Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
2. marca 2023, 6:50
Čas čítania 0:55

Ruskí vojaci kritizujú vlastnú armádu a odmietajú bojovať. CNN zverejnila videá ich výziev, aby sa mohli pridať k vagnerovcom

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Agentúra Reuters nedávno informovala, že Kremeľ sa snaží obmedziť Prigožinov nadmerný politický vplyv. Šéfovi vagnerovcov údajne nariadil, aby prestal s kritikou ministerstva obrany.

Niekoľko ruských vojakov chce údajne odísť z ruskej armády a pridať sa k žoldnierskej Vagnerovej skupine. Hovoria to v dvoch rozdielnych videozáznamoch, ktoré v stredu zverejnila spravodajská stanica CNN.

„Bohužiaľ, tamojšia situácia viedla k rozpusteniu nášho pluku. Žiadame, aby nám bolo umožnené pridať sa k vám [vagnerovcom]. Je nás tu desať pripravených na boj,“ hovorí v prvom z videí jeden z vojakov. Moderátorka a novinárka CNN Erin Burnettová uviedla, že hoci ide o malý počet vojakov, takáto kritika armády priamo od vojakov je zdrvujúca pre vojenských veliteľov aj pre samotného prezidenta Vladimira Putina.

Burnettová v súvislosti s videom pripomenula, že podľa odhadu amerických tajných služieb z konca vlaňajšieho roka bolo na Ukrajine zabitých alebo zranených až 80 percent vagnerovcov.

Druhé video zase zachytáva ruských vojakov z Irkutska, ktorí odmietajú bojovať. „Vzhľadom na súčasnú situáciu sme sa ocitli v zúfalom postavení, keďže veliteľom nezáleží na našich životoch,“ hovorí vo videu podľa tlmočiaceho novinára Frederika Pleitgena zo CNN jeden z vojakov. „Žiadame o pomoc [vagnerovcov], nemáme sa kam inam obrátiť,“ dodáva vojak.

2. februára 2024, 12:30 Čas čítania 4:49 Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás? Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás?

Šéf vagnerovcov Jevgenij Prigožin minulý týždeň opakovane verejne kritizoval ruské ministerstvo obrany za údajne nedostatočné dodávky munície pre jeho mužov bojujúcich na Ukrajine.

Agentúra Reuters nedávno informovala, že Kremeľ sa snaží obmedziť Prigožinov nadmerný politický vplyv. Šéfovi vagnerovcov údajne nariadil, aby prestal s kritikou ministerstva obrany. Ruským štátnym médiám zase bolo odporučené, aby v správach prestali spomínať jeho osobu či samotných vagnerovcov.

Ruskí vojaci
Ruskí vojaci vo videu. Zdroj: Twitter/papauechan1
Domov
Zdieľať
Diskusia