Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
14. októbra 2021, 8:30
Čas čítania 3:40
Viktor Kniš

Deti sa už majú kde hrať. Projekt Ihrisko rozžiaril sivú Petržalku a chce motivovať mládež, aby viac športovala

Deti sa už majú kde hrať. Projekt Ihrisko rozžiaril sivú Petržalku a chce motivovať mládež, aby viac športovala
Zdroj: Idea Production
NEWS SLOVENSKÍ UMELCI
Uložiť Uložené

Projekt Ihrisko vznikol s cieľom motivovať deti, aby sa viac hrali vonku a menej sedeli pred displejmi telefónov a počítačov. Pilotné dielo v Petržalke naznačuje, že čím atraktívnejšie športovisko vytvoria, tým viac mladých prilákajú.

Deti sa majú kde hrať. S týmto odkazom prichádza jedinečný projekt Ihrisko, ktorého autorom je manažér Majka Spirita a jeden z organizátorov festivalu Hip Hop Žije Mário Biháry. 

„Prvotnou ideou bolo skúsiť premaľovať ihrisko, neskôr sme z toho spravili väčší projekt s cieľom odkázať na situáciu s verejným priestorom. Chceli sme ho zatraktívniť, sfunkčniť a zrevitalizovať,“ hovorí Mário, ktorý projekt realizuje spoločne s umelcami z Wall Designu. 

Prvé takéto ihrisko vzniklo v Košiciach v spolupráci s komerčným partnerom The Streets s tematikou filmu Space Jam 2. Išlo o úplne nové ihrisko, ktoré síce osviežilo metropolu východu, ale autori vedeli, že chcú ešte niečo viac.

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ihriskø (@projekt.ihrisko)

Rozhodli sa preto vytypovať si skoro zabudnuté a panelákmi obklopené športovisko v Petržalke, ktoré má pre Mária Biháryho ešte jeden špeciálny rozmer. „Na tomto ihrisku som vyrastal a videl som, že sa na ňom za 30 rokov nič nezmenilo. Oslovil som mestskú časť Petržalka, starostovi sa projekt veľmi páčil. Ihrisko pred premaľovaním zrevitalizoval a následne sme ho dostali do podoby, ktorú dnes vidíte,“ konštatuje Biháry.

Domov
Zdieľať
Diskusia