Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
28. júna 2024 o 7:55
Čas čítania 0:41
TASR

VIDEO: Japonskí vedci vytvorili usmievajúceho sa robota so živou kožou. Pomôcť by mal pri zrode androidov s ľudským vzhľadom

TECH JAPONSKO MODERNÉ TECHNOLÓGIE SPRÁVY ZO SVETA
Uložiť Uložené

Konečným cieľom vedcov je dosiahnuť v prípade pokožky robotov schopnosť samohojenia, akú má ľudská koža.

Japonskí vedci použitím ľudských kožných buniek vyvinuli ekvivalent živej pokožky, ktorým možno pokryť povrchy robotov. Nový materiál sa môže uplatniť v oblasti robotiky, zdravotníctva a kozmetiky, tvrdia vedci.


Výskumníci z Tokijskej univerzity zverejnili výsledky výskumu tento týždeň vo forme štúdie, ktorú publikoval vedecký žurnál Cell Reports Physical Science. Odborníci na biohybridné roboty dúfajú, že táto technológia jedného dňa pomôže pri zrode androidov s ľudským vzhľadom a správaním.


Tím výskumníkov, ktorý vedie profesor Šódži Takeuči, tiež vyjadril presvedčenie, že materiál pomôže lepšie pochopiť tvorbu vrások a fyziológiu ľudských výrazov a zároveň pomôže pri vývoji transplantačných materiálov a novej kozmetiky.


Na vytvorenie prirodzeného úsmevu s plynulým pohybom použili techniku inšpirovanú spojeniami skutočnej ľudskej kože, ktorú k podkladovým tkanivám kotvia vlákna väzív. Výskumníci to simulovali tak, že materiál ukotvili do otvorov zahĺbených v robotovi.


Nový materiál môže naznačovať odklon od tradičných humanoidných robotov pokrytých realisticky pôsobiacou silikónovou pokožkou, ktorá sa nedokáže potiť ani sama opraviť.

Domov
Zdieľať
Diskusia