Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Adam Novosad TASR
19. septembra 2022, 9:16
Čas čítania 2:28

FOTO: Takto vyzerá posledný portrét zosnulej kráľovnej Alžbety II. Ako bude prebiehať dnešný pohreb?

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Veľká Británia sa lúči so zosnulou panovníčkou Alžbetou II. štátnym pohrebom.

Štátny pohreb zosnulej britskej kráľovnej Alžbety II. sa začne v pondelok o 12.00 nášho času v londýnskom Westminsterskom opátstve. Pohreb by mal trvať približne hodinu. Na konci smútočného obradu si pamiatku kráľovnej celé Spojené kráľovstvo uctí dvomi minútami ticha.


Štátny pohreb sa bude konať podľa prísneho protokolu. Zúčastní sa na ňom okolo 2 000 pozvaných smútočných hostí vrátane členov európskych kráľovských rodín, zástupcov krajín Commonwealthu a svetových politických lídrov.

Posledná oficiálna fotografia zosnulej kráľovnejPozvanie na pohreb prijali aj americký prezident Joe Biden s manželkou, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová či francúzsky prezident Emmanuel Macron. Slovensko bude zastupovať prezidentka Zuzana Čaputová spoločne s partnerom.


Pozvaní neboli zástupcovia Sýrie, Venezuely a Afganistanu, keďže Británia nemá s týmito krajinami diplomatické styky. Britská kráľovská rodina takisto nepozvala nikoho z Ruska, Bieloruska a Mjanmarska.

9. apríla 2024, 19:30 Čas čítania 5:30 Vplyvný Rus zo sankčného zoznamu vraj vybavoval slovenským podnikateľom stretnutie v Moskve. V pozadí je obrovský biznis s plynom Vplyvný Rus zo sankčného zoznamu vraj vybavoval slovenským podnikateľom stretnutie v Moskve. V pozadí je obrovský biznis s plynom

Kráľovská rodina v predvečer pohrebu zverejnila poslednú oficiálnu fotografiu zosnulej kráľovnej. Portrét vznikol tento rok pri príležitosti osláv platinového jubilea vládnutia Alžbety II., ktorá na tróne sedela viac než 70 rokov ako vôbec prvá britská panovníčka v histórii.

Život vo Veľkej Británii sa počas pohrebu zastaví

Zosnulá britská kráľovná Alžbeta II. mala viacero osobných želaní, čo sa týka podoby svojho pohrebu. Jedným z nich je vystúpenie jej osobného hráča na gajdy pred štátnou hymnou God Save the King.

Pondelkový pohreb bude naživo vysielať BBC a priamy prenos sa bude dať sledovať na veľkorozmerných obrazovkách vo viacerých mestách v celej Británii.

Bežný život sa zastaví – supermarkety a obchody budú zväčša zatvorené, odbory odložili štrajky, športové kluby zápasy a zamestnávatelia dostali odporúčanie, aby zamestnancom udelili deň voľna na uctenie kráľovnej.

Na pohreb prídu pravnúčatá

Princ George a princezná Charlotte sa v pondelok zúčastnia na štátnom pohrebe zosnulej britskej kráľovnej Alžbety II. Malé deti v kráľovskej rodine ju nazývali Gan Gan, čiže great grandmother alias prastará mama. 


Dve staršie z troch detí princa Williama a jeho manželky Catherine budú medzi 2 000 ľuďmi zhromaždenými vo Westminsterskom opátstve v Londýne, kde sa naposledy rozlúčia s panovníčkou. Ich štvorročný súrodenec princ Louis sa však podľa očakávania na pohrebe nezúčastní, píše Sky News.

8. apríla 2024, 19:00 Čas čítania 8:10 Ako Rusi fanatizujú ukrajinské deti na okupovaných územiach a robia z nich zabijakov Ako Rusi fanatizujú ukrajinské deti na okupovaných územiach a robia z nich zabijakov

Druhý nástupca na britský trón princ George a tretia v poradí princezná Charlotte budú kráčať aj v sprievode za rakvou kráľovnej, keď ju budú viezť na delovej lafete.

Ich starý otec kráľ Karol III. s kráľovnou manželkou Kamilou pôjdu hneď za rakvou, za nimi budú nasledovať dcéra zosnulej panovníčky princezná Anne s manželom sirom Timom Laurenceom, syn princ Andrew, za ním najmladší syn princ Edward s manželkou Sophie a za nimi princ William s manželkou.


Deväťročný George a sedemročná Charlotte budú kráčať vedľa seba za svojimi rodičmi. Za nimi bude kráčať ich ujo a teta – princ Harry s manželkou Meghan – a nakoniec zostávajúci členovia kráľovskej rodiny.

Domov
Zdieľať
Diskusia