Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
27. decembra 2022 o 9:19
Čas čítania 0:58

Srbská armáda je v stave najvyššej pohotovosti. Vzťahy s Kosovom sú vypäté

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Srbské ozbrojené sily boli v stave najvyššej pohotovosti pre napätie s Kosovom už viackrát.

Srbsko uviedlo do stavu najvyššej pohotovosti svoje ozbrojené sily. Oznámil to v pondelok neskoro večer srbský minister obrany Miloš Vučevič, pričom poukázal na čoraz napätejšie vzťahy so susedným Kosovom, ktoré sa v ostatnom čase ešte viac vyhrotili v dôsledku blokád a prípadov streľby

„Srbský prezident nariadil srbskej armáde, aby bola na najvyššom stupni bojovej pohotovosti, to znamená na úrovni pripravenosti použitia ozbrojenej sily,“ povedal Vučevič. Dodal, že prezident nariadil aj posilnenie tzv. špeciálnych ozbrojených síl, a to zo súčasných 1 500 na 5 000 príslušníkov.

Srbské ministerstvo vnútra zároveň informovalo, že všetky armádne jednotky okamžite prechádzajú pod velenie náčelníka generálneho štábu. AFP pripomína, že predmetné rozkazy prezidenta Vučiča prichádzajú po tom, ako na hranice prišiel náčelník generálneho štábu srbských ozbrojených síl Milan Mojsilovič.

Srbské ozbrojené sily boli v ostatných rokoch v stave najvyššej pohotovosti pre napätie s Kosovom už viackrát. Naposledy sa tak stalo v novembri po tom, ako Belehrad tvrdil, že viacero dronov z Kosova narušilo jeho vzdušný priestor.

15. decembra 2024 o 16:30 Čas čítania 5:10 Ukrajinský vojak Ruslan: Zo 100 chlapov zostalo v našej jednotke iba 20. Noví nie sú, nemá kto bojovať (Reportáž) Ukrajinský vojak Ruslan: Zo 100 chlapov zostalo v našej jednotke iba 20. Noví nie sú, nemá kto bojovať (Reportáž)

Napätie sa na severe Kosova, kde žije prevažne srbská menšina, obzvlášť vyostrilo ešte v novembri v dôsledku dlhého sporu týkajúceho sa poznávacích značiek vozidiel. Priština sa pokúšala zaviesť do praxe legislatívu, ktorá zakazovala Srbom žijúcim v Kosove používať srbské poznávacie značky.

Na protest proti predmetnému zákonu dali výpoveď v práci stovky policajtov, sudcov, prokurátorov a iných štátnych zamastencov patriacich k tamojšej srbskej menšine. Priština napokon od opatrenia upustila, v dôsledku zmienených masových odchodov z verejných funkcií sa však krajina ocitla v akomsi bezpečnostnom vákuu.

Domov
Zdieľať
Diskusia