžu ísť nakúpiť, ale len na účely obstarania nevyhnutných životných potrieb a iba do najbližšej maloobchodnej predajne alebo prevádzky.

 

Výnimka platí aj v prípade starostlivosti o blízku osobu alebo príbuzného, ktorí sú na takúto starostlivosť odkázaní.

 

Výnimku dostanú samozrejme aj všetci, ktorí musia navštíviť zdravotnícke zariadenie na účely poskytnutia neodkladnej alebo plánovanej zdravotnej starostlivosti, a to vrátane sprevádzania blízkej osoby alebo príbuzného. Medzi výnimky patrí aj návšteva lekárne. Výnimka na preventívnu prehliadku pre pacienta aj jeho sprievod platí len od 5.00 do 20.00 h.

 

Test PCR alebo antigénový test rovnako ako očkovanie proti covidu-19 možno v rámci výnimky absolvovať opäť len od 5.00 do 20.00 h.

 

Pohreby blízkych, krsty a uzavretie manželstva majú rovnaké časové ohraničenie (5.00 – 20.00 h).


S domácim i hospodárskym zvieraťom možno navštíviť veterinára. Ísť von so psom či s mačkou však budeme môcť len vo vzdialenosti 500 metrov od bydliska.

 

Výnimka zo zákazu vychádzania sa uplatňuje aj v prípade cesty do zahraničia a návratu z neho, a to aj v prípade návratu z rekreácie. 


Na chatu či chalupu môžu ísť len majitelia a v rámci skupiny len oni a členovia ich domácnosti.

 

Výlety do prírody ostávajú povolené a v rámci okresu aj individuálny šport. V prípade Bratislavy sa za okres považuje územie Bratislavského samosprávneho kraja, v prípade Košíc sa možno pohybovať vo všetkých košických okresoch.


Deti pokračujú vo výučbe, a tak je zo zákazu logicky vyňatá aj ich cesta do jaslí, materských škôl, základných, stredných, vysokých a špeciálnych škôl, a to opäť od 5.00 do 20.00 h. Výnimka samozrejme platí aj pre ich sprievod. Inak môžete od 5.00 do 20.00 h dieťa sprevádzať len do vzdialenosti 1 000 metrov od miesta bydliska.


Dieťa môže byť sprevádzané aj na účely návštevy rodiča alebo osoby, ktorá má právo stýkať sa s ním. Opäť od 5.00 do 20.00 h. Rovnaké časové obmedzenie sa vzťahuje aj na prípady striedavej starostlivosti a po vzájomnej dohode rodičov aj na cesty s ňou spojené.


V čase od 5.00 do 20.00 h majú udelenú výnimku aj osoby zabezpečujúce alebo presúvajúce sa do zariadení sociálnych služieb, ako aj pri poskytovaní terénnej sociálnej služby.


Na zdravotnú vychádzku sa môžu vybrať ľudia starší ako 65 rokov alebo zdravotne ťažko postihnuté osoby na vozíčku, rovnako aj osoby, ktorým zdravotný stav neumožňuje vykonanie testu na ochorenie covid-19.

 

Zdravotnú vychádzku môžu absolvovať aj osoby so stredne ťažkým alebo ťažkým mentálnym postihnutím a osoby so závažnou poruchou autistického spektra. V ich prípade platí vzdialenostný limit jeden kilometer od bydliska a môžu tak robiť len v čase od 5.00 do 20.00 h. Na vychádzke môžu byť sami alebo s členom spoločnej domácnosti.

 

Výnimka platí aj v prípade nutnosti dostavenia sa pred orgán činný v trestnom konaní v súvislosti s úkonom v trestnom konaní.


Od zajtra môžete ísť od 5.00 do 20.00 h aj na orgán verejnej moci alebo ak potrebujete vykonať úkon, ktorý nemôže byť vybavený zaslaním zásielky alebo prostriedkami diaľkovej komunikácie. Výnimka v rovnakom čase platí aj v prípade presunu na pojednávanie, hlavné pojednávanie alebo verejné zasadnutie.

 
Výnimka bola udelená aj na pobyt v prírode pre držiteľov poľovníckeho lístka na účel plnenia opatrení proti šíreniu afrického moru ošípaných.

 

Sami môžete v čase od 5.00 do 20.00 h navštíviť aj kostol.

 
Výnimka sa udeľuje na cestu na vybrané hromadné podujatia v čase od 5.00 do 20.00 h.

Povolené sú podujatia súvisiace s výkonom práce v režime OP (očkovaný, prekonaný) s maximálne desiatimi osobami, bohoslužby, sobáše a krsty podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, zasadnutia a schôdze orgánov verejnej moci a poradných orgánov, ale aj ďalších zasadnutí podľa zákona, voľby, výkon hromadných podujatí nevyhnutných pre priebeh vybraných športov a hromadné podujatie nevyhnutné na činnosť karanténneho tréningového centra pre vrcholový šport so súhlasom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR vydanom po 24. novembri 2021.“


Za poskytovateľov nevyhnutných životných potrieb štát považuje potraviny, drogérie, lekárne, novinové stánky, optiky, predajne obuvi, výdajne zdravotníckych pomôcok, kúpele, liečebne, otvorené trhoviská, stánky (v režime take away/donáška), veterinárne ambulancie, predajne krmív, zásielkový predaj, balíkomaty, odťahovky, autoservisy a predajne náhradných dielov, predajne telekomunikačných služieb, predajne poštových, bankových a iných finančných, poisťovacích a lízingových služieb.

 

Medzi prevádzky s výnimkami ďalej patria práčovne a čistiarne, čerpacie stanice, pohrebné služby, centrá na STK a EK, zberné miesta na príjem žiadostí na vydanie tachografických kariet, prevádzky určené na predaj karnetov TIR, colné vyhlásenia, vyclievanie alebo zaclievanie tovaru, opravovne a servisy strojov a taxislužby.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Odporučil/a: TASRNáhľadový obrázok: TASR/Milan Kapusta
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
News
Nedeľa 5. 12. 2021
20:20
„Prepperstvo nie je o tom mať zásoby. Je to o príprave na časy, keď tie zásoby nebudú a nebude ani elektrika či pohonné hmoty,“ hovorí známy prepper Marián Zvěřina. Zobral nás do podzemného krytu a porozprával, ako funguje na Slovensku komunita ľudí, čo sa pripravujú na apokalypsu. „Prepperstvo nie je o tom mať zásoby. Je to o príprave na časy, keď tie zásoby nebudú a nebude ani elektrika či pohonné hmoty,“ hovorí známy prepper Marián Zvěřina. Zobral nás do podzemného krytu a porozprával, ako funguje na Slovensku komunita ľudí, čo sa pripravujú na apokalypsu.
19:04
Internet sa zabáva na predraženom adventnom kalendári od Chanel. Stojí 700 € a nájdeš v ňom nálepky či kľúčenku. Internet sa zabáva na predraženom adventnom kalendári od Chanel. Stojí 700 € a nájdeš v ňom nálepky či kľúčenku.
18:13
Rihanna sa prvýkrát vyjadrila k údajnému tehotenstvu s ASAP Rockym: Prestaňte s tým, podľa vás som tehotná každý rok. Rihanna sa prvýkrát vyjadrila k údajnému tehotenstvu s ASAP Rockym: Prestaňte s tým, podľa vás som tehotná každý rok.
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy news
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
pred 3 hodinami
pred 3 hodinami
„Prepperstvo nie je o tom mať zásoby. Je to o príprave na časy, keď tie zásoby nebudú a nebude ani elektrika či pohonné hmoty,“ hovorí známy prepper Marián Zvěřina. Zobral nás do podzemného krytu a porozprával, ako funguje na Slovensku komunita ľudí, čo sa pripravujú na apokalypsu.
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Dnes populárne články
Finalisti prvej série SuperStar sa po 17 rokoch stretli pokope Finalisti prvej série SuperStar sa po 17 rokoch stretli pokope
Podľa americkej tajnej služby plánujú Rusi začiatkom roku 2022 inváziu na Ukrajinu. Prezident USA je vraj pripravený konať Podľa americkej tajnej služby plánujú Rusi začiatkom roku 2022…
Rytmus, Ego a Anys sa vyvážajú Dubajom na luxusných autách. Sú chodiacou reklamou na rap Rytmus, Ego a Anys sa vyvážajú Dubajom na luxusných autách. Sú…
PREHĽAD: Vláda schválila núdzový stav, začne platiť od polnoci. Zakáže vychádzanie a zatvorí všetky prevádzky PREHĽAD: Vláda schválila núdzový stav, začne platiť od polnoci.…
PREHĽAD: Toto je lockdown pre nezaočkovaných, vyhlásil Heger. Vláda predstavila nové opatrenia PREHĽAD: Toto je lockdown pre nezaočkovaných, vyhlásil Heger. Vláda…
Slabá batéria na smartfóne Xiaomi? Poradíme vám, čo robiť Slabá batéria na smartfóne Xiaomi? Poradíme vám, čo robiť
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť