Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
12. marca 2023, 18:37
Čas čítania 1:13

Švajčiarsko odmieta poslať zbrane Ukrajine. Neutralita je dôležitejšia ako kedykoľvek predtým, uviedol prezident

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Švajčiarsky prezident Alain Berset obhajuje kontroverzný zákaz transferu švajčiarskych zbraní na Ukrajinu.

Neutralita Švajčiarska je dôležitejšia ako kedykoľvek predtým, uviedol švajčiarsky prezident Alain Berset v rozhovore pre nedeľňajšie vydanie týždenníka Neue Zürcher Zeitung am Sonntag, pričom obhajoval kontroverzný zákaz transferu švajčiarskych zbraní na Ukrajinu.


„Švajčiarske zbrane sa nesmú používať vo vojnách,“ vyhlásil Berset, ktorého slová citovala tlačová agentúra AFP.


Dlhoročná tradícia neutrality Švajčiarska je predmetom vášnivých diskusií od vojenského napadnutia Ukrajiny ruskými silami vo februári 2022.

Zakazuje akýkoľvek export zbraní

Švajčiarsko, ktoré nie je členom EÚ, síce nasledovalo kroky tohto bloku v oblasti sankcií voči Moskve, ale v otázke vojenskej neutrality zatiaľ prejavilo menšiu flexibilitu.


Táto bohatá alpská krajina napriek tlaku zo strany Kyjeva a svojich spojencov naďalej bráni krajinám, ktoré vlastnia zbrane švajčiarskej výroby, v ich reexporte na Ukrajinu.


Bern na základe zákona o vojenskom materiáli, ktorý zakazuje akýkoľvek reexport, ak sa prijímateľská krajina nachádza v medzinárodnom ozbrojenom konflikte, doteraz zamietol už žiadosti Nemecka, Španielska a Dánska.


Berset v danom rozhovore zdôraznil, že táto politika je založená na „záväzkoch voči mieru, humanitárnemu právu, ako aj sprostredkovaniu dialógu, ak je to možné“.

Výzvy na zrušenie neutrality

Úloha Švajčiarska ako sídla Medzinárodného výboru Červeného kríža, krajiny, v ktorej boli podpísané Ženevské dohovory, ako aj európskeho ústredia OSN „sa odráža v našich zákonoch vrátane tých, ktoré sa týkajú vývozu zbraní“, povedal Berset.


„Ochrana zákona o humanitárnych a ľudských právach, ako aj Ženevských dohovorov sa môže niekomu zdať bezpredmetná, ale je dôležitejšia ako kedykoľvek predtým,“ povedal švajčiarsky prezident a varoval, že „by bolo mimoriadne nebezpečné hodiť tieto základné princípy cez palubu“.


Berset vyjadril presvedčenie, že na ukončenie vojny na Ukrajine je potrebné pristúpiť k rokovaniam s Ruskom, a to „čím skôr, tým lepšie“. Prezident zároveň odsúdil „vojnové šialenstvo v určitých kruhoch“ vo Švajčiarsku, ktoré sa prejavilo výzvami na zrušenie švajčiarskej vojenskej neutrality.


Tá však „neznamená ľahostajnosť“ a môže sa „prispôsobiť“ situácii, povedal Berset, pričom poukázal na „bezprecedentné sankcie“, ktoré Švajčiarsko uvalilo na Rusko.

Domov
Zdieľať
Diskusia