Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
Eduard Starkbauer
21. februára 2023, 16:30
Čas čítania 9:56

Slovák v NATO Bátor: Ak by Rusi použili jadrovú zbraň, prekročia všetky červené čiary. NATO cielene nehovorí, ako by reagovalo

Kategória:
Rozhovory
Uložiť Uložené

Kedysi vášnivo spinkoval v Prezidentskom paláci, dnes rozosmieva severoatlantickú radu. Slovenský veľvyslanec pri NATO a najznámejší úradnícky influencer Peter Bátor nie je žiadny tradičný suchár.

Fanúšik suchého aj drsného humoru a súčasne glosátor úradníckeho života Peter Bátor pôsobí už dva roky v Bruseli ako slovenský veľvyslanec pri NATO. Preslávil sa instagramovým účtom, ktorý vznikol ako stávka, že sa dá preraziť aj s najhoršími fotkami a prvoplánovým textom.

Podcaster, netradičný influencer a milovník spinkovania či zošívania v minulosti radil prezidentke Zuzane Čaputovej aj jej predchodcovi Andrejovi Kiskovi.

Funkcia veľvyslanca pri NATO znie honosne i tajomne...

Znie. Sám v tom však veľa tajomstva nevidím. O veciach, o ktorých môžem, hovorím verejne. O tých, o ktorých nemôžem, zas hovorím, že o nich nemôžeme rozprávať.

Skúste laikovi vysvetliť svoju prácu.

Som zástupca Slovenska v NATO a tam presadzujem naše národné záujmy. Nie som len veľvyslancom v Aliancii, ale snažím sa byť aj hlasom NATO na Slovensku a zrozumiteľne sprostredkúvať, čo sa tam deje. Sme niečo ako ambasáda, akurát nie pri štáte, ale pri medzinárodnej organizácii.

Ešte donedávna u nás panoval zlozvyk, že slovo NATO sa ani nespomínalo, lebo vzbudzovalo negatívne vášne a mnohí sa báli, že tým prídu o svoje politické preferencie. V každom prípade ja o NATO rozprávam veľa a rád. Je to potrebné.

Peter Bátor
Peter Bátor. Zdroj: Refresher/Eduard Starkbauer

Z instagramového influencera sa vykľul podcaster. Ako dlho vám trvalo, kým ste prišli na názov relácie Daj NATO?Pôvodne sme sa mali volať Bomby z NATO. Keď sa začala vojna na Ukrajine, pochopili sme, že to je príliš provokatívne. S názvom Daj NATO prišiel môj kolega Michal. Chcel, aby sme si v každom diele ťapli.

2. februára 2024, 12:30 Čas čítania 4:49 Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás? Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás?

S podcastom sme začali v polovici roka 2022, aj keď sme ho plánovali už v januári. Potom sme museli plány zmeniť, lebo na rozdiel od mnohých sme videli, že riziko vojny je naozaj veľmi vysoké. Spustenie sme posúvali, keďže sme o bezpečnosti chceli komunikovať ľahko a s humorom a vedeli sme, že počas vojny to bude nielen zložité, ale aj veľmi citlivé. Nakoniec sa nám nejako podarilo nájsť rovnováhu.

Kvôli podcastu dnes trocha zanedbávate profil s takmer 23 000 followermi na Instagrame, ktorý vás katapultoval ku sláve.Vážim si, že tam ľudia ostávajú, aj keď je obsahu často málo. Profil vznikol ako „uletený“ projekt a bola to skôr stávka, že sa dá preraziť aj s najhoršími fotkami a prvoplánovým textom. Funguje to tak dodnes, aj keď dnes profil využívam už aj na vážnejšiu agendu.

Veľmi si vážim každého, kto ma sleduje. A naozaj sa snažím každému, kto mi napíše, odpísať. Ale mojím cieľom nie je naháňať followerov za každú cenu. Keď mi po prvom livestreame po začiatku vojny pribudlo asi 4 000 ľudí za pár dní, mohol som v tom pokračovať každý druhý deň. A bol na to aj dopyt. Nezdalo sa mi však etické priživovať sa na vojne a najmä na strachu druhých.

Niektorí si myslia, že ste vtipný, neviem prečo...

Ani ja.

Je tento „údajný“ humor obranný mechanizmus či spôsob vyrovnávania sa so sivou realitou?

Mám rád humor, hoci ako úradník sa musím držať na uzde. Humor, ktorý ma baví najviac, je totiž na hranici alebo až za ňou. Vychutnávam si ho skôr v súkromí.

15. decembra 2023, 14:00 Čas čítania 0:14 KVÍZ: Spomínaš si na udalosti z roku 2023? Over si svoju pamäť a daj si pozor na chytáky KVÍZ: Spomínaš si na udalosti z roku 2023? Over si svoju pamäť a daj si pozor na chytáky

Keď nad tým premýšľam, do istej miery humor využívam ako obranný nástroj. Práca je niekedy náročná, vyčerpávajúca a trvá nekonečne dlho. Je to preto spôsob, ako prežiť bez toho, aby vás to úplne fyzicky aj psychicky nezhltlo. Keď si z práce a v práci robíte žarty, je to zábavnejšie a ľahšie sa to znáša. Lebo aj tak ju nakoniec musíte urobiť. Bol som taký na každom pracovisku a myslím, že svoje si zažili asi všetky moje bývalé šéfky, šéfovia aj

kolegovia.

Humor však nemôže byť obranná stratégia Slovenska. Ak by mal ten môj chrániť republiku, boli by sme na tom fakt zle.

Má Zuzana Čaputová zmysel pre humor?

Do istej miery áno. Niekoľkokrát sa mi aj ju podarilo rozosmiať.

Aká je v tomto smere atmosféra v NATO?

Je to veľmi formálne prostredie, no našiel som si aj zahraničných kolegov, ktorí rozumejú, že sa dá pracovať s humorom. Niekedy sa musím krotiť, ale už sa mi podarilo poznámkami rozosmiať aj celú Severoatlantickú radu. Aké vyššie ambície, ako rozosmiať jeden z dvoch najmocnejších bezpečnostných orgánov na svete, ešte môžem mať?

Peter Bátor
Peter Bátor. Zdroj: Refresher/Eduard Starkbauer

Istotne vám neuniklo, že USA zostrelilo niekoľko letiacich objektov. Môžete špecifikovať, o aké UFO išlo?Ďakujem za vôbec nie sugestívnu otázku. Keď sa ma na to minule pýtali kamaráti, povedal som im, že je v USA skrátka sezóna zostreľovania objektov.

Humorom viete takto elegantne zatajiť, či to myslíte vážne alebo nie...

Je to jedna z jeho funkcií. Jeden z mojich bývalých šéfov počas celej našej spolupráce nevedel, kedy si uťahujem a kedy nie.

A teraz si ju robíte?

Samozrejme. V prípade zostrelených objektov sa o jednom hovorí ako o balóne a ostatné budú ešte len skúmať. Rozumiem dopytu po informáciách hneď, ako sa niečo stane. Ale v bezpečnosti nemôžeme len tak niečo povedať alebo hneď na niekoho ukázať prstom. 

5. novembra 2023, 7:47 Čas čítania 3:34 Turisti prezradili, za akými dobrotami a alkoholom cestujú na Slovensko. Toto im chutí najviac Turisti prezradili, za akými dobrotami a alkoholom cestujú na Slovensko. Toto im chutí najviac

Ľudia sa pýtajú, prečo sme zdržanliví, ak však nemáme nevyvrátiteľné dôkazy, riskujeme, že niekoho buď neprávom obviníme, alebo nebudeme vedieť svoje obvinenie dokázať. A to môže vyvolať zbytočné napätie a z malej veci sa môže stať seriózny medzinárodný problém. Hovorím, že dvakrát režeme a raz meriame. (smiech) Samozrejme, je to naopak.

Predstavme si, že sú to mimozemšťania. Má NATO v tomto smere nejaké ustanovenia? Medzi domény, ktoré rieši, predsa patrí aj vesmír.

Áno. NATO sa na jednom zo samitov uznieslo, že aj útok z vesmíru môže aktivovať článok 5 o kolektívnej obrane. Doteraz sme však útok voči jednému zo štátov riešili len ako útok od iného štátu alebo prípadne od teroristickej skupiny či neštátneho aktéra.

V prípade mimozemšťanov je to iné. Ale verím, že viaceré štáty sa aj nad touto alternatívou zamýšľajú alebo sa zamýšľali. O našej reakcii však nechcem špekulovať, keďže netušíme, aké zbrane by teoreticky mimozemšťania mali.

Stačí si napozerať Mars útočí, Deň nezávislosti či Vojnu svetov...

Presne tak. Tieto filmy sú veľmi presné a poskytujú podrobný návod. (smiech)

Pravdupovediac NATO však nemá konkrétnu politiku voči mimozemšťanom. Ak príde k ohrozeniu z vesmíru, budeme postupovať podľa tradičných operačných postupov. Prvotná reakcia by bola v prvom rade na zasiahnutom členskom štáte. Keby to nechcel riešiť sám, mohol by požiadať ostatných spojencov o pomoc.

Aj Charta OSN hovorí, že máte nárok na individuálnu alebo kolektívnu sebaobranu, dokiaľ neprevezme kontrolu Bezpečnostná rada OSN.

Prečo potom takto Bezpečnostná rada OSN nepostupuje v prípade útoku Ruska na Ukrajinu?

Lebo jej účastníkom je aj Rusko, ktoré má právo veta. Ukrajina sa preto bráni sama, hoci jej materiálne pomáha viac ako 50 krajín.

Zmenila sa v NATO atmosféra, keď v Bielom dome nahradil Joe Biden Donalda Trumpa, ktorý nešetril kritikou európskych krajín a vyzýval ich na väčšie záväzky? 

Koniec koncov v niečom mal pravdu a Európu „dokopal“ k vyšším investíciám, keď od roku 2014 Európa do obrany investovala dovedna o 350 miliárd dolárov viac. Nálada sa s príchodom Bidenovej administrácie zmenila. USA sa viac delia o informácie, konzultujú a volia „mäkší“, diplomatickejší jazyk. Dnes je spojenectvo s USA opäť veľmi silné a najmä založené na spolupráci.

Veľká časť populácie si o ruskej agresii na Ukrajine myslí, že ide o vojnu NATO a USA na jednej a Ruska na druhej strane. Ako sa dá čo najjednoduchšie takéto myslenie vyvrátiť?

Dôkazmi. No keď tomu niekto chce veriť, tak ho nepresvedčíte. Žiaden vojak NATO na Ukrajine nie je a Aliancia vydala rozhodnutia, že nebude súčasťou konfliktu a neposkytne ani výcvik. Robia to len členské krajiny. NATO akurát posilňuje spoločnú obranu na východe Aliancie, aby to tieto krajiny mohli robiť aj naďalej. 

29. septembra 2023, 16:30 Čas čítania 6:42 Armén Tigran: Väčšina sa zmierila s tým, že Náhorný Karabach stratíme. Protestujú rodiny, ktoré o niekoho prišli, aj veteráni Armén Tigran: Väčšina sa zmierila s tým, že Náhorný Karabach stratíme. Protestujú rodiny, ktoré o niekoho prišli, aj veteráni

A nikto nie je vo vojne s Ruskom – Ukrajina má právo brániť sa a naším záväzkom aj z Charty OSN je pomáhať jej v tom. Keby Rusko odišlo dnes z Ukrajiny, žiadna vojna nie je.

Peter Bátor
Peter Bátor. Zdroj: Refresher/Peter Bátor

Slovensko možno Ukrajine daruje uzemnené stíhačky MiG-29. Malo by to urobiť?

Ak pomôžeme Ukrajine vyhrať vojnu, bude to mať zásadný vplyv na bezpečnosť štátov NATO. Darovanie migov by bol významný príspevok k bezpečnosti Ukrajiny, a teda aj tej našej. 

Ukrajine vojensky pomáhame od začiatku konfliktu, tak sa tým ani politicky nič nezmení. Stíhačky navyše nie sú súčasťou našich obranných plánov a nepočítame s nimi ani do budúcnosti. Nemáme na ne náhradné diely ani servis. Keďže sa o náš vzdušný priestor starajú spojenci, nezníži to ani našu bezpečnosť. Môžeme za ne dostať aj finančnú či materiálnu kompenzáciu. Keby sme ich nechali hrdzavieť v hangároch, tak v zásade nehospodárne nakladáme s majetkom štátu.

Čo spraví NATO, ak Rusko na Ukrajine použije atómovú zbraň?Záleží na tom, o akú zbraň a cieľ by šlo. Je rozdiel, ak by ju použilo proti ľuďom alebo na zastrašenie. V každom prípade by to bolo prekročenie všetkých červených čiar a predpokladám, že od Ruska by sa odizolovala už aj Čína.

10. augusta 2023, 14:16 Čas čítania 0:44 Pýtali sme sa Slovákov, kto začal vojnu na Ukrajine (Reportáž) Pýtali sme sa Slovákov, kto začal vojnu na Ukrajine (Reportáž)

Jadrové zbrane vlastnia kvôli odstrašeniu aj niektoré členské štáty NATO. Súčasťou tejto politiky je, že dopredu nehovoria, aká by bola ich odpoveď, aby sa na ich reakciu nedalo len tak pripraviť.

Čiže teória hier v praxi?Presne. Cieľom je udržiavať strategickú neistotu, aby súper ani neuvažoval nad použitím atómovej zbrane. Za ostatné mesiace sa však všetci členovia NATO zhodujú, že použitie jadrovej zbrane v súčasnej fáze konfliktu kleslo.

Podľa čoho sa dá táto pravdepodobnosť určiť? Disponujete informáciami z ruského vojenského štábu?

Berieme do úvahy to, ako Rusko bojuje, aké má ciele, a takisto to, že nevyčerpalo všetky ostatné možnosti. Poznáme aj ich doktríny. Nie je to tak, že niekto príde nevyspatý do roboty, otvorí jadrový kufrík a stlačí červené tlačidlo.

Predchádza tomu niekoľko zložitých úrovní a presne definovaných krokov. Jadrový arzenál nie je len nejaká raketa, ale špeciálny personál, lokality a úložiská. Bolo by znepokojivé, ak by pri dnešnom stave technologického pokroku nemal v tejto oblasti Západ podrobný prehľad.


Vstúpi Ukrajina do NATO?

Na samite v Bukurešti v roku 2008 NATO povedalo, že Ukrajina sa raz stane jeho súčasťou. Otázka tak neznie „či“, ale „kedy“. NATO však doteraz nikdy neprijalo člena, ktorý je vo vojne. Podmienok členstva je navyše niekoľko.

24. júla 2023, 12:58 Čas čítania 2:58 Strávi najlepší futbalista sezónu na lavičke? PSG stráca trpezlivosť, Saudskoarabi núkajú 300 miliónov, Real chce Mbappého zadarmo Strávi najlepší futbalista sezónu na lavičke? PSG stráca trpezlivosť, Saudskoarabi núkajú 300 miliónov, Real chce Mbappého zadarmo

Štát nemusí byť len v konkrétnej geografickej časti. Musí spĺňať aj vojenské požiadavky a byť aj demokraticky stabilný. Nakoniec sa musia zhodnúť aj všetci spojenci. Koniec koncov, je to vždy politické rozhodnutie všetkých členských štátov.

Ukrajina možno očakáva, že na júlovom samite vo Vilniuse dostane pozvánku do NATO alebo aspoň uvidí pokrok v tomto procese. Aj Slovensko zo svojho prístupového procesu vie, aké dôležité je vidieť aspoň svetlo na konci tunela. Nazvime to víziou alebo nádejou.

V každom prípade, pre mňa z pohľadu budúcnosti Ukrajina do NATO jednoznačne patrí. Je to aj o našej a spoločnej bezpečnosti.

Keď sme už pri tom rozširovaní... Švédsko a Fínsko si prihlášky do NATO podali už minulý máj. Ako to dnes s nimi vyzerá?

Ratifikáciu blokujú Maďarsko a Turecko a práve Turecko najnovšie vyhlásilo, že nemá problém s Fínskom, a zdá sa, že chce blokovať už len Švédsko. Donedávna síce obe krajiny hovorili, že vstúpia do NATO len spoločne, dnes sa však čoraz viac hovorí aj o možnom jednotlivom vstupe. Švédsko môže vstúpiť aj o pár mesiacov po Fínsku.

Ak Fínsko s najväčšou armádou v Európe hovorí, že neverí, že sa dokáže obrániť samo, a chce kolektívne záruky, je to potvrdenie relevancie NATO ako najlepšieho garanta bezpečnosti. Ak by sa to podarilo na najbližšom samite, bola by to jedna z najlepších odpovedí Rusku v duchu „zatiaľ čo vy okupujete, my sa rozširujeme“. 

A predsa ani na Slovensku nie sú s naším členstvom NATO všetci zmierení...

Vstup do NATO bolo jedno z najdôležitejších rozhodnutí v modernej histórii Slovenska. Ak by sme teraz neboli v NATO, triasli by sme sa v neistote, kedy prídeme na rad my.

Hrozilo pri dopade rakiet do Poľska rozšírenie vojny za hranice Ukrajiny?

Incident v Poľsku bol krásny príklad toho, že keď sa niečo stane, musíte zachovať chladnú hlavu, zisťovať, čo sa deje, a nekričať, že tu máme vojnu. Poliaci k celému incidentu pristupovali veľmi zodpovedne. Nerobili haló a radšej rýchlo zisťovali, čo sa stalo. A ukázalo sa, že táto zdržanlivosť bola na mieste.

24. júna 2023, 10:23 Čas čítania 12:29 ZÁZNAM: Zásadný zvrat v pokuse o puč, vagnerovci spravili nečakané rozhodnutie po dohode s Lukašenkom ZÁZNAM: Zásadný zvrat v pokuse o puč, vagnerovci spravili nečakané rozhodnutie po dohode s Lukašenkom

Aj keby však išlo o úmyselný útok, neznamenalo by to, že by sa „naťácke“ sily okamžite zdvihli a zaútočili na Rusko. Nie každý útok na členskú krajinu vedie k vojne.

Predpokladám, že ak by sa u nás stalo niečo podobné, uplatnia sa rovnaké princípy.

V prvom rade by sme začali zisťovať, čo sa stalo. Pomáha, že NATO má výborný prehľad o vzdušnom priestore a dokáže presne vystopovať, odkiaľ a kam letia rakety.

Ak by to bolo potrebné, prišiel by nás niekto brániť?V tejto súvislosti si musíme uvedomiť, že ak teraz máme na Slovensku 1 300 zahraničných vojakov, neznamená to, že nikto iný by nás už neprišiel brániť. Vojaci sa dokážu pomerne rýchlo premiestniť. Vedeli by prísť z Maďarska, Poľska, Pobaltia, Nemecka a Českej republiky. NATO má plány, ako presuny zaistiť v čo možno najkratšom čase.

Za 20 rokov práce v bezpečnosti viem, že v prípade vojny v susednom štáte nechcete byť nikde inde ako v NATO. Nemá síce vlastnú armádu, ale funguje ako puzzle. Spoločne si zadefinujeme, čo všetko potrebujeme na spoločnú obranu, a potom si to medzi sebou rozdelíme.

Aj preto naše vlastné ozbrojené sily nepotrebujú 60 000 vojakov, ale len 13 000 a do obrany nám stačí investovať 2 % HDP a nie napríklad 6 %.

Podpora členstva Slovenska v NATO dosiahla 72 %. Dá sa z tohto čísla tešiť?

Úradník sa musí tešiť aj z malých vecí. Toto však nie je malá vec. Je samozrejmé, že táto podpora v poslednom čase narástla v súvislosti s tragickým vývojom na Ukrajine. Takmer 20-percentný nárast je na prvý pohľad veľmi pozitívna správa, no zároveň hovorí aj o tom, že ľudia sa o bezpečnosť začnú starať, až keď je zle. Má to však byť presne naopak. Kupovať si bezpečnostné dvere potom, ako vás vykradnú, je troška neskoro.

22. júna 2023, 19:00 Čas čítania 3:44 Youtuber zverejnil videá z ponorky Titan, na expedícii sa bál o život. Museli sa rýchlo vynoriť, lebo pri Titanicu náhle zlyhávala Youtuber zverejnil videá z ponorky Titan, na expedícii sa bál o život. Museli sa rýchlo vynoriť, lebo pri Titanicu náhle zlyhávala

Číslo je to pekné, ak si však pozrieme aj iné prieskumy, je zrejmé, že Slovensko je jednou z najzraniteľnejších krajín v oblasti ovplyvňovania verejnosti dezinformáciami a propagandou.

Aj odhodlanosť populácie postaviť sa za Slovensko je nízka. Keď som bol vo Fínsku a spýtal som sa, čo je najsilnejšia stránka ich ozbrojených síl, povedali, že absolútne odhodlanie všetkých ísť brániť svoju krajinu.

Za Slovensko oficiálne odmietlo bojovať v armáde 40 000 ľudí. Čo si o tom myslíte?

Je to hrozne smutné číslo. Tí ľudia v podstate hovoria, že ak by sme boli v situácii, aká je na Ukrajine, určite by sme sa nebránili. Z celkovej populácie to nie je veľmi veľa, ale dosť na to, aby sme videli, ako ruská i domáca politická propaganda zneužíva strach.

Do akej miery je váš post závislý od vývoja domácej politiky? Ostanete veľvyslancom, aj keby bola vo vláde Republika a Smer?

Nemám žiaden právny nárok sedieť v NATO. Reprezentovať Slovensko je privilégium. Moje tvrdohlavé presvedčenie o slovenskej bezpečnosti je verejne známe. Neviem si predstaviť, že by som robil prácu v rozpore s vlastnými hodnotami a z večera do rána zmenil úplne rétoriku a hovoril, že Ukrajina nepatrí do NATO a nemôžeme jej pomáhať.

13. júna 2023, 11:20 Čas čítania 0:22 Slovákov sme sa pýtali, kto môže za vojnu na Ukrajine. Odpovede prekvapili (Anketa v Trenčíne) Slovákov sme sa pýtali, kto môže za vojnu na Ukrajine. Odpovede prekvapili (Anketa v Trenčíne)

Hovorí sa, že diplomacia je služba štátu a že diplomati by mali presadzovať priority vlády. Myslím však, že máme v prvom rade povinnosť presadzovať hodnoty Ústavy Slovenskej republiky a medzinárodného práva, a to bez ohľadu na to, kto je vo vláde.

Domov
Zdieľať
Diskusia