Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Florián Meričko TASR
28. februára 2023, 14:40
Čas čítania 1:15

AKTUÁLNE: Štát ti dá 350 € na nákup notebooku, ak spĺňaš tieto podmienky. Príspevok sa týka až 150-tisíc študentov na Slovensku

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Vyše 150-tisíc žiakov na Slovensku dostane z Európskej únie 350 eur na nákup notebooku či tabletu.

Vyše 150 000 žiakov dostane z eurofondov príspevok vo výške 350 eur na nákup notebooku či tabletu s klávesnicou. Nárok naň budú mať všetci prváci stredných škôl a vybrané skupiny žiakov základných a ostatných ročníkov stredných škôl. Celkovo je na projekt vyčlenených 65,4 milióna eur. Informovala o tom dočasne poverená ministerka investícií Veronika Remišová.

Rezort reaguje na čoraz vyššiu potrebu digitálnych zručností v škole i v práci. „Z tohto dôvodu prichádzame s projektom Digitálny žiak, vďaka ktorému sa aj žiaci z chudobnejších rodín budú môcť zapojiť nielen do vyučovania, ale aj do bežného života dnešnej digitálnej doby,“ uviedla Remišová.

Aké podmienky musíš splniť?

Príspevok je určený primárne pre všetkých prvákov stredných škôl. Dôvodom je dosahovanie slabších študijných výsledkov týchto študentov pre dištančnú výučbu počas pandémie COVID-19, ale aj vyššia miera využívania počítača v porovnaní so základnými školami. Podľa Remišovej ide o pilotnú schému. Ak sa osvedčí, rezort by chcel aj v budúcnosti podporovať, aby žiaci pri nástupe do prvého ročníka na strednej škole dostávali digitálne zariadenie.

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

Nárok na príspevok majú aj ostatní žiaci, ktorí pochádzajú zo sociálne slabšieho prostredia a z domácností, ktoré neprekračujú 60 percent mediánu príjmu. 

„Primárnym cieľom projektu je vyrovnať štartovacie pozície, zvýšiť dostupnosť digitálnych zariadení a podporiť rovný prístup vo vzdelávaní medzi žiakmi, a to bez ohľadu, z akého socioekonomického prostredia pochádzajú. Aj vďaka tejto pomoci budú žiaci schopní študovať plnohodnotne i z domu a tiež rozvíjať svoje digitálne zručnosti a uspieť v digitálnej dobe,“ skonštatoval predseda Digitálnej koalície Mário Lelovský.

Pozitívne ohlasy

Iniciatívu vítajú zástupcovia základných a stredných škôl, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity, ako aj samosprávy. „Samosprávne kraje budú plne súčinné pri distribúcii týchto zariadení, ako aj pri ďalšej komunikácii na školách,“ povedal predseda Združenia samosprávnych krajov SK8 Jozef Viskupič.

Projekt je určený pre 152 000 školákov, celkovo má byť doň zapojených vyše 3 500 škôl a 165 komunitných centier. Všetky informácie k príspevku sú dostupné na tomto odkaze.

Ilustračné foto.
Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj, Unsplash/Glenn Carstens-Peters
Domov
Zdieľať
Diskusia