Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
14. septembra 2022, 8:39
Čas čítania 1:00

Americký konzervatívny senátor predložil zatiaľ najextrémnejší zákaz potratov. Po 15. týždni by naň žena stratila právo

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Grahamov krok je zjavným pokusom o nájdenie kompromisu a potlačenie potenciálneho odporu voličov voči Republikánskej strane pre jej tvrdý postoj proti interrupciám.

Významný republikánsky senátor Lindsey Graham v utorok predložil návrh zákona, ktorým by sa vo všetkých 50 štátoch USA zakázalo vykonávanie interrupcií po 15. týždni tehotenstva.

Ako dodala agentúra AFP, návrh, ktorý nemá šancu na schválenie v Senáte ovládanom demokratmi, sa okamžite dostal pod paľbu kritiky Bieleho domu i demokratických zákonodarcov.

interrupce potrat usa
Zdroj: ČTK/ZUMA/Probal Rashid

Graham má blízko Trumpovi

Právo na vykonanie interrupcie je v USA v centre pozornosti od júna, keď Najvyšší súd zrušil ústavné právo na tento zákrok a ponechal rozhodnutie o jeho povolení na jednotlivé štáty americkej Únie.


Návrh zákona, ktorý predložil republikán Graham zastupujúci v Senáte štát Južná Karolína, by na celoštátnej úrovni znemožnil interrupcie po 15. týždni – okrem prípadov znásilnenia, incestu alebo vtedy, ak by šlo o záchranu života matky.


Graham, spojenec bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa, uviedol, že takýto zákon by Ameriku na federálnej úrovni dostal do stavu, že by bola „pomerne konzistentná so zvyškom sveta“.


Grahamov návrh zákona by však ponechal v platnosti ešte prísnejšie obmedzenia potratov, ktoré boli od rozhodnutia Najvyššieho súdu prijaté v približne desiatke konzervatívnych štátov americkej Únie. Súčasne by tento zákon obmedzil možnosti na vykonanie interrupcie vo viacerých štátoch vedených demokratmi, v ktorých je tento zákrok v súčasnosti povolený aj po 15. týždni tehotenstva.


Právo na potrat sa stalo horúcou témou kampane pred novembrovými voľbami, ktoré rozhodnú o budúcom zložení Snemovne reprezentantov, o tretine Senátu a určia guvernérov v 36 štátoch a troch teritóriách.


Grahamov krok je zjavným pokusom o nájdenie kompromisu a potlačenie potenciálneho odporu voličov voči Republikánskej strane pre jej tvrdý postoj proti interrupciám.

Anketa:
Myslíš si, že to s návrhmi zákonov týkajúcich sa interrupcií v Amerike preháňajú?
Je to v norme.
Preháňajú to...
Neviem.
Je to v norme.
15 %
Preháňajú to...
83 %
Neviem.
2 %
Domov
Zdieľať
Diskusia