Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 26. 10. 2021 meniny má Demeter

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Na tejto britskej ulici sa sexuje dňom i nocou. Obyvatelia sú zhnusení a majú strach Na tejto britskej ulici sa sexuje dňom i nocou. Obyvatelia sú…
Prvé videá z chaty: Fico sa zaujíma o Makóa, Kaliňák spomína daňové podvody Prvé videá z chaty: Fico sa zaujíma o Makóa, Kaliňák spomína…
Zomrel legendárny Gunther zo seriálu Priatelia. Herec James Michael Tyler mal 59 rokov Zomrel legendárny Gunther zo seriálu Priatelia. Herec James…
Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní filmu s Alecom Baldwinom. Na pľaci nevedeli, že náboje sú ostré Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní…
Divoká súlož a ukájanie bez hanby pred plnou spálňou súťažiacich. Latinskoamerické Too Hot to Handle stráca všetky zábrany Divoká súlož a ukájanie bez hanby pred plnou spálňou…
Plačková a René obchodovali s kokaínom, tvrdia policajti z NAKA. Odpočúvali ich, doma im našli 6 telefónov a cudzí občiansky Plačková a René obchodovali s kokaínom, tvrdia policajti z NAKA.…
News

Deti sa už majú kde hrať. Projekt Ihrisko rozžiaril sivú Petržalku a chce motivovať mládež, aby viac športovala

Projekt Ihrisko vznikol s cieľom motivovať deti, aby sa viac hrali vonku a menej sedeli pred displejmi telefónov a počítačov. Pilotné dielo v Petržalke naznačuje, že čím atraktívnejšie športovisko vytvoria, tým viac mladých prilákajú.

Viktor Kniš
14. október 2021, 8:30 Čas čítania: 3:40
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Deti sa už majú kde hrať. Projekt Ihrisko rozžiaril sivú Petržalku a chce motivovať mládež, aby viac športovala
Zdroj: Idea Production
News
1
Viktor Kniš
14. október 2021, 8:30
Čas čítania: 3:40

Deti sa už majú kde hrať. Projekt Ihrisko rozžiaril sivú Petržalku a chce motivovať mládež, aby viac športovala

Projekt Ihrisko vznikol s cieľom motivovať deti, aby sa viac hrali vonku a menej sedeli pred displejmi telefónov a počítačov. Pilotné dielo v Petržalke naznačuje, že čím atraktívnejšie športovisko vytvoria, tým viac mladých prilákajú.

Viktor Kniš
14. október 2021, 8:30
Čas čítania: 3:40
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Deti sa už majú kde hrať. Projekt Ihrisko rozžiaril sivú Petržalku a chce motivovať mládež, aby viac športovala
Zdroj: Idea Production

Deti sa majú kde hrať. S týmto odkazom prichádza jedinečný projekt Ihrisko, ktorého autorom je manažér Majka Spirita a jeden z organizátorov festivalu Hip Hop Žije Mário Biháry. 

 

„Prvotnou ideou bolo skúsiť premaľovať ihrisko, neskôr sme z toho spravili väčší projekt s cieľom odkázať na situáciu s verejným priestorom. Chceli sme ho zatraktívniť, sfunkčniť a zrevitalizovať,“ hovorí Mário, ktorý projekt realizuje spoločne s umelcami z Wall Designu. 

 

Prvé takéto ihrisko vzniklo v Košiciach v spolupráci s komerčným partnerom The Streets s tematikou filmu Space Jam 2. Išlo o úplne nové ihrisko, ktoré síce osviežilo metropolu východu, ale autori vedeli, že chcú ešte niečo viac.

 

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ihriskø (@projekt.ihrisko)

 

 

Rozhodli sa preto vytypovať si skoro zabudnuté a panelákmi obklopené športovisko v Petržalke, ktoré má pre Mária Biháryho ešte jeden špeciálny rozmer. „Na tomto ihrisku som vyrastal a videl som, že sa na ňom za 30 rokov nič nezmenilo. Oslovil som mestskú časť Petržalka, starostovi sa projekt veľmi páčil. Ihrisko pred premaľovaním zrevitalizoval a následne sme ho dostali do podoby, ktorú dnes vidíte,“ konštatuje Biháry.

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2569 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

 

 

Práve dôvera od mestskej časti v tomto prípade zohráva veľkú rolu, keďže ide do istej miery o experiment – aj keď v rukách profesionálov, ale predsa. 

 

„Ešte k žiadnej téme sme nevideli také veľké množstvo iba pozitívnych reakcií,“ pochvaľuje si starosta Ján Hrčka. Už teraz sa teší na úpravu ďalších ihrísk, ktorú budú chcieť realizovať v budúcom roku. V rozbehnutej spolupráci s projektom Ihrisko chcú pokračovať nielen na športoviskách. Wall Design a Mário Biháry si už dnes trúfnu na spestrenie okolia bytových domov streetartom a maľbami, ktoré premenia fádny a zubom času zničený verejný priestor.

 

Zdroj: Idea Production

 

V tomto článku si prečítaš:
  • Ako dlho na projekte pracovali a aké ďalšie výzvy chcú umelci z Wall Designu zdolávať.
  • Aký je skutočný cieľ projektu Ihrisko a na čo chcú autori upozorniť.
  • Prečo ide o systematický problém, ktorý chcú umelci riešiť.
  • Ako môžeš k projektu prispieť aj ty.

6 náročných dní 

Umelci z Wall Designu premenili svoju záľubu v streetarte a grafitoch na komerčnú službu, o ktorú je už viac ako 10 rokov prirodzene veľký záujem. 

 

Zároveň každý projekt tvoria s cieľom budovať silnú komunitu, ktorú síce spájajú spoločné hodnoty a ciele, navzájom však rešpektujú svoju inakosť v akomkoľvek ohľade.

 

Umelci z Wall Designu reprezentujú Slovensko aj v zahraničí, zúčastnili sa aj na svetových umeleckých festivaloch v Kodani, Lisabone, Budapešti a Kosove.

 

„Myšlienka maľby ihriska vznikla po našej účasti na mural festivale v Lisabone, kde sme spolupracovali s magistrátom mesta Lisabon. Práve tam prebiehala realizácia maľby ihriska, ktorú sme videli naživo. Hneď sme vedeli, že do niečoho takého sa chceme pustiť aj my. Po príchode domov sme sa spojili s Máriom, s ktorým sme plánovali už predtým niečo vymyslieť, a hneď sme sa všetci zhodli na tom, že toto musíme spolu dať. Oslovila nás nielen vizuálna stránka, ale najmä Máriova myšlienka upozorniť na problém verejných priestorov, prilákať cez projekt deti a mládež na športoviská a oživiť ihriská,“ vysvetľujú umelci z Wall Designu svoje zapojenie sa do projektu Ihrisko pre Refresher. 

 

Proces maľovania bol zložitý a špecifický v tom, že ide o maľbu na zem. Maľovaním strávili 6 celých dní. Použili špeciálnu odolnú farbu, aby vydržala čo najdlhšie. V prípade opotrebovania sú pripravení vrátiť sa na petržalské ihrisko. 

 

„Vyššie levely ešte len prídu. Celý projekt chceme posúvať ďalej a dúfame, že budeme mať príležitosť. Vieme si predstaviť napríklad 3D realizáciu aj rôzne spolupráce. Nechajme sa prekvapiť,“ hovoria umelci. Sú pripravení aj na väčšie výzvy, ako strechy domov alebo dlhé outdoorové schodiská. „Ak by si o niečom podobnom vedel, pokojne sa ozvi,“ dodávajú, pripravení zdolať akékoľvek výzvy. 

 

Zdroj: Matúš Zeťák

Upozorňujú na oveľa širší problém

Projekt Ihrisko sa stavia čelom oveľa väčšiemu problému, akým sú spustnuté športoviská na sídliskách. Snažia sa upozorniť na systémový problém, ktorým je nezáujem mladých ľudí tráviť čas vonku. 

 

„Mladšie deti strácajú záujem hrať sa a vôbec tráviť čas na vonkajších športoviskách. Ich pohodlnosť neraz podporujú aj rodičia, ktorí si pri pohľade na schátrané ihriská povedia, že ich potomkovia o nič neprichádzajú. Opak je pravdou – sociálny kontakt, ale aj pozitívny vzťah k pohybovým aktivitám alebo umeniu je čoraz väčšou vzácnosťou. Chýba motivácia, ale aj správny impulz,“ upozorňujú autori projektu. 


V konečnom dôsledku to nie je len o súčasnej mladej generácii ožiarenej displejmi telefónov alebo počítačov. Aj oni raz vyrastú, avšak pravdepodobne už bez vedomia toho, čo stratili. „Hrozí zmena návykov spoločnosti ako takej, a preto chceme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme naše vnímanie vizuálneho umenia, športu a s tým spojených emócií zachovali,“ hovorí Mário Biháry, pre ktorého je tento projekt prirodzeným návratom ku koreňom kultúry, ktorá ho vychovala. 

 

Do ulíc, kde vyrastá nová generácia budúcich ťahúňov ekonomiky, chcú priniesť viac pestrých farieb a moderného výrazu, ktorý v súčasnej dobe definuje metropoly 21. storočia naprieč celou Európou.


„Či už je to Paríž, Berlín, alebo nám blízka Praha, všetky tieto mestá sa môžu pýšiť funkčným aj dizajnovým zázemím pre deti,“ uzatvára Mário. 

 

Zdroj: Idea Production

Petržalka (azda) nebude jediná

Projekt Ihrisko je zároveň odkazom pre primátorov a starostov, ktorí majú v rukách to, ako budú športoviská a verejný priestor vyzerať. 

 

Mário Biháry a Wall Design chcú pokračovať vo zveľaďovaní ihrísk a ďalších plôch, sú otvorení novým výzvam a upozorňujú, že nejde len o vizuálnu stránku. „Sme presvedčení, že na ihriská s moderným dizajnom budú chodiť deti s oveľa väčšou radosťou,“ dodávajú.

 

Umelci ešte stále zbierajú podnety od verejnosti, v neposlednom rade je pre nich do ďalších projektov výzvou dbať na to, aby boli ihriská ešte bezpečnejšie. Prispieť môžeš nielen feedbackom, ale aj tým, že zatlačíš na starostu či primátora v tvojej obci, aby Mária Biháryho a Wall Design oslovil.

 

Zdroj: Idea Production

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Idea Production
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy news
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
včera o 21:42
Európsky trh zaznamenal obrovský míľnik. Tesla sa stala najpredávanejším vozidlom na starom kontinente.
včera o 20:50
Diamantov bude málo a stáť budú viac. Najväčšia ťažobná firma sveta obmedzila prácu v doloch.
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
Na tejto britskej ulici sa sexuje dňom i nocou. Obyvatelia sú zhnusení a majú strach Na tejto britskej ulici sa sexuje dňom i nocou. Obyvatelia sú…
Prvé videá z chaty: Fico sa zaujíma o Makóa, Kaliňák spomína daňové podvody Prvé videá z chaty: Fico sa zaujíma o Makóa, Kaliňák spomína daňové…
Zomrel legendárny Gunther zo seriálu Priatelia. Herec James Michael Tyler mal 59 rokov Zomrel legendárny Gunther zo seriálu Priatelia. Herec James Michael…
Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní filmu s Alecom Baldwinom. Na pľaci nevedeli, že náboje sú ostré Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní filmu…
Divoká súlož a ukájanie bez hanby pred plnou spálňou súťažiacich. Latinskoamerické Too Hot to Handle stráca všetky zábrany Divoká súlož a ukájanie bez hanby pred plnou spálňou súťažiacich.…
Plačková a René obchodovali s kokaínom, tvrdia policajti z NAKA. Odpočúvali ich, doma im našli 6 telefónov a cudzí občiansky Plačková a René obchodovali s kokaínom, tvrdia policajti z NAKA.…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť