Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
14. februára 2023, 21:17
Čas čítania 0:49

Zakladateľ vagnerovcov sa verejne chvastá, že manipuloval americké voľby. Celú operáciu vraj vymyslel a sám dlho riadil

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Prigožin je známy pre rozsiahle podnikanie v oblasti kateringu a zmluvy s Kremľom aj pod prezývkou Putinov kuchár.

Zakladateľ ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin v utorok priznal, že založil a financoval spoločnosť, ktorá zasahovala v roku 2016 do volieb v Spojených štátoch. Washington ju označuje za „ruskú troliu farmu“.

Prigožin, ktorý je blízkym spojencom Vladimira Putina, už v novembri pripustil, že zasahoval do amerických volieb. V najnovšom vyjadrení však spomenul svoje konkrétne napojenie na ruskú agentúru pre výskum internetu (IRA) so sídlom v Petrohrade. IRA býva obviňovaná zo zasahovania do volieb v USA aj iných západných krajinách.

„Vymyslel som ju, vytvoril som ju a dlho som ju aj riadil,“ uviedol Prigožin v utorňajšom vyhlásení na sociálnych sieťach o tejto agentúre. Podľa vlastných slov ju nielen financoval. „Vytvorená bola, aby chránila ruský informačný priestor pred bohorovnou a agresívnou protiruskou propagandou,“ dodal.

Prigožin je známy pre rozsiahle podnikanie v oblasti kateringu a zmluvy s Kremľom aj pod prezývkou Putinov kuchár. Aj vďaka tomu sa vypracoval na jednu z najvplyvnejších postáv ruského biznisu a čoraz viac zasahuje aj do politiky.

17. apríla 2024, 12:30 Čas čítania 10:32 Vlado jazdil na kamióne po sovietskom Rusku: Prostitútky idú aj za fľašu vodky a colníkov sme podplácali salónkami Vlado jazdil na kamióne po sovietskom Rusku: Prostitútky idú aj za fľašu vodky a colníkov sme podplácali salónkami

Ešte donedávna sa pritom držal v ústraní. V septembri sa však priznal k založeniu žoldnierskej Vagnerovej skupiny, ktorá pôsobí v Sýrii, vo viacerých afrických krajinách, ako aj v súčasných bojoch na Ukrajine. Práve do bojov na Ukrajine zároveň v ostatnom čase osobne verboval žoldnierov aj v ruských väzniciach.

Vladimir Putin a Jevgenij Prigožin (vpravo).
Vladimir Putin a Jevgenij Prigožin (vpravo). Zdroj: Wiki Commons/ Government of the Russian Federation
Domov
Zdieľať
Diskusia