Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
24. januára 2023, 16:43
Čas čítania 0:48

Velikánsky medicínsky úspech na Slovensku: prvá transplantácia s nekompatibilnou krvnou skupinou dopadla nad očakávania

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Táto metóda môže pomôcť zvýšiť počet transplantácií o 30 %.

V Univerzitnej nemocnici Bratislava v utorok lekári prvýkrát na Slovensku zrealizovali ABO inkompatibilnú transplantáciu obličky od živého darcu. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Eva Kliská. Ide o transplantáciu obličky napriek nevhodnosti krvnej skupiny.

Podotkla, že doteraz bolo pred transplantáciou obličky u živých darcov vždy potrebné zistiť, či majú vhodnú, respektíve kompatibilnú krvnú skupinu. „V dôsledku ABO inkompatibility tak nebolo možné akceptovať mnohých živých darcov s nevhodnou krvnou skupinou a pacient so zlyhanými obličkami bol odkázaný čakať na darcu mŕtveho,“ vysvetlila.

Transplantáciu napriek nevhodnosti krvnej skupiny umožnilo zavedenie imunosupresív blokujúcich tvorbu protilátok a imunoadsorpcie, ktorá efektívne odstraňuje protilátky z krvi pacienta. „Tento výkon pozostáva z postupného pridávania špecifických imunosupresívnych liečiv. V poslednom týždni pred transplantáciou sa uskutočňuje niekoľko procedúr imunoadsorpcie, ktorá je kruciálna,“ ozrejmila Kliská.

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

Transplantáciu je podľa nej možné urobiť len vtedy, ak sa podarí znížiť koncentráciu protilátok proti inkompatibilnej krvnej skupine na akceptovateľnú úroveň.

„Udáva sa, že využitím tejto metódy je možné zvýšiť počet transplantácií obličiek od živých darcov až o 30 percent, skrátiť čas čakania na obličku a zvýšiť dostupnosť transplantácie obličky ostatným pacientom čakajúcim na transplantáciu od darcu mŕtveho,“ vysvetlila zástupkyňa prednostu pre transplantáciu obličiek v Nemocnici akademika Ladislava Dérera na bratislavských Kramároch Zuzana Žilinská, pod ktorej vedením sa zákrok uskutočnil.

Domov
Zdieľať
Diskusia